کد خبر: ۱۹۱۰۸
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۹
یک نماینده مجلس درباره احتمال آبستراکسیون از سوی مخالفین برجام در جلسه فردا مجلس گفت: «انجام آبستراکسیون اقدام درستی به نظر نمی‌رسد و بهتر است این آقایان به جای این کارها با استدلال‌های خود مجلس را برای عدم رای به اجرای برجام قانع کنند.»
به گزارش بیداران، فردا قرار است مجلس شورای اسلامی طرح یک ‌فوريتي «اقدام متناسب و متقابل ايران در اجراي برجام» را به رای گذاشته تا در صورت تصویب، دولت اجازه پیدا کند در چارچوب مصوبات شوراي عالي امنيت ملي به شكل داوطلبانه برجام را اجرایی كند. با این حال اخباری از سوی مخالفین برجام به گوش می رسد که آنها قصد ندارند به این راحتی اجازه اجرایی شدن برجام را بدهند. برخی نمایندگان صحبت از احتمال آبستراکسیون برای از حدنصاب انداختن جلسه رسمی مجلس توسط مخالفان کرده اند. البته برای این کار مخالفان برجام در مجلس نیازمند عدم حضور 97 ‌نماینده در صحن علنی، برای از رسمیت انداختن مجلس هستند. همچنین اخباری مبنی بر احتمال طرح پیشنهادات جدید از سوی مخالفین برای تغییر متن برجام و به عبارتی رد برجام و از سر گیری دوباره مذاکرات هسته ای به گوش می رسد. آیا مخالفین برجام توان ممانعت از تصویب این طرح را دارند؟ فردا مجلس با برجام چه خواهد کرد؟

دکتر علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با فرارو گفت: «بنده تاکنون نشنیده‌ام که عده‌ای از نمایندگان بخواهند فردا دست به آبستراکسیون بزنند و نمی‌دانم اگر خبری در این باره منتشر شده نظر شخصی آنها بوده یا یک اقدام طراحی شده است.»

وی ادامه داد: «اما در هرصورت انجام آبستراکسیون اقدام درستی به نظر نمی‌رسد و بهتر است این آقایان به جای این کارها با استدلال‌های خود مجلس را برای عدم رای به اجرای برجام قانع کنند.»

وی افزود: «فردا در مجلس طرح یک فوریتی برجام مطرح خواهد شد و 3 نفر مخالف و 3 نفر موافق صحبت خواهند کرد. بهتر است این آقایان از این فرصت استفاده کرده و استدلال های خود را درباره علت مخالفت‌شان با برجام مطرح کنند و با ذکر دلایل رای مجلس را به سمت خود جلب کنند.»

مطهری در پاسخ به این سوال که آیا فردا تکلیف برجام در مجلس مشخص خواهد شد؟، گفت: «به نظر من فردا کلیات این طرح رای خواهد آورد اما از آنجا که ظاهرا تعداد پیشنهادات زیاد است امکان دارد تصویب جزئیات آن فردا تمام نشود. به هر حال من معتقدم تاخیر در اجرای برجام به ضرر کشور است.»

مطهری در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است مخالفین از مخالفت با برجام اهداف انتخاباتی داشته باشند؟، گفت: «ما باید خوش‌بین باشیم. ان‌شاءالله که این افراد به خاطر مصالح کشور چنین مواضعی اتخاذ کرده‌اند.»

وی ادامه داد: «همه ما باید تابع دلیل باشیم و آنچه که به صلاح کشور است انجام دهیم و با پیش داوری رای ندهیم. به طور مثال بنده که اکنون موافق برجام هستم ممکن است فردا دلایلی بشنوم که مخالف آن شوم و برعکس.»

وی افزود: «ممکن است گرایش سیاسی موافقین و مخالفین برجام به صورت ناخودآگاه در قضاوت و تصمیم آنها موثر باشد، عده‌ای که موافق دولت هستند تمایل داشته باشند برجام اجرا شود و آنها که مخالف دولت هستند بخواهند اجرا نشود. این درست نیست بلکه باید آزاد از هرگونه حب و بغض تصمیم‌گیری کرد.»

مطهری در پاسخ به این سوال که آیا مخالفین توان آبستراکسیون در مجلس را دارند؟، گفت: «این اتفاق محال نیست چون تعداد این افراد حدود 70 نفر است و اگر فردا حدود 30 نفر غایب داشته باشیم امکان بروز این اتفاق وجود دارد. اما اینکه چنین تصمیمی وجود دارد یا خیر من خبر ندارم. ولی مسلما آبستراکسیون و از نصاب انداختن جلسه علنی مجلس به ضرر آنها خواهد بود.»

مطهری در پاسخ به این سوال که آیا پیام‌های اخیر از سوی مراجع و سیاسیون مختلف برای تعیین تکلیف هرچه زودتر برجام در مجلس بر روی نمایندگان تاثیرگذار خواهد بود؟، گفت: «قطعا موثر خواهد بود خصوصا که مردم هم منتظر هستند که مجلس تکلیف این موضوع را روشن کند و اکنون بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی دچار رکود شده و در حال انتظار است. لذا اصلا به صلاح کشور نیست که این موضوع طولانی شود.»

وی ادامه داد: «البته در ارتباط با بررسی برجام مقداری در مجلس بد عمل شد. بعد از آنکه کمیسیون ویژه برجام گزارش خود را ارائه کرد باید چند روزی فرصت داده می‌شد تا نمایندگان آن را مطالعه کنند و حتی از تیم هسته‌ای دعوت می‌شد تا نقاط ضعفی را که کمیسیون مطرح کرده است پاسخ دهند و سپس طرح دو فوریتی مطرح می‌شد. لذا مقداری در کار نمایندگان موافق برجام نقص وجود داشت گرچه کمیسیون ویژه هم گزارش خود را دیر ارائه کرد.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

بنادر بوشهر تا سال ۱۴۰۰ توسعه می یابند

بر اساس مُر قانون و مطابق با مدارک و مستندات موجود صلاحیت داوطلبان بررسی می‌شود

محور جزیره شیف-گناوه تا اطلاع ثانوی مسدود است

بوشهری ها منتظر،رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید باشند

اسامی داوطلبان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی استان بوشهر

باران پاییزی بازهم میهمان بوشهر می شود

۱۲ قرارداد و تفاهم‌نامه همکاری در حوزه آب امضا شد/تأمین و تصفیه آب شرب سالم در مناطق محروم بوشهر

دیلم میزبان رئیس فدراسیون قایقرانی جمهوری اسلامی ایران شد

طرح پس پرداخت هزینه اینترنت خانگی در استان بوشهر اجرا شد

روحانیت استان بوشهر منشأ آثار و برکات بسیاری در جامعه بوده است

محموله ماشین‌های کفاشی قاچاق در دشتستان کشف شد

سرخی قیمت گوجه بزودی رنگ می‌بازد

آلودگی جدید نفتی در خلیج فارس به عملیات پاک‌سازی گسترده نیاز دارد

توافقنامه تجاری اوراسیا فرصتی برای افزایش صادرات استان بوشهر

سرنوشت اغتشاش گران در بوشهر از زبان فرمانده انتظامی استان

برداشت های غیرمجاز بانکی بالاترین درصد جرایم سایبری در بوشهر را دارد

اشتغال زایی نتیجه ی طرح های هفته دولت در حوزه صنعت

آغاز عملیات اجرایی پروژه ۱۰۴ واحدی مسکن اقشار کم درآمد

نمایشگاه نقاشی "مهر و ماه " افتتاح شد

مشکلات شهرداری عسلویه اعلام شد

بوشهر ظرفیتی بالا برای احداث نیروگاه خورشیدی دارد

رفتار نادرست با اکوسیستم دریایی/ورود مستقیم فاضلاب شهری بوشهر به دریا

هدف گذاری ها بر مبنای منشور حقوق شهروندی در اداره بندر و دریانوردی

اهدای اعضای نوجوان بوشهری به چهار تن جان دوباره بخشید

ظریف را با خدماتش به ایران و انسانیت شناختم

۴۴۳هکتار زمین برای شهرک‌های گلخانه ای استان بوشهر اختصاص یافت

فرهاد مجیدی به قضاوت زنان در فوتبال پسران واکنش نشان داد

نگاه ستاد تنظیم بازار تعاملی و ارشادی باشد

برگزاری کارگاه منطقه‌ای "سنجش دی اکسین و فوران‌ها از خروجی صنایع" در عسلویه

دمای ۵۰ درجه برای نقاط غیرساحلی بوشهر

تولید علم در دانشگاه‌ها باید به فناوری تبدیل شود

مردم روستاهای توسعه یافته را رها نمی کنند

خبرنگاران پل ارتباطی مردم و مسئولان هستند

آغاز مجدد تمرینات شاهین از روز دوشنبه در بوشهر

مشترکان بوشهری مصرف آب و برق را مدیریت کنند

واحدهای دامداری غیر صنعتی استان بوشهر ساماندهی می‌شوند

۱۰هزارمسکن روستایی در دشتستان مقاوم سازی شد

رسانه ها در برگزاری انتخابات یاریگر مسئولان باشند

علت مرگ کارگر یکی از پتروشیمی های عسلویه در دست بررسی است

برداشت 7 هزار تن میگو از استخرهای پرورشی استان بوشهر

پربیننده ترین ها
تازه های سایت