کد خبر: ۲۱۱۹۹
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۳
بیداران - یادداشتی از زهرا قائدزاده رییس حزب ندای ایرانیان شهرستان بوشهر: با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، از هر سو گمانه زنی های انتخاباتی به اشکال و اهداف مختلف راهی رسانه ها و جلسات و محافل سیاسی کشور می شود.
بیداران زهرا قائدزاده: با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، از هر سو گمانه زنی های انتخاباتی به اشکال و اهداف مختلف راهی رسانه ها و جلسات و محافل سیاسی کشور می شود. در این میان، اصلاح طلبان که صاحب آرای مردمی به ویژه نخبگان جامعه هستند و پس از هشت سال انزوا موفق به کسب اعتماد مردم شدند، با تکیه بر عقلانیت و عملکرد روحانی تصمیم دارند بدون انشقاق و انشتات آرا روند گذشته را در پیش بگیرند و علیرغم برخی اختلاف نظرها در استراتژی داخلی و کابینه روحانی، حمایت خود را اعلام کنند. بدیهی است انتخاب مجدد روحانی به منزله اتحاد و استحکام میان اصلاح طلبان در این دوره زمانی تعبیر می شود و می تواند سرنوشت دولت سیزدهم را رقم بزند. لذا، هر گونه تغییر استراتژی در حرکت این طیف فکری، تعبیر به فرصت سازی برای اصول گرایان خواهد بود. علاوه بر این، اتحاد فکری و عملی هاشمی رفسنجانی و خاتمی به عنوان دکترین این جناح سیاسی نیز مبین تاکید بر مصلحت و اتحاد است. 

از سوی دیگر پاسخ معنی دار مردم به لیست امید در انتخابات مجلس، نشان دهنده همسویی تفکرات مردم در پذیرش هدایت سران این تفکر است. همچنین سایر افراد سرشناس همچون صادق خرازی و احزاب ائتلافی نیز حمایت صریح خود را برای همراستایی با روحانی اعلام داشتند. بنابراین تکلیف در این سوی جبهه قابل پیش بینی و اتکاست. 

در سوی دیگر که گروه اصول گرایان قرار دارند، علیرغم تلاش های بسیار زیاد در انتخابات مجلس و سیاه نمایی برجام نتوانستند نیاز جامعه را تشخیص دهند و در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ناکام میدان بودند. اکنون نیز با نزدیک شدن به انتخابات دولت دوازدهم، آواز ناهمگونی از کمپین آنها به گوش می رسد و خبر از عدم توافق بر سر معرفی کاندیدای مشخص و سرشناس مطرح است. 

در بخشی از این گمانه زنی ها نام حداد عادل دیده می شود که به هیچ عنوان نمی تواند رقیب جدی برای اجماع مدعیان اصولگرا باشد و در صورت شرکت در کارزار انتخابات نیز صرفا برای خروج از تک قطبی بودن انتخابات و معنی دار شدن رقابت انتخاباتی خواهد بود. محسن رضایی نیز بعد از چند دوره تلاش، تصمیم به شرکت در انتخابات را نخواهد داشت و تغییر رویه وی در برنامه های سال جاری تاکیدی بر این موضوع است. 

تنها چهره شناخته شده و دارای اقبال نسبی اصولگرایان قالیباف خواهد بود که با توجه به مناظرات قبلی ریاست جمهوری و بیان رویکردهای گازانبری در حل مسایل داخلی و همچنین کارنامه شهرداری تهران، امکان ایجاد شور انتخاباتی و جذب آرای مردمی وجود ندارد، بنابراین تکیه ایشان بر حوزه های قدرت در طیف اصولگرایان خواهد بود و شرط ورود به عرصه انتخابات را اتحاد و توافق قطعی کلیه شاخه های اصول گرایی بر کاندیدا شدن ایشان مطرح می کنند. قالیباف علیرغم تمایل بسیار زیاد برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری اینبار با هوشیاری بیشتری عمل می کند و حاضر نیست بدون تایید قطعی تمامی طیف های اصولگرایی خود را به محک انتخابات بسپارد. از طرفی دیگر همزمانی انتخابات شوراها و احتمال تکرار سناریو لیست امید موجب شده، حفظ کرسی شهرداری تهران نیز برای قالیباف در هاله ابهام باشد. 

اکنون چهار روند تفکر اصلی در حال شکل گیری و فعالیت است. گروه اول کسانی که صرفا به منافع نظام و ایجاد انتخاباتی پُر شور و تقویت وجاهت بین المللی با گسترش حضور مردم فکر می کنند و تفاوت معنی داری بین روحانی یا قالیباف قایل نیستند و اهرم حمایت خود را به سمت گروهی می برند که اهداف تقویت نظام را محقق نماید. 

گروه دوم کسانی هستند که به طیف اصلاح طلب نزدیکترند و به دنبال موفقیت روحانی هستند و در صورت انسجام و ارایه برنامه واقعی و توفیق ایجاد نشاط انتخاباتی می توانند حمایت گروه اول را بدست آورند. 

گروه سوم حوزه های قدرت اصولگرایان که در تلاشند برای تغییر معادلات قدرت در راس قوه مجریه و علیرغم نداشتن کاندیدای محبوب و مقبول، توافق قالیباف را برای جایگزینی احتمالی به جای روحانی بدست آورند که به دلیل فقدان برنامه روشن و عدم انسجام داخلی، در کسب حمایت گروه اول تا این لحظه ناکام بودند. 

گروه چهارم نیز کسانی که منتظر نتایج اولیه و سنگین شدن ترازوی یکی از طیف های فکری هستند تا با پیوستن به آنها، عملا کار را به نفع آنها یکسره کنند. 

سایر جریانات فکری کوچکتر نیز با نزدیک شدن به انتخابات به یکی از چهار گروه بالا جذب خواهند شد. انتظار می رود با رسوب تجربه گفتمان مدنی در جامعه و افزایش مهارت سیاسی مردم و ارتقا دانش در عموم مردم از طبقات مختلف، کسب خرد، حکمت، بصیرت یا همان دانایی عمومی شهروندان ایران به تعیین سرنوشت، رشد چشمگیری یافته باشد و این یادگیری با تغییر در رفتار سیاسی و فریاد مدنی همچون انتخابات دولت یازدهم و مجلس دهم تکرار شود.

البته باید احتمال چهره جدید ناشناخته را به عنوان روشی کارآمد، مد نظر داشت. چرا که تجربه ثابت کرده، مردم خیلی زود با چهره های جدید مانوس می شوند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

افتتاح بزرگترین طرح آبیاری نوین تحت فشار استان بوشهر در دشتی

آغاز عملیات ساخت اولین پارکینگ طبقاتی بوشهر

درگیری لفظی نماینده بوشهر و نماینده صومعه‌سرا در مجلس

باران در راه استان بوشهر

جرایم مالیاتی بنگاه‌های اقتصادی استان بوشهر بخشیده می‌شود

رئیس شورای بوشهر:نگاه ویژه‌ای به شورایاران داریم

مشکلات اقتصادی و بیکاری مردم برطرف شود

خطوط لوله‌ دریایی فاز ۱۳ پارس جنوبی به طول ۲۱۰ کیلومتر اجرا شد

۸۳ میلیارد ریال برای بخش آموزش دشتی مصوب شد

روند اجرای احداث پایگاه امداد و نجات در دشتی تسریع شود

افزایش تولید اتان در فازهای 17 و18 پارس جنوبی

افتتاح ۱۱ خانه عالم در استان بوشهر

هوای برازجان و گناوه همچنان ناسالم

واحدهای صنفی از تولیدکنندگان داخلی کالا خریداری کنند

اعزام هیات تجاری استان بوشهر به عراق

ورود گرد و خاک و باران پراکنده به استان بوشهر

اختصاص ۶۰ میلیارد ریال برای احیاء بیابان‌های استان بوشهر

تعمیرات کمپرسورهای هوای ابزار دقیق در پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی

برخورد شدید با عاملان تیراندازی در عروسی‌های استان بوشهر

نخستین جشنواره غذا در دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر برگزار شد

تضمین اشتغال مهارت‌آموزان در موسسه شهید محلاتی بوشهر

۳۳ طرح با اعتبار ۲۵۶ میلیارد ریال در شهرستان دیر افتتاح و اجرایی شد

صدور پروانه بهره‌برداری ۳۸۰۰ تن پرورش ماهی در قفس

پرداخت ۶۰ میلیارد تومان برای کمک به رونق تولید

مجموعه‌های ورزشی ویژه کارگران در استان بوشهر ایجاد می‌شود

اداره کار خارگ بعد از ۵۶ سال دارای ساختمان شد

واگذاری 7 واحد مسکونی به مددجویان کمیته امداد امام خمینی

تقدیر استاندار بوشهر از حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن

تکمیل راه‌های نیمه‌تمام شهرستان دشتی تسریع می‌شود

فرماندار دشتی:مشکل پزشکان متخصص در بیمارستان زینبیه خورموج بر طرف شود+تصاویر

اولین کارخانه جوجه کشی استان بوشهر کلنگ زنی شد

ملاقات عمومی (میز خدمت) فرماندار و مسئولین شهرستان دشتی برگزار شد+تصاویر

دعوت استاندار بوشهر از مردم برای حضور پرشکوه در راهپیمایی 22 بهمن

جشنواره غذاهای بومی و محلی در دشتی گشایش یافت

۴۹۲ میلیارد ریال طرح عمرانی رفاهی در کنگان به بهره‌برداری رسید

افزایش اشتغال نیروهای بومی در پارس جنوبی

4 پروژه عمرانی در دشتی افتتاح شد

طرح‌های تولیدی به شهرک‌های صنعتی هدایت شوند

عامل انتشار کلیپ‌های غیر واقعی در بوشهر شناسایی شد

افزایش ابر و احتمال بارش خفیف در استان بوشهر

تازه های سایت