کد خبر: ۲۱۱۹۹
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۳
بیداران - یادداشتی از زهرا قائدزاده رییس حزب ندای ایرانیان شهرستان بوشهر: با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، از هر سو گمانه زنی های انتخاباتی به اشکال و اهداف مختلف راهی رسانه ها و جلسات و محافل سیاسی کشور می شود.
بیداران زهرا قائدزاده: با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، از هر سو گمانه زنی های انتخاباتی به اشکال و اهداف مختلف راهی رسانه ها و جلسات و محافل سیاسی کشور می شود. در این میان، اصلاح طلبان که صاحب آرای مردمی به ویژه نخبگان جامعه هستند و پس از هشت سال انزوا موفق به کسب اعتماد مردم شدند، با تکیه بر عقلانیت و عملکرد روحانی تصمیم دارند بدون انشقاق و انشتات آرا روند گذشته را در پیش بگیرند و علیرغم برخی اختلاف نظرها در استراتژی داخلی و کابینه روحانی، حمایت خود را اعلام کنند. بدیهی است انتخاب مجدد روحانی به منزله اتحاد و استحکام میان اصلاح طلبان در این دوره زمانی تعبیر می شود و می تواند سرنوشت دولت سیزدهم را رقم بزند. لذا، هر گونه تغییر استراتژی در حرکت این طیف فکری، تعبیر به فرصت سازی برای اصول گرایان خواهد بود. علاوه بر این، اتحاد فکری و عملی هاشمی رفسنجانی و خاتمی به عنوان دکترین این جناح سیاسی نیز مبین تاکید بر مصلحت و اتحاد است. 

از سوی دیگر پاسخ معنی دار مردم به لیست امید در انتخابات مجلس، نشان دهنده همسویی تفکرات مردم در پذیرش هدایت سران این تفکر است. همچنین سایر افراد سرشناس همچون صادق خرازی و احزاب ائتلافی نیز حمایت صریح خود را برای همراستایی با روحانی اعلام داشتند. بنابراین تکلیف در این سوی جبهه قابل پیش بینی و اتکاست. 

در سوی دیگر که گروه اصول گرایان قرار دارند، علیرغم تلاش های بسیار زیاد در انتخابات مجلس و سیاه نمایی برجام نتوانستند نیاز جامعه را تشخیص دهند و در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ناکام میدان بودند. اکنون نیز با نزدیک شدن به انتخابات دولت دوازدهم، آواز ناهمگونی از کمپین آنها به گوش می رسد و خبر از عدم توافق بر سر معرفی کاندیدای مشخص و سرشناس مطرح است. 

در بخشی از این گمانه زنی ها نام حداد عادل دیده می شود که به هیچ عنوان نمی تواند رقیب جدی برای اجماع مدعیان اصولگرا باشد و در صورت شرکت در کارزار انتخابات نیز صرفا برای خروج از تک قطبی بودن انتخابات و معنی دار شدن رقابت انتخاباتی خواهد بود. محسن رضایی نیز بعد از چند دوره تلاش، تصمیم به شرکت در انتخابات را نخواهد داشت و تغییر رویه وی در برنامه های سال جاری تاکیدی بر این موضوع است. 

تنها چهره شناخته شده و دارای اقبال نسبی اصولگرایان قالیباف خواهد بود که با توجه به مناظرات قبلی ریاست جمهوری و بیان رویکردهای گازانبری در حل مسایل داخلی و همچنین کارنامه شهرداری تهران، امکان ایجاد شور انتخاباتی و جذب آرای مردمی وجود ندارد، بنابراین تکیه ایشان بر حوزه های قدرت در طیف اصولگرایان خواهد بود و شرط ورود به عرصه انتخابات را اتحاد و توافق قطعی کلیه شاخه های اصول گرایی بر کاندیدا شدن ایشان مطرح می کنند. قالیباف علیرغم تمایل بسیار زیاد برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری اینبار با هوشیاری بیشتری عمل می کند و حاضر نیست بدون تایید قطعی تمامی طیف های اصولگرایی خود را به محک انتخابات بسپارد. از طرفی دیگر همزمانی انتخابات شوراها و احتمال تکرار سناریو لیست امید موجب شده، حفظ کرسی شهرداری تهران نیز برای قالیباف در هاله ابهام باشد. 

اکنون چهار روند تفکر اصلی در حال شکل گیری و فعالیت است. گروه اول کسانی که صرفا به منافع نظام و ایجاد انتخاباتی پُر شور و تقویت وجاهت بین المللی با گسترش حضور مردم فکر می کنند و تفاوت معنی داری بین روحانی یا قالیباف قایل نیستند و اهرم حمایت خود را به سمت گروهی می برند که اهداف تقویت نظام را محقق نماید. 

گروه دوم کسانی هستند که به طیف اصلاح طلب نزدیکترند و به دنبال موفقیت روحانی هستند و در صورت انسجام و ارایه برنامه واقعی و توفیق ایجاد نشاط انتخاباتی می توانند حمایت گروه اول را بدست آورند. 

گروه سوم حوزه های قدرت اصولگرایان که در تلاشند برای تغییر معادلات قدرت در راس قوه مجریه و علیرغم نداشتن کاندیدای محبوب و مقبول، توافق قالیباف را برای جایگزینی احتمالی به جای روحانی بدست آورند که به دلیل فقدان برنامه روشن و عدم انسجام داخلی، در کسب حمایت گروه اول تا این لحظه ناکام بودند. 

گروه چهارم نیز کسانی که منتظر نتایج اولیه و سنگین شدن ترازوی یکی از طیف های فکری هستند تا با پیوستن به آنها، عملا کار را به نفع آنها یکسره کنند. 

سایر جریانات فکری کوچکتر نیز با نزدیک شدن به انتخابات به یکی از چهار گروه بالا جذب خواهند شد. انتظار می رود با رسوب تجربه گفتمان مدنی در جامعه و افزایش مهارت سیاسی مردم و ارتقا دانش در عموم مردم از طبقات مختلف، کسب خرد، حکمت، بصیرت یا همان دانایی عمومی شهروندان ایران به تعیین سرنوشت، رشد چشمگیری یافته باشد و این یادگیری با تغییر در رفتار سیاسی و فریاد مدنی همچون انتخابات دولت یازدهم و مجلس دهم تکرار شود.

البته باید احتمال چهره جدید ناشناخته را به عنوان روشی کارآمد، مد نظر داشت. چرا که تجربه ثابت کرده، مردم خیلی زود با چهره های جدید مانوس می شوند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

کشاورزان از خرید نهال بدون گواهی بهداشتی نباتی خودداری نمایند

اولین صنف صنایع تبدیلی و تکمیلی خرما در شهرستان دشتستان تشکیل گردید

کشت گندم در 42 هزار هکتار از اراضی شهرستان دشتستان

کارگاه آموزشی تولید محصول سالم در شهرستان عسلویه برگزار گردید

استاندار بوشهر:ترفند آمریکا در سرزمین‌های اشغالی سبب تقویت اتحاد مسلمانان شد

سهم ۲۰ میلیاردی استان بوشهر از اعتبارات اشتغال خانگی

استقلال و خودکفایی ۱۵۹ خانوار مددجو در آبپخش

صاردات ۹.۷ میلیارد دلار کالا از استان بوشهر

​حمایت بانک صادرات تولید 169 بنگاه اقتصادی بوشهر را رونق داد

سوادآموزان استان بوشهر آموزش کار با رایانه می‌بینند

احداث 3 ایستگاه اصلی انتقال خط لوله نفت خام از گوره به جاسک در استان بوشهر

ضرورت توجه به محیط پیرامونی در طرح انتقال خط لوله نفت خام از گوره به جاسک

خدری:قانون ورود کالای ملوانی مناطق محروم اجرایی شود

اجرای پایلوت طرح تصحیح الکترونیکی اوراق امتحانی

الماسی:مشکلات مالی تیم فوتبال پارس جنوبی جم برطرف می‌شود

مدیرعامل تعاونی لنجداران گناوه:آیین نامه کالای ته لنجی باید اصلاح شود

آزمون استاندارد مخازن خودروهای گازسوز در استان بوشهر

توقیف 6 میلیارد کالای قاچاق در دشتستان

برگزاری سومین اجلاس نماز استان بوشهر

بخشدار مرکزی بوشهر منصوب شد

اجرای برنامه تعالی مدیریت در مدارس استان بوشهر

کاهش دمای هوا در استان بوشهر

برداشت ۱۳۴۰۰ تن میگو از استخرهای پرورشی استان بوشهر

فرماندار تنگستان:تغییر ساختار فضاهای عمومی تنگستان برای بهره‌مندی سالمندان

۹ درصد جمعیت شهرستان تنگستان سالمند هستند

دو کوهنورد گمشده در کوه‌های بیرمی پیدا شدند

آیت‌الله جنتی:نیروی انتظامی اقدامات خوبی در توسعه امنیت کشور داشته است

آیت الله جنتی:انقلابیون باید دشمن شناس باشند

زن شجاع چوپان در دشتی بوشهر گرگ های گرسنه را فراری داد

نجات جوان شیرازی پس از سه روز حبس در برازجان

رئیس شورای شهر بوشهر:فضاهای عمومی برای معلولان مناسب‌سازی شود

شهردار بوشهر انتخاب نشد/ ناهماهنگی اعضای شورا در شنیدن برنامه‌ها

دلگرم:بازی با مس کرمان آخرین حضورم در تیم ایرانجوان است

شرایط انجام آزمایش تشخیص بیماری ایدز در دیر فراهم شد

افزایش 18 درصدی صدور کالا از گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

اعزام دانش آموز دیری به اردوهای راهیان نور

بوشهری ها در انتظار رگبار باران، تگرگ و کاهش شدید دما باشند

آیت‌الله جنتی در بوشهر:شورای نگهبان کارنامه خوبی دارد

جم میزبان فینال مسابقات شطرنج کشوری

کارگاه آموزشی کشت و تغذیه کلزا در شهرستان دشتستان برگزار گردید

تازه های سایت