کد خبر: ۲۱۱۹۹
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۳
بیداران - یادداشتی از زهرا قائدزاده رییس حزب ندای ایرانیان شهرستان بوشهر: با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، از هر سو گمانه زنی های انتخاباتی به اشکال و اهداف مختلف راهی رسانه ها و جلسات و محافل سیاسی کشور می شود.
بیداران زهرا قائدزاده: با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، از هر سو گمانه زنی های انتخاباتی به اشکال و اهداف مختلف راهی رسانه ها و جلسات و محافل سیاسی کشور می شود. در این میان، اصلاح طلبان که صاحب آرای مردمی به ویژه نخبگان جامعه هستند و پس از هشت سال انزوا موفق به کسب اعتماد مردم شدند، با تکیه بر عقلانیت و عملکرد روحانی تصمیم دارند بدون انشقاق و انشتات آرا روند گذشته را در پیش بگیرند و علیرغم برخی اختلاف نظرها در استراتژی داخلی و کابینه روحانی، حمایت خود را اعلام کنند. بدیهی است انتخاب مجدد روحانی به منزله اتحاد و استحکام میان اصلاح طلبان در این دوره زمانی تعبیر می شود و می تواند سرنوشت دولت سیزدهم را رقم بزند. لذا، هر گونه تغییر استراتژی در حرکت این طیف فکری، تعبیر به فرصت سازی برای اصول گرایان خواهد بود. علاوه بر این، اتحاد فکری و عملی هاشمی رفسنجانی و خاتمی به عنوان دکترین این جناح سیاسی نیز مبین تاکید بر مصلحت و اتحاد است. 

از سوی دیگر پاسخ معنی دار مردم به لیست امید در انتخابات مجلس، نشان دهنده همسویی تفکرات مردم در پذیرش هدایت سران این تفکر است. همچنین سایر افراد سرشناس همچون صادق خرازی و احزاب ائتلافی نیز حمایت صریح خود را برای همراستایی با روحانی اعلام داشتند. بنابراین تکلیف در این سوی جبهه قابل پیش بینی و اتکاست. 

در سوی دیگر که گروه اصول گرایان قرار دارند، علیرغم تلاش های بسیار زیاد در انتخابات مجلس و سیاه نمایی برجام نتوانستند نیاز جامعه را تشخیص دهند و در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ناکام میدان بودند. اکنون نیز با نزدیک شدن به انتخابات دولت دوازدهم، آواز ناهمگونی از کمپین آنها به گوش می رسد و خبر از عدم توافق بر سر معرفی کاندیدای مشخص و سرشناس مطرح است. 

در بخشی از این گمانه زنی ها نام حداد عادل دیده می شود که به هیچ عنوان نمی تواند رقیب جدی برای اجماع مدعیان اصولگرا باشد و در صورت شرکت در کارزار انتخابات نیز صرفا برای خروج از تک قطبی بودن انتخابات و معنی دار شدن رقابت انتخاباتی خواهد بود. محسن رضایی نیز بعد از چند دوره تلاش، تصمیم به شرکت در انتخابات را نخواهد داشت و تغییر رویه وی در برنامه های سال جاری تاکیدی بر این موضوع است. 

تنها چهره شناخته شده و دارای اقبال نسبی اصولگرایان قالیباف خواهد بود که با توجه به مناظرات قبلی ریاست جمهوری و بیان رویکردهای گازانبری در حل مسایل داخلی و همچنین کارنامه شهرداری تهران، امکان ایجاد شور انتخاباتی و جذب آرای مردمی وجود ندارد، بنابراین تکیه ایشان بر حوزه های قدرت در طیف اصولگرایان خواهد بود و شرط ورود به عرصه انتخابات را اتحاد و توافق قطعی کلیه شاخه های اصول گرایی بر کاندیدا شدن ایشان مطرح می کنند. قالیباف علیرغم تمایل بسیار زیاد برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری اینبار با هوشیاری بیشتری عمل می کند و حاضر نیست بدون تایید قطعی تمامی طیف های اصولگرایی خود را به محک انتخابات بسپارد. از طرفی دیگر همزمانی انتخابات شوراها و احتمال تکرار سناریو لیست امید موجب شده، حفظ کرسی شهرداری تهران نیز برای قالیباف در هاله ابهام باشد. 

اکنون چهار روند تفکر اصلی در حال شکل گیری و فعالیت است. گروه اول کسانی که صرفا به منافع نظام و ایجاد انتخاباتی پُر شور و تقویت وجاهت بین المللی با گسترش حضور مردم فکر می کنند و تفاوت معنی داری بین روحانی یا قالیباف قایل نیستند و اهرم حمایت خود را به سمت گروهی می برند که اهداف تقویت نظام را محقق نماید. 

گروه دوم کسانی هستند که به طیف اصلاح طلب نزدیکترند و به دنبال موفقیت روحانی هستند و در صورت انسجام و ارایه برنامه واقعی و توفیق ایجاد نشاط انتخاباتی می توانند حمایت گروه اول را بدست آورند. 

گروه سوم حوزه های قدرت اصولگرایان که در تلاشند برای تغییر معادلات قدرت در راس قوه مجریه و علیرغم نداشتن کاندیدای محبوب و مقبول، توافق قالیباف را برای جایگزینی احتمالی به جای روحانی بدست آورند که به دلیل فقدان برنامه روشن و عدم انسجام داخلی، در کسب حمایت گروه اول تا این لحظه ناکام بودند. 

گروه چهارم نیز کسانی که منتظر نتایج اولیه و سنگین شدن ترازوی یکی از طیف های فکری هستند تا با پیوستن به آنها، عملا کار را به نفع آنها یکسره کنند. 

سایر جریانات فکری کوچکتر نیز با نزدیک شدن به انتخابات به یکی از چهار گروه بالا جذب خواهند شد. انتظار می رود با رسوب تجربه گفتمان مدنی در جامعه و افزایش مهارت سیاسی مردم و ارتقا دانش در عموم مردم از طبقات مختلف، کسب خرد، حکمت، بصیرت یا همان دانایی عمومی شهروندان ایران به تعیین سرنوشت، رشد چشمگیری یافته باشد و این یادگیری با تغییر در رفتار سیاسی و فریاد مدنی همچون انتخابات دولت یازدهم و مجلس دهم تکرار شود.

البته باید احتمال چهره جدید ناشناخته را به عنوان روشی کارآمد، مد نظر داشت. چرا که تجربه ثابت کرده، مردم خیلی زود با چهره های جدید مانوس می شوند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

ناوگان فرسوده تاکسیرانی بوشهر نوسازی می‌شود

۹۲۵ میلیارد ریال برای پروژه‌های عمران شهری بوشهر پیش‌بینی شده است

ارجاع ۱۰۰۰ پرونده تخلف صنفی به تعزیرات حکومتی استان بوشهر

دستگیری عاملان قتل در عالی‌شهر

۳۰ هکتار از اراضی دولتی استان بوشهر رفع تصرف شد

فعالیت ۲۱ تعاونی در دهیاری‌های استان بوشهر

تشکیل کمپین اصلاح الگوی مصرف آب در استان بوشهر

نیروگاه اتمی بوشهر در تولید برق رکورد زد

زرین فر:بوشهر شرایط مناسبی برای گسترش مراودات اقتصادی با قطر دارد

۲۰ هزار سند مالکیت منازل روستایی استان بوشهر صادر شد

محموله تریاک در دشتی کشف شد

مدیران عالی‌رتبه وزارت حمل و نقل و بنادر قطر وارد بوشهر شدند

کشف محموله برنج قاچاق در عسلویه

آسمان بوشهر ابری می‌شود

سفر مدیران وزارت حمل و نقل قطر به بوشهر

رای جالب قاضی برای صیادان متخلف بوشهری

پروژه مرمت دژ برازجان شتاب می‌گیرد

تولید ۲۸ میلیارد کیلووات ساعت برق در نیروگاه اتمی بوشهر

افزایش صدور جواز تاسیس صنعتی در استان بوشهر

۳۴۰ جشنواره و جشن نوروزگاهی در استان بوشهر اجراء شد

برنامه‌های روز ملی خلیج فارس در بوشهر برگزار می‌شود

بوشهر تا نقطه مطلوب در زمینه زیرساخت‌های گردشگری فاصله دارد

زمینه صادرات محصول خرمای استان بوشهر فراهم شود

فرماندار دشتی:مسائل و مشکلات شهر بادوله بررسی شد

بارش باران و تگرگ در استان بوشهر

کاهش ۲۳ درصدی وقوع سرقت در دشتستان

ستوده:پشتوانه سازی برای تربیت مدیران جوان در دولت

مطالعات طرح هادی در 8 روستای دشتی انجام می شود

فرماندار دشتی:فضای شهرستان دشتی برای جذب سرمایه گذار تغییر کند

ساخت 4 آموزشگاه در شهرستان دیر عملیاتی می‌شود

5 کشته در تصادف جاده دیلم _بوشهر

۳۵ میلیون تن محصولات از گمرک پارس جنوبی صادر شد

125 هزار مسافر نوروزی از دیر دیدن کردند

تشکیل کارگروه حمایت از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان در بردخون

ساخت مستند «چوکه» کلید خورد

فرماندار دشتی:مطالعات طرح هادی در 8 روستای دشتی انجام می شود

ورود سامانه بارشی به استان بوشهر

ماحوزی: ٨٠ برنامه فرهنگی و هنری ویژه نوروز در استان بوشهر اجرا شد

بوشهر در نوروز97 میزبان چند مسافر بود؟

اشتغال در عرصه منابع طبیعی استان بوشهر گسترش می یابد