کد خبر: ۲۱۱۹۹
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۳
بیداران - یادداشتی از زهرا قائدزاده رییس حزب ندای ایرانیان شهرستان بوشهر: با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، از هر سو گمانه زنی های انتخاباتی به اشکال و اهداف مختلف راهی رسانه ها و جلسات و محافل سیاسی کشور می شود.
بیداران زهرا قائدزاده: با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، از هر سو گمانه زنی های انتخاباتی به اشکال و اهداف مختلف راهی رسانه ها و جلسات و محافل سیاسی کشور می شود. در این میان، اصلاح طلبان که صاحب آرای مردمی به ویژه نخبگان جامعه هستند و پس از هشت سال انزوا موفق به کسب اعتماد مردم شدند، با تکیه بر عقلانیت و عملکرد روحانی تصمیم دارند بدون انشقاق و انشتات آرا روند گذشته را در پیش بگیرند و علیرغم برخی اختلاف نظرها در استراتژی داخلی و کابینه روحانی، حمایت خود را اعلام کنند. بدیهی است انتخاب مجدد روحانی به منزله اتحاد و استحکام میان اصلاح طلبان در این دوره زمانی تعبیر می شود و می تواند سرنوشت دولت سیزدهم را رقم بزند. لذا، هر گونه تغییر استراتژی در حرکت این طیف فکری، تعبیر به فرصت سازی برای اصول گرایان خواهد بود. علاوه بر این، اتحاد فکری و عملی هاشمی رفسنجانی و خاتمی به عنوان دکترین این جناح سیاسی نیز مبین تاکید بر مصلحت و اتحاد است. 

از سوی دیگر پاسخ معنی دار مردم به لیست امید در انتخابات مجلس، نشان دهنده همسویی تفکرات مردم در پذیرش هدایت سران این تفکر است. همچنین سایر افراد سرشناس همچون صادق خرازی و احزاب ائتلافی نیز حمایت صریح خود را برای همراستایی با روحانی اعلام داشتند. بنابراین تکلیف در این سوی جبهه قابل پیش بینی و اتکاست. 

در سوی دیگر که گروه اصول گرایان قرار دارند، علیرغم تلاش های بسیار زیاد در انتخابات مجلس و سیاه نمایی برجام نتوانستند نیاز جامعه را تشخیص دهند و در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ناکام میدان بودند. اکنون نیز با نزدیک شدن به انتخابات دولت دوازدهم، آواز ناهمگونی از کمپین آنها به گوش می رسد و خبر از عدم توافق بر سر معرفی کاندیدای مشخص و سرشناس مطرح است. 

در بخشی از این گمانه زنی ها نام حداد عادل دیده می شود که به هیچ عنوان نمی تواند رقیب جدی برای اجماع مدعیان اصولگرا باشد و در صورت شرکت در کارزار انتخابات نیز صرفا برای خروج از تک قطبی بودن انتخابات و معنی دار شدن رقابت انتخاباتی خواهد بود. محسن رضایی نیز بعد از چند دوره تلاش، تصمیم به شرکت در انتخابات را نخواهد داشت و تغییر رویه وی در برنامه های سال جاری تاکیدی بر این موضوع است. 

تنها چهره شناخته شده و دارای اقبال نسبی اصولگرایان قالیباف خواهد بود که با توجه به مناظرات قبلی ریاست جمهوری و بیان رویکردهای گازانبری در حل مسایل داخلی و همچنین کارنامه شهرداری تهران، امکان ایجاد شور انتخاباتی و جذب آرای مردمی وجود ندارد، بنابراین تکیه ایشان بر حوزه های قدرت در طیف اصولگرایان خواهد بود و شرط ورود به عرصه انتخابات را اتحاد و توافق قطعی کلیه شاخه های اصول گرایی بر کاندیدا شدن ایشان مطرح می کنند. قالیباف علیرغم تمایل بسیار زیاد برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری اینبار با هوشیاری بیشتری عمل می کند و حاضر نیست بدون تایید قطعی تمامی طیف های اصولگرایی خود را به محک انتخابات بسپارد. از طرفی دیگر همزمانی انتخابات شوراها و احتمال تکرار سناریو لیست امید موجب شده، حفظ کرسی شهرداری تهران نیز برای قالیباف در هاله ابهام باشد. 

اکنون چهار روند تفکر اصلی در حال شکل گیری و فعالیت است. گروه اول کسانی که صرفا به منافع نظام و ایجاد انتخاباتی پُر شور و تقویت وجاهت بین المللی با گسترش حضور مردم فکر می کنند و تفاوت معنی داری بین روحانی یا قالیباف قایل نیستند و اهرم حمایت خود را به سمت گروهی می برند که اهداف تقویت نظام را محقق نماید. 

گروه دوم کسانی هستند که به طیف اصلاح طلب نزدیکترند و به دنبال موفقیت روحانی هستند و در صورت انسجام و ارایه برنامه واقعی و توفیق ایجاد نشاط انتخاباتی می توانند حمایت گروه اول را بدست آورند. 

گروه سوم حوزه های قدرت اصولگرایان که در تلاشند برای تغییر معادلات قدرت در راس قوه مجریه و علیرغم نداشتن کاندیدای محبوب و مقبول، توافق قالیباف را برای جایگزینی احتمالی به جای روحانی بدست آورند که به دلیل فقدان برنامه روشن و عدم انسجام داخلی، در کسب حمایت گروه اول تا این لحظه ناکام بودند. 

گروه چهارم نیز کسانی که منتظر نتایج اولیه و سنگین شدن ترازوی یکی از طیف های فکری هستند تا با پیوستن به آنها، عملا کار را به نفع آنها یکسره کنند. 

سایر جریانات فکری کوچکتر نیز با نزدیک شدن به انتخابات به یکی از چهار گروه بالا جذب خواهند شد. انتظار می رود با رسوب تجربه گفتمان مدنی در جامعه و افزایش مهارت سیاسی مردم و ارتقا دانش در عموم مردم از طبقات مختلف، کسب خرد، حکمت، بصیرت یا همان دانایی عمومی شهروندان ایران به تعیین سرنوشت، رشد چشمگیری یافته باشد و این یادگیری با تغییر در رفتار سیاسی و فریاد مدنی همچون انتخابات دولت یازدهم و مجلس دهم تکرار شود.

البته باید احتمال چهره جدید ناشناخته را به عنوان روشی کارآمد، مد نظر داشت. چرا که تجربه ثابت کرده، مردم خیلی زود با چهره های جدید مانوس می شوند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

اطلاعیه فرآیند ثبت نام آزمون تصدی منصب قضا سال 1396

استانداران باید مشی اعتدال داشته باشند

معاون وزیر نفت :در تامین گاز فصل سرما و زمستان هیچ مشکلی نداریم

رحمانی فضلی:گراوند با رای بالا در هیئت دولت انتخاب شد

وزیر کشور در بوشهر:نظر رئیس جمهور و دولت افزایش اختیارات استانداران است

هشدار؛ طرح جمع‌آوری قلیان در بوشهر آغاز شد

نماینده مجلس:بازی ترامپ بی‌قاعده و به‌دور از خرد بود

کارگاه آموزشی کاهش سن و وزن کشتار مرغ گوشتی در شهرستان گناوه برگزار شد

اجرای پروژه شهر هوشمند بوشهر برای آسایش و رفاه بیشتر مردم است(تصاویر)

تفاهم نامه اجرای طرح همیار بازیافت در مدارس شهر بوشهر+تصاویر

برداشت ۱۵۰۰ تن میگوی پرورشی در گناوه

گلایه‌مندی مردم بوشهر از بهای برق/افزایش شش برابری قبض

بیانیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بوشهر در پاسخ به مواضع خصمانه ترامپ

پرداخت ۹.۳ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به مددجویان دیری

سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری در صنایع پتروشیمی ایران

کاهش مشکلات آب آشامیدنی شهر دالکی

فرماندار کنگان:سیراف ثبت جهانی شود

احداث یکی از بزرگترین هتل‌های جنوب کشور در کنگان

کشف محموله ۱.۵ میلیاردی کالای قاچاق در کنگان

اجرای پروژه آب شیرین‌کن 35 هزار متر مکعبی بوشهر

روند نزولی بروز بیماری «سل» در استان بوشهر

تدوین بسته‌های سرمایه‌گذاری شهرداری بوشهر تسریع شود

شهردار عسلویه:شهرداری عسلویه تشییع جنازه و تدفین شده است

آماده باش تیم‌های واکنش سریع هلال‌احمر استان بوشهر

زمین لرزه ۴ ریشتری در عسلویه

فعالیت زنان روستایی شهرستان عسلویه در عرصه تولید بیشتر می شود

گونه زنبور عسل ریز استان بوشهر(Apis florea) در خطر کاهش جمعیت می باشد

ترکیب کلتودیوم 12% با نام جعلی سلکت سوپر

فرماندار دیر:حرف‌های نسنجیده ترامپ اتحاد ملت ایران را بیشتر کرد

نقشه راه زیرساخت الکترونیک استاندارد بوشهر تدوین می شود

جریمه ۹۰۰ میلیون ریالی بازیکن و باشگاه ایرانجوان بوشهر

شاخص‌های صادرات میوه و تره‌بار از استان بوشهر اعلام شد

رقابت ۱۸۰۰ داوطلب در آزمون تخصصی ورود به حرفه مهندسان در بوشهر

اعزام دانشجویان استان بوشهر به پیاده‌روی اربعین حسینی

احداث پارک علمی تفریحی با نماد و المان‌های هسته‌ای در بوشهر

مجوز زیست محیطی سد خاییز اهرم صادر شد

طرح پاکسازی محلات جنوبی بوشهر(تصاویر)

اهدای عضو بیمار مرگ مغزی در بوشهر

بیش از یک ‌تن مواد غذایی فاسد در بوشهر معدوم شد

رئیس اتاق بازرگانی بوشهر:کاهش بیکاری نیازمند توسعه تعامل بخش های دولتی و خصوصی است

تازه های سایت