کد خبر: ۳۳۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶
بیداران:جهش دوباره قیمت دلار، واکنش ولی‌اله سیف، رئیس بانک مرکزی را به دنبال داشت. رئیس بانک مرکزی در نامه‌ای به سازمان امور مالیاتی نوشته است که حجم عمده‌ای از معاملات بزرگ ارزی توسط تعداد معدودی انجام شده است.
رکوردشکنی دلار و واکنش رئیس بانک مرکزی

به گزارش بیداران، دلار رکورد تازه‌ای به جا گذاشت و به ٤‌هزار و ٩٠٠ تومان رسید. رکوردشکنی دوباره دلار موجب شد بسیاری از صرافی‌ها از فروش دلار خودداری کنند و قیمت‌ها را از تابلوهایشان بردارند. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که با ناآرامی‌های اخیر بازار دلار، دلالان به اجاره کارت ملی افراد روی آورده و با آن ارز خریداری می‌کنند. نوسان دلار که موجب تشکیل صف‌های طولانی در فردوسی و سبزه‌میدان شده است، واکنش ولی‌اله سیف، رئیس بانک مرکزی را به دنبال داشته است. سیف دیروز خبر داد نامه‌ای به کامل تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی نوشته و در آن اسامی خریداران بزرگ دلار را ارسال کرده تا از آنها مالیات دریافت شود. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که پیش از این اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری اعلام کرده بود معاملات ارزی ساماندهی می‌شود و برای کوتاه‌کردن دست دلالان از بازار و کنترل نوسانات نرخ ارز، از معاملات عمده دلار مالیات دریافت می‌شود.

عرضه ارز کم شد

در شرایطی که بانک مرکزی اعلام می‌کند دخالتی در بازار برای گران‌کردن دلار نداشته است، صرافی‌ها اعلام می‌کنند که بانک‌های توزیع ارز میزان عرضه را کاهش داده‌اند. آنها همچنین از کاهش عرضه ارز توسط نمایندگان پتروشیمی خبر می‌دهند و معتقدند همین موضوع باعث شده است تا قیمت دلار روند صعودی داشته باشد.

دیروز با وجود بارش باران و نزدیک‌شدن به پایان وقت کاری صرافی‌ها، صف‌های خریداران مقابل صرافی‌های عرضه‌کننده دلار بانکی تا پایان ساعات کار بازار ادامه داشت. صرافی‌هایی که هر قطعه اسکناس آمریکایی را با قیمت ۴‌هزار و ۷۸۸ تومان به خریداران عرضه می‌کردند. یکی از صرافی‌ها که مایل به درج نامش نیست می‌گوید: دلار هر سال در نیمه دوم ‌سال دچار نوسان می‌شود و این موضوع به آن خاطر است که کسری بودجه را از محل افزایش قیمت ارز تأمین می‌کنند.

این در حالی است که دولت این ادعا را قبول ندارد و اعلام می‌کند به اندازه کافی ذخایر ارزی در کشور موجود است و دولت به دنبال دستکاری در بازار ارز نیست.

اجاره کارت ملی برای خرید دلار

یکی دیگر از دلالان بازار آزاد ارز هم به ایلنا گفته است: دلیل افزایش قیمت دلار عدم تعیین سیاست‌های بانک مرکزی برای دلار به صورت صحیح و تصمیم‌گیری‌های لحظه‌ای و ساعتی برای کنترل بازار بوده است. همچنین امروز نمایندگان پتروشیمی هیچ دلاری عرضه نکردند و نمایندگان بانک نیز میزان عرضه را کاهش دادند که این امر باعث شد تا قیمت دلار به صورت انفجاری رشد داشته باشد.یکی از صرافان خیابان فردوسی هم از برخورد جدی با دلالان خبر می‌دهد و می‌گوید: بالاخره بعد از چند هفته بانک مرکزی به این نتیجه رسید که با دلالان ارز و کسانی که کارت ملی اجاره می‌دادند، برخورد کند؛ البته برخی صرافان مانند دلالان عمل می‌کنند و این ضرورت وجود دارد تا بانک مرکزی نظارت بیشتری داشته باشد.

او افزود: برخی در خیابان فردوسی کارت ملی اجاره می‌دادند و برای هر کارت ملی ۴۰ تا ۷۰‌هزار تومان دریافت می‌کردند و حالا با ایجاد مالیات بر درآمد ضربه سنگینی به این سودجویان وارد می‌شود.

دیروز قیمت خرید هر دلار آمریکا از ۴‌هزار و ۸۶۰ تومان تا ۴‌هزار و ۹۰۰ تومان متغیر بود. همچنین قیمت فروش دلار از ۴‌هزار و ۸۰۰ تومان تا ۴‌هزار و ۸۳۰ تومان بسته به فروشنده متغیر است.

دلار دیروز همچنین تا ۴‌هزار و ۹۵۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرد و این احتمال وجود دارد که در صورت تداوم کاهش عرضه و عدم عرضه نمایندگان پتروشیمی قیمت دلار از مرز ۵‌هزار تومان عبور کند.

فروش دلار متوقف شد

رکوردشکنی دوباره قیمت دلار در حالی رخ داد که با افزایش تقاضا و گران‌شدن ناگهانی قیمت دلار اغلب فعالان بازار و صرافی‌ها از فروش ارز خودداری کردند.

تازه‌ترین خبرها از بازار ارز و سکه حاکی از افزایش حداقل ۵۴ تومانی قیمت دلار و افزایش ۲۰‌هزار تومانی قیمت سکه است. روز یکشنبه قیمت دلار در بازار به ۴۶۹۵ تومان رسیده بود و بهای سکه نیز تا  یک میلیون و ۵۲۵‌هزار تومان گران شد. این در حالی است که قیمت دلار دیروز دوباره جهش داشت و افزایش قیمت سکه را رقم زد. براساس ‌این گزارش، کمبود دلار و افزایش تقاضای خرید در بین دلالان موجب بی‌ثباتی بازار شده است که معمولا صرافان در چنین شرایطی از انجام معامله خودداری می‌کنند.

دیروز همچنین صرافی‌ بانک ملت با سقف پرداخت ۳۰‌هزار دلار با قیمت ۴۸۳۹ تومان دلار عرضه کرد که استقبال مردم را به دنبال داشته است. قیمت هر دلار آمریکا در آخرین ساعات فعالیت بازار آزاد به ٤‌هزار و ٨٥٠ تومان رسید.

اعلام اسامی خریداران بزرگ ارز

به نقل از شهروند،جهش دوباره قیمت دلار، واکنش ولی‌اله سیف، رئیس بانک مرکزی را به دنبال داشت. رئیس بانک مرکزی در نامه‌ای به سازمان امور مالیاتی نوشته است که حجم عمده‌ای از معاملات بزرگ ارزی توسط تعداد معدودی انجام شده است. بنابراین ضمن معرفی خریداران عمده ارز به همراه میزان دلار خریداری شده از ابتدای‌ سال‌ جاری تا ۱۷ دی‌ ماه، خواستار رسیدگی به مبادلات این اشخاص و اقدام لازم درخصوص وصول مالیات‌های متعلقه شد.

سیف به تقوی‌نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی نوشته است: پیرو مکاتبات پیشین منتهی به نامه شماره ۱۰۰۵۵۶‌‌‌/۹۶ مورخ ۰۷‌‌‌/۰۴‌‌‌/۱۳۹۶ موضوع گردآوری و ارسال اطلاعات خریداران عمده دلار به استحضار می‌رساند، با عنایت به لزوم استقرار ثبات در بازار ارز، استمرار روند معرفی خریداران موصوف در راستای اجرای سیاست‌های کنترل بازار ارز و با هدف جلوگیری از اقدامات سوداگرانه و فعالیت‌های دلالی که منجر به کتمان درآمد واقعی و فرار مالیاتی می‌شود، بانک مرکزی به منظور ارتقای سطح تعاملات خود با آن سازمان تا سر حد امکان شناسایی و وصول دقیق درآمدهای مالیاتی دولت، ضمن ردیابی و تشخیص دلالان ارزی، اقدام به استخراج و ارایه اطلاعات این اشخاص کرده است.

بر همین اساس و بنا بر نتایج حاصل از بررسی‌های صورت گرفته در ارتباط با مبادلات ارزی در دوره زمانی مربوط به ابتدای ‌سال‌جاری لغایت ۱۷‌‌/۱۰‌‌/۱۳۹۶، حجم بسیار زیادی از مبادلات دلار به نام اشخاص معدودی ثبت شده که به پیوست مشخصات هویتی به همراه میزان دلار خریداری شده توسط ایشان ارسال می‌شود. بنابراین خواهشمند است پس از رسیدگی به مبادلات اشخاص مذکور، اقدامات لازم درخصوص وصول مالیات‌های متعلقه انجام شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

۹ صیاد بوشهری از زندان عربستان سعودی آزاد شدند

مهم‌ترین معضل جنوب استان بوشهر تأثیرات صنعت بر سلامت مردم است

اولویت اشتغال کارخانه سیمان دشتی نیروهای بومی باشد

هفته بارانی در استان بوشهر

اجرای جشن‌ها و تورهای متنوع در برنامه های نوروزی بوشهر

ته لنجی برای استان بوشهر اشتغال‌زایی فراوانی دارد

توسعه زیرساخت‌های گردشگری آبدان شتاب بیشتری می‌گیرد

کارگاه آموزشی بهداشت محیط کار در کشاورزی در شهرستان عسلویه برگزار گردید

گراوند:سلامت مالی، اخلاقی رویکرد جدی من در استان بوشهر است

فرماندار بوشهر: از افزایش قیمتهای اقلام توزیعی در شب عید جلوگیری شود

فرماندار گناوه:نگرانی ما در جامعه در خصوص کاهش ازدواج است

گراوند:بانک‌ها در پرداخت تسهیلات اشتغال‌زا اهتمام بیشتری داشته باشند

پیشروی گرد و غبار به سمت استان بوشهر

کارگاه آموزشی پرورش ماهیان زینتی در شهرستان بوشهر برگزار گردید

علف های هرز مهمترین عامل خسارتزا در مزارع گندم آبی

استاندار بوشهر:آرمان‌های شهدا هیچگاه به فراموشی سپرده نمی شود

افتتاح کارخانه تولید خوراک دام و طیور در شهرستان دشتستان

کارگاه آموزشی نحوه استفاده و کارکرد کولتیواتور باغی در استان بوشهر برگزار گردید

برگزاری جشنواره محلی زنان روستایی در شهرستان بوشهر

آب دریا سال آینده به جم می‌رسد

افتتاح مدرسه بانک صادرات در بوشهر

افتتاح بزرگترین طرح آبیاری نوین تحت فشار استان بوشهر در دشتی

آغاز عملیات ساخت اولین پارکینگ طبقاتی بوشهر

درگیری لفظی نماینده بوشهر و نماینده صومعه‌سرا در مجلس

باران در راه استان بوشهر

جرایم مالیاتی بنگاه‌های اقتصادی استان بوشهر بخشیده می‌شود

رئیس شورای بوشهر:نگاه ویژه‌ای به شورایاران داریم

مشکلات اقتصادی و بیکاری مردم برطرف شود

خطوط لوله‌ دریایی فاز ۱۳ پارس جنوبی به طول ۲۱۰ کیلومتر اجرا شد

۸۳ میلیارد ریال برای بخش آموزش دشتی مصوب شد

روند اجرای احداث پایگاه امداد و نجات در دشتی تسریع شود

افزایش تولید اتان در فازهای 17 و18 پارس جنوبی

افتتاح ۱۱ خانه عالم در استان بوشهر

هوای برازجان و گناوه همچنان ناسالم

واحدهای صنفی از تولیدکنندگان داخلی کالا خریداری کنند

اعزام هیات تجاری استان بوشهر به عراق

ورود گرد و خاک و باران پراکنده به استان بوشهر

اختصاص ۶۰ میلیارد ریال برای احیاء بیابان‌های استان بوشهر

تعمیرات کمپرسورهای هوای ابزار دقیق در پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی

برخورد شدید با عاملان تیراندازی در عروسی‌های استان بوشهر

تازه های سایت