کد خبر: ۳۳۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶
بیداران:جهش دوباره قیمت دلار، واکنش ولی‌اله سیف، رئیس بانک مرکزی را به دنبال داشت. رئیس بانک مرکزی در نامه‌ای به سازمان امور مالیاتی نوشته است که حجم عمده‌ای از معاملات بزرگ ارزی توسط تعداد معدودی انجام شده است.
رکوردشکنی دلار و واکنش رئیس بانک مرکزی

به گزارش بیداران، دلار رکورد تازه‌ای به جا گذاشت و به ٤‌هزار و ٩٠٠ تومان رسید. رکوردشکنی دوباره دلار موجب شد بسیاری از صرافی‌ها از فروش دلار خودداری کنند و قیمت‌ها را از تابلوهایشان بردارند. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که با ناآرامی‌های اخیر بازار دلار، دلالان به اجاره کارت ملی افراد روی آورده و با آن ارز خریداری می‌کنند. نوسان دلار که موجب تشکیل صف‌های طولانی در فردوسی و سبزه‌میدان شده است، واکنش ولی‌اله سیف، رئیس بانک مرکزی را به دنبال داشته است. سیف دیروز خبر داد نامه‌ای به کامل تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی نوشته و در آن اسامی خریداران بزرگ دلار را ارسال کرده تا از آنها مالیات دریافت شود. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که پیش از این اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری اعلام کرده بود معاملات ارزی ساماندهی می‌شود و برای کوتاه‌کردن دست دلالان از بازار و کنترل نوسانات نرخ ارز، از معاملات عمده دلار مالیات دریافت می‌شود.

عرضه ارز کم شد

در شرایطی که بانک مرکزی اعلام می‌کند دخالتی در بازار برای گران‌کردن دلار نداشته است، صرافی‌ها اعلام می‌کنند که بانک‌های توزیع ارز میزان عرضه را کاهش داده‌اند. آنها همچنین از کاهش عرضه ارز توسط نمایندگان پتروشیمی خبر می‌دهند و معتقدند همین موضوع باعث شده است تا قیمت دلار روند صعودی داشته باشد.

دیروز با وجود بارش باران و نزدیک‌شدن به پایان وقت کاری صرافی‌ها، صف‌های خریداران مقابل صرافی‌های عرضه‌کننده دلار بانکی تا پایان ساعات کار بازار ادامه داشت. صرافی‌هایی که هر قطعه اسکناس آمریکایی را با قیمت ۴‌هزار و ۷۸۸ تومان به خریداران عرضه می‌کردند. یکی از صرافی‌ها که مایل به درج نامش نیست می‌گوید: دلار هر سال در نیمه دوم ‌سال دچار نوسان می‌شود و این موضوع به آن خاطر است که کسری بودجه را از محل افزایش قیمت ارز تأمین می‌کنند.

این در حالی است که دولت این ادعا را قبول ندارد و اعلام می‌کند به اندازه کافی ذخایر ارزی در کشور موجود است و دولت به دنبال دستکاری در بازار ارز نیست.

اجاره کارت ملی برای خرید دلار

یکی دیگر از دلالان بازار آزاد ارز هم به ایلنا گفته است: دلیل افزایش قیمت دلار عدم تعیین سیاست‌های بانک مرکزی برای دلار به صورت صحیح و تصمیم‌گیری‌های لحظه‌ای و ساعتی برای کنترل بازار بوده است. همچنین امروز نمایندگان پتروشیمی هیچ دلاری عرضه نکردند و نمایندگان بانک نیز میزان عرضه را کاهش دادند که این امر باعث شد تا قیمت دلار به صورت انفجاری رشد داشته باشد.یکی از صرافان خیابان فردوسی هم از برخورد جدی با دلالان خبر می‌دهد و می‌گوید: بالاخره بعد از چند هفته بانک مرکزی به این نتیجه رسید که با دلالان ارز و کسانی که کارت ملی اجاره می‌دادند، برخورد کند؛ البته برخی صرافان مانند دلالان عمل می‌کنند و این ضرورت وجود دارد تا بانک مرکزی نظارت بیشتری داشته باشد.

او افزود: برخی در خیابان فردوسی کارت ملی اجاره می‌دادند و برای هر کارت ملی ۴۰ تا ۷۰‌هزار تومان دریافت می‌کردند و حالا با ایجاد مالیات بر درآمد ضربه سنگینی به این سودجویان وارد می‌شود.

دیروز قیمت خرید هر دلار آمریکا از ۴‌هزار و ۸۶۰ تومان تا ۴‌هزار و ۹۰۰ تومان متغیر بود. همچنین قیمت فروش دلار از ۴‌هزار و ۸۰۰ تومان تا ۴‌هزار و ۸۳۰ تومان بسته به فروشنده متغیر است.

دلار دیروز همچنین تا ۴‌هزار و ۹۵۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرد و این احتمال وجود دارد که در صورت تداوم کاهش عرضه و عدم عرضه نمایندگان پتروشیمی قیمت دلار از مرز ۵‌هزار تومان عبور کند.

فروش دلار متوقف شد

رکوردشکنی دوباره قیمت دلار در حالی رخ داد که با افزایش تقاضا و گران‌شدن ناگهانی قیمت دلار اغلب فعالان بازار و صرافی‌ها از فروش ارز خودداری کردند.

تازه‌ترین خبرها از بازار ارز و سکه حاکی از افزایش حداقل ۵۴ تومانی قیمت دلار و افزایش ۲۰‌هزار تومانی قیمت سکه است. روز یکشنبه قیمت دلار در بازار به ۴۶۹۵ تومان رسیده بود و بهای سکه نیز تا  یک میلیون و ۵۲۵‌هزار تومان گران شد. این در حالی است که قیمت دلار دیروز دوباره جهش داشت و افزایش قیمت سکه را رقم زد. براساس ‌این گزارش، کمبود دلار و افزایش تقاضای خرید در بین دلالان موجب بی‌ثباتی بازار شده است که معمولا صرافان در چنین شرایطی از انجام معامله خودداری می‌کنند.

دیروز همچنین صرافی‌ بانک ملت با سقف پرداخت ۳۰‌هزار دلار با قیمت ۴۸۳۹ تومان دلار عرضه کرد که استقبال مردم را به دنبال داشته است. قیمت هر دلار آمریکا در آخرین ساعات فعالیت بازار آزاد به ٤‌هزار و ٨٥٠ تومان رسید.

اعلام اسامی خریداران بزرگ ارز

به نقل از شهروند،جهش دوباره قیمت دلار، واکنش ولی‌اله سیف، رئیس بانک مرکزی را به دنبال داشت. رئیس بانک مرکزی در نامه‌ای به سازمان امور مالیاتی نوشته است که حجم عمده‌ای از معاملات بزرگ ارزی توسط تعداد معدودی انجام شده است. بنابراین ضمن معرفی خریداران عمده ارز به همراه میزان دلار خریداری شده از ابتدای‌ سال‌ جاری تا ۱۷ دی‌ ماه، خواستار رسیدگی به مبادلات این اشخاص و اقدام لازم درخصوص وصول مالیات‌های متعلقه شد.

سیف به تقوی‌نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی نوشته است: پیرو مکاتبات پیشین منتهی به نامه شماره ۱۰۰۵۵۶‌‌‌/۹۶ مورخ ۰۷‌‌‌/۰۴‌‌‌/۱۳۹۶ موضوع گردآوری و ارسال اطلاعات خریداران عمده دلار به استحضار می‌رساند، با عنایت به لزوم استقرار ثبات در بازار ارز، استمرار روند معرفی خریداران موصوف در راستای اجرای سیاست‌های کنترل بازار ارز و با هدف جلوگیری از اقدامات سوداگرانه و فعالیت‌های دلالی که منجر به کتمان درآمد واقعی و فرار مالیاتی می‌شود، بانک مرکزی به منظور ارتقای سطح تعاملات خود با آن سازمان تا سر حد امکان شناسایی و وصول دقیق درآمدهای مالیاتی دولت، ضمن ردیابی و تشخیص دلالان ارزی، اقدام به استخراج و ارایه اطلاعات این اشخاص کرده است.

بر همین اساس و بنا بر نتایج حاصل از بررسی‌های صورت گرفته در ارتباط با مبادلات ارزی در دوره زمانی مربوط به ابتدای ‌سال‌جاری لغایت ۱۷‌‌/۱۰‌‌/۱۳۹۶، حجم بسیار زیادی از مبادلات دلار به نام اشخاص معدودی ثبت شده که به پیوست مشخصات هویتی به همراه میزان دلار خریداری شده توسط ایشان ارسال می‌شود. بنابراین خواهشمند است پس از رسیدگی به مبادلات اشخاص مذکور، اقدامات لازم درخصوص وصول مالیات‌های متعلقه انجام شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

ناوگان فرسوده تاکسیرانی بوشهر نوسازی می‌شود

۹۲۵ میلیارد ریال برای پروژه‌های عمران شهری بوشهر پیش‌بینی شده است

ارجاع ۱۰۰۰ پرونده تخلف صنفی به تعزیرات حکومتی استان بوشهر

دستگیری عاملان قتل در عالی‌شهر

۳۰ هکتار از اراضی دولتی استان بوشهر رفع تصرف شد

فعالیت ۲۱ تعاونی در دهیاری‌های استان بوشهر

تشکیل کمپین اصلاح الگوی مصرف آب در استان بوشهر

نیروگاه اتمی بوشهر در تولید برق رکورد زد

زرین فر:بوشهر شرایط مناسبی برای گسترش مراودات اقتصادی با قطر دارد

۲۰ هزار سند مالکیت منازل روستایی استان بوشهر صادر شد

محموله تریاک در دشتی کشف شد

مدیران عالی‌رتبه وزارت حمل و نقل و بنادر قطر وارد بوشهر شدند

کشف محموله برنج قاچاق در عسلویه

آسمان بوشهر ابری می‌شود

سفر مدیران وزارت حمل و نقل قطر به بوشهر

رای جالب قاضی برای صیادان متخلف بوشهری

پروژه مرمت دژ برازجان شتاب می‌گیرد

تولید ۲۸ میلیارد کیلووات ساعت برق در نیروگاه اتمی بوشهر

افزایش صدور جواز تاسیس صنعتی در استان بوشهر

۳۴۰ جشنواره و جشن نوروزگاهی در استان بوشهر اجراء شد

برنامه‌های روز ملی خلیج فارس در بوشهر برگزار می‌شود

بوشهر تا نقطه مطلوب در زمینه زیرساخت‌های گردشگری فاصله دارد

زمینه صادرات محصول خرمای استان بوشهر فراهم شود

فرماندار دشتی:مسائل و مشکلات شهر بادوله بررسی شد

بارش باران و تگرگ در استان بوشهر

کاهش ۲۳ درصدی وقوع سرقت در دشتستان

ستوده:پشتوانه سازی برای تربیت مدیران جوان در دولت

مطالعات طرح هادی در 8 روستای دشتی انجام می شود

فرماندار دشتی:فضای شهرستان دشتی برای جذب سرمایه گذار تغییر کند

ساخت 4 آموزشگاه در شهرستان دیر عملیاتی می‌شود

5 کشته در تصادف جاده دیلم _بوشهر

۳۵ میلیون تن محصولات از گمرک پارس جنوبی صادر شد

125 هزار مسافر نوروزی از دیر دیدن کردند

تشکیل کارگروه حمایت از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان در بردخون

ساخت مستند «چوکه» کلید خورد

فرماندار دشتی:مطالعات طرح هادی در 8 روستای دشتی انجام می شود

ورود سامانه بارشی به استان بوشهر

ماحوزی: ٨٠ برنامه فرهنگی و هنری ویژه نوروز در استان بوشهر اجرا شد

بوشهر در نوروز97 میزبان چند مسافر بود؟

اشتغال در عرصه منابع طبیعی استان بوشهر گسترش می یابد