کد خبر: ۳۴۳۰۴
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۱
بیداران:برخی روزنامه های منتقد دولت امروز سخنان رییس جمهور در خصوص فیلترینگ تلگرام را به صورت وارونه ای منتشر کرده اند.
روایت وارونه کیهان و وطن امروز از سخنان رییس جمهور

به گزارش بیداران، ظهر روز گذشته رییس جمهوری در دیدار با جمعی از مدیران از بروز شایعاتی در خصوص فیلترینگ تلگرام انتقاد کرده بود و سپس ضمن تاکید بر لزوم داشتن یک شبکه ی پیام رسان داخلی امن و ارزان بحث فیلترینگ تلگرام را رد کرد.

اما تنها یک روز پس از این دیدار و اظهارات دو نماینده ی حاضر در جلسه در گفت  و گو با جماران در خصوص اینکه اصلا بحث فیلترینگ توسط رییس جمهور مطرح نشده است، دو روزنامه ی منتقد دولت خبر از دستور روحانی برای محدودیت و فیلترینگ تلگرام دادند.

وطن امروز: دستور روحانی برای محدودیت تلگرام

این روزنامه منتقد دولت نوشت: 

پس از ماه‌ها کش‌وقوس و در میان تاییدها و تکذیب‌ها درباره سرنوشت تلگرام، دیروز حسن روحانی تصمیم کشور برای مواجهه با این شبکه پیام‌رسان خارجی را اعلام کرد. او دستور داد شبکه پیام‌رسان در ایران از انحصار تلگرام خارج شود. روحانی داشتن شبکه پیام‌رسان ایرانی، امن و ارزان را باعث افتخار همگان دانست اما این را نیز گفت که این کار با تولید محتوای خوب، جذاب و مفید تامین خواهد شد. روحانی حتی از موافقت خود با فیلتر تلگرام به دلیل تهدیدات امنیتی و اقتصادی گفته است. به گزارش «وطن‌امروز»، این دستور حسن روحانی بخشی از تصمیمی است که شورای‌عالی فضای مجازی به ریاست رئیس‌جمهور اتخاذ کرده است و به نظر می‌رسد گام‌های دیگری برای محدود کردن فعالیت این شبکه پیام‌رسان در ایران در دستور کار است؛ گام‌هایی که شورای‌عالی فضای مجازی اعلام آن را به زمان مناسب موکول کرده است. براساس این گزارش، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور دیروز (سه‌شنبه) در دیدار نوروزی جمعی از وزرا، استانداران و مدیران دستگاه‌‌های اجرایی با بیان اینکه خواست مردم از دولتی که به آن رای داده‌‌‌‌اند، تلاش بیشتر برای تقویت رفاه و امنیت است، گام برداشتن در مسیر گسترش بیشتر دسترسی به فضای ارتباطی، اطلاعات و قدرت انتخاب مردم را ضروری خواند و تاکید کرد: داشتن پیام‌رسان‌‌های ایرانی توانمند، امن و ارزان که بتوانند مشکل و نیازهای مردم را حل کنند، بی‌تردید باعث افتخار همگان خواهد بود و هدف از ایجاد و تقویت نرم‌افزارها و پیام‌رسان‌‌های داخلی فیلتر یا مسدود کردن دسترسی‌ها نباید باشد، بلکه باید با هدف رفع انحصار در پیام‌رسان‌ها انجام شود. روحانی آموزش استفاده بهینه از فضای مجازی و تدوین محتوای مناسب و خوب برای انتشار در این فضا را نیز ضروری خواند و گفت: فضای مجازی خوب با تولید محتوای خوب، جذاب و مفید و نه صرفا با انحصار و محدود کردن آن، تامین خواهد شد. اظهارات حسن روحانی و دستور وی برای خروج از انحصار تلگرام به عنوان یک شبکه پیام‌رسان خارجی در کشور، نشان‌دهنده تصمیم دولت در نحوه مواجهه با شبکه پیام‌رسان تلگرام به عنوان یکی از مسائل اصلی در حوزه ارتباطات است. به‌رغم تاکید چندباره مقامات ایرانی بر انتقال سرورهای تلگرام به ایران- با توجه به کاربران میلیونی ایرانی این شبکه پیام‌رسان- تلگرام با این درخواست مخالفت کرد. در حوادث دی‌ماه نیز این شبکه رسما به بستر آموزش اقدامات تروریستی تبدیل شد و درخواست‌ها برای فیلتر این کانال‌ها با مخالفت تلگرام مواجه شد. همین موضوع نیز باعث فیلتر چندهفته‌ای تلگرام در ایران شد. اما موضوع ورود این شبکه پیام‌رسان به فعالیت‌‌های اقتصادی و ارز دیجیتال، باعث شد تا نهادهای امنیتی و اقتصادی نسبت به تبعات این اقدام و هموار شدن مسیر خروج ارز از کشور هشدار دهند. آنگونه که رسانه‌‌های غربی می‌گویند تلگرام طی 2 ماه گذشته با انجام 2 پیش‌فروش خصوصی، 7/1 میلیارد دلار سرمایه برای راه‌اندازی پول مجازی خود جمع‌آوری کرده است. آنگونه که پیش‌بینی می‌شود با فروش ارز دیجیتال، حدود 50 میلیارد دلار ارز از کشور خارج خواهد شد. علاوه بر این، با استفاده از این ارز دیجیتال امکان پولشویی نیز در کشور فراهم می‌شود.

احتمال فیلترینگ تلگرام در روسیه

با ورود شبکه پیام‌رسان تلگرام به حوزه اقتصاد و تبعاتی که ارز دیجیتال «گرام» می‌تواند بر اقتصاد کشور تحمیل کند، مساله فیلتر تلگرام به صورت جدی در دستور کار مقامات کشور قرار گرفت. بر همین اساس نیز روز گذشته حسن روحانی از لزوم خروج از انحصار این شبکه پیام‌رسان سخن گفت. اما علاوه بر ایران، تلگرام در برخی دیگر از کشورها نیز وضعیتی مشابه دارد و احتمال اعمال محدودیت‌‌‌هایی برای این شبکه پیام‌رسان در آمریکا، انگلیس و روسیه وجود دارد. دادگاه عالی روسیه بتازگی برای دومین بار در یک ‌سال گذشته رای به همکاری تلگرام با نهادهای امنیتی این کشور در راستای مقابله با تروریسم داد اما شرکت پیام‌رسان تلگرام برای دومین بار از رای دادگاه عالی روسیه برای همکاری با نهادهای امنیتی این کشور در راستای مقابله با تروریسم سرپیچی کرد. طبق گزارش رسانه‌های روسی، در صورت شکایت سازمان تنظیم مقررات رادیویی روسیه به دادگاه، احتمال فیلترینگ تلگرام طی ماه‌های آینده وجود دارد. تلگرام سال گذشته نیز از سوی دادگاه موظف به همکاری با نهادهای امنیتی روسیه شد اما از انجام آن امتناع کرد. سرویس امنیت فدرال روسیه می‌گوید اعضای گروه‌های تروریستی مانند داعش از نرم‌افزار تلگرام برای ارتباط با یکدیگر و برنامه‌ریزی عملیات‌ها استفاده می‌کنند. نهادهای امنیتی آمریکا، انگلیس و چند کشور اروپایی دیگر نیز درخواست‌های مشابهی را از نرم‌افزارهای پیام‌رسان از جمله تلگرام مطرح کرده‌اند.

عضو فراکسیون امید: روحانی موافق فیلترینگ تلگرام است

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی می‌گوید حسن روحانی با توجه به تهدیدات امنیتی و اقتصادی تلگرام، موافق فیلترینگ این شبکه پیام‌رسان است. داوود محمدی در گفت‌وگو با فارس، در تشریح دیدار نوروزی جمعی از نمایندگان مجلس که با حسن روحانی رئیس‌جمهور انجام شد، اظهار داشت: در این نشست درباره موضوع فیلترینگ تلگرام هم مباحثی مطرح شد و موضوعات جدی از سوی رئیس‌جمهور مطرح شد.  نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: رئیس‌جمهور تأکید کرد ما باید متکی به خود باشیم و حرکت‌های لازم را در بخش فضای مجازی، خودمان انجام دهیم و در عین حال باید از مضرات تلگرام جلوگیری کرد. وی با بیان اینکه مباحث کلی درباره فیلترینگ تلگرام از سوی رئیس‌جمهور مطرح شد، گفت: البته نمایندگان درباره فیلترینگ تلگرام نظرات مختلفی دارند اما آنچه در فضای مجازی ایجاد شده حامل یک سری نگرانی‌های جدی در حوزه‌های امنیتی و حتی اقتصادی جدی است و این امری است که همه صاحب‌نظران روی آن اتفاق‌نظر دارند. وی در ادامه در پاسخ به این سوال که در مجموع رئیس‌جمهور موافق فیلترینگ تلگرام است؟ خاطرنشان کرد: بله! البته در این جلسه عنوان شد همه مزایا و مضرات این پیام‌رسان باید در کنار هم دیده و در عین حال باید همه مسائل در نظر گرفته شود، هیچ شکی در این نیست که این فضا عمدتاً در اختیار غربی‌هاست و استفاده مناسب را برای خود می‌برند و فضای اقتصادی که در آنجا تقسیم شده در حقیقت به نفع آنها و به ضرر کشورهایی نظیر ایران است و لذا مشکلاتی را برای ما ایجاد می‌کند. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین عنوان کرد: رئیس‌جمهور در ادامه توضیحات خود تصریح کرد، در حوزه امنیتی تلگرام دارای اشکالاتی برای کشور ما است که طبیعتا ما برای تداوم امنیت در کشورمان و همچنین تداوم حرکت‌های اقتصادی باید راهکارهای مناسب هم داشته باشیم،‌ لذا مساله فیلترینگ تلگرام باید به صورت همه‌ جانبه بررسی شود.

 

گفت و شنود تلگرامی کیهان

روزنامه کیهان نیز با نقل قول متفاوتی نوشت: 

گفت: برخی از روزنامه‌های زنجیره‌ای از خبر فیلتر شدن تلگرام بد جوری تو لب شده و بنزین و روغن قاطی کرده‌اند!
گفتم: چرا؟ کدام ایرانی باغیرتی حاضر است اطلاعات مربوط به مردم کشورش در اختیار دشمنان وطنش باشد و از این طریق امنیت کشور را به مخاطره بیندازند؟! 
گفت: مخالفان فیلترینگ تلگرام مدعی حمایت از دولت هستند، در حالی که خود آقای رئیس‌جمهور از ایجاد ناامنی توسط تلگرام ابراز نگرانی کرده و به دبیر شورای عالی فضای مجازی دستور فیلتر آن را داده است!
گفتم: معلوم نیست چرا طرفداران تلگرام از اینکه پیام‌رسان داخلی جایگزین آن شود وحشت دارند؟ مگر می‌خواهند چه کنند که دلشان نمی‌خواهد کسی در داخل کشور از آن باخبر باشد؟! 
گفت:‌ چه عرض کنم؟ حتما یک جای کارشان می‌لنگد!
گفتم: یارو به افسر نگهبان کلانتری گفت؛ طوطی بنده گم شده. افسر گفت؛ ولی کار ما که پیدا کردن طوطی شما نیست. و طرف جواب داد؛ بله متوجه‌ام ولی خواستم از قبل گفته باشم که اگر پیدا شد و دیدید حرف‌های نامربوط می‌زند، بدانید که نظر خودش را مطرح می‌کند و ربطی به نظر بنده ندارد!

منبع:جماران
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

۴۲پروانه بهره‌برداری در ۱۱ماهه امسال در بوشهر صادر شد

ناوگان فرسوده تاکسیرانی بوشهر نوسازی می‌شود

۹۲۵ میلیارد ریال برای پروژه‌های عمران شهری بوشهر پیش‌بینی شده است

ارجاع ۱۰۰۰ پرونده تخلف صنفی به تعزیرات حکومتی استان بوشهر

دستگیری عاملان قتل در عالی‌شهر

۳۰ هکتار از اراضی دولتی استان بوشهر رفع تصرف شد

فعالیت ۲۱ تعاونی در دهیاری‌های استان بوشهر

تشکیل کمپین اصلاح الگوی مصرف آب در استان بوشهر

نیروگاه اتمی بوشهر در تولید برق رکورد زد

زرین فر:بوشهر شرایط مناسبی برای گسترش مراودات اقتصادی با قطر دارد

۲۰ هزار سند مالکیت منازل روستایی استان بوشهر صادر شد

محموله تریاک در دشتی کشف شد

مدیران عالی‌رتبه وزارت حمل و نقل و بنادر قطر وارد بوشهر شدند

کشف محموله برنج قاچاق در عسلویه

آسمان بوشهر ابری می‌شود

سفر مدیران وزارت حمل و نقل قطر به بوشهر

رای جالب قاضی برای صیادان متخلف بوشهری

پروژه مرمت دژ برازجان شتاب می‌گیرد

تولید ۲۸ میلیارد کیلووات ساعت برق در نیروگاه اتمی بوشهر

افزایش صدور جواز تاسیس صنعتی در استان بوشهر

۳۴۰ جشنواره و جشن نوروزگاهی در استان بوشهر اجراء شد

برنامه‌های روز ملی خلیج فارس در بوشهر برگزار می‌شود

بوشهر تا نقطه مطلوب در زمینه زیرساخت‌های گردشگری فاصله دارد

زمینه صادرات محصول خرمای استان بوشهر فراهم شود

فرماندار دشتی:مسائل و مشکلات شهر بادوله بررسی شد

بارش باران و تگرگ در استان بوشهر

کاهش ۲۳ درصدی وقوع سرقت در دشتستان

ستوده:پشتوانه سازی برای تربیت مدیران جوان در دولت

مطالعات طرح هادی در 8 روستای دشتی انجام می شود

فرماندار دشتی:فضای شهرستان دشتی برای جذب سرمایه گذار تغییر کند

ساخت 4 آموزشگاه در شهرستان دیر عملیاتی می‌شود

5 کشته در تصادف جاده دیلم _بوشهر

۳۵ میلیون تن محصولات از گمرک پارس جنوبی صادر شد

125 هزار مسافر نوروزی از دیر دیدن کردند

تشکیل کارگروه حمایت از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان در بردخون

ساخت مستند «چوکه» کلید خورد

فرماندار دشتی:مطالعات طرح هادی در 8 روستای دشتی انجام می شود

ورود سامانه بارشی به استان بوشهر

ماحوزی: ٨٠ برنامه فرهنگی و هنری ویژه نوروز در استان بوشهر اجرا شد

بوشهر در نوروز97 میزبان چند مسافر بود؟