کد خبر: ۳۴۵۰۳
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۴
يادداشت وارده؛ مهدي قايدزاده فعال اقتصادي و اجتماعي
بیداران - مهدی قایدراده: فلسفه تشكيل مناطق آزاد از ابتدا ايجاد شرايط سهل در توليد و بوجود آوردن زمينه صادرات و اشتغال بوده است كه صرفاً به محلي براي واردات در كشور ما تبديل شده و سهم توليد در مناطق آزاد كمتر از ٥ درصد كل توليد در كشور بوده است.
بیداران - مهدی قایدراده: فلسفه تشكيل مناطق آزاد از ابتدا ايجاد شرايط سهل در توليد و بوجود آوردن زمينه صادرات و اشتغال بوده است كه با يك بررسي ساده از شرايط مناطق آزاد پي ميبريم كه صرفاً به محلي براي واردات در كشور ما تبديل شده و سهم توليد در مناطق آزاد كمتر از ٥ درصد كل توليد در كشور بوده است.

بر اساس آمار ارائه شده توسط سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي كشور در سالهاي ٩٤ و ٩٥ كمتر از ٣٥٠ ميليون دلار صادرات كالا و خدمات از هفت منطقه آزاد كشور صورت گرفته است اين در حاليست كه مجموع صادرات كشور طبق آمار گمرك جمهوري اسلامي ايران در پايان سال ٩٤ و همچنين ٩٥ بيش از ٤٢ ميليارد دلار بوده است و به گواه نظر كارشناسان تراز منفي صادرات در مناطق آزاد دقيقاً نتيجه اي عكس سياست هاي ايجاد اين مناطق داشته و به محلي براي واردات تبديل شده اند.

مناطق آزاد بايد محلي براي جذب سرمايه گذاران خارجي و تجارت آزاد باشد كه وضعيت چند دهه كشور نشان داده رغبتي براي سرمايه گذاري خارجي وجود ندارد و سياستهاي كلي كشور پس از مدتي حتي سرمايه گذار جذب شده را بي ميل به ادامه مسير نموده و زمينه خروج او و سرمايه اش را فراهم آورده است.

در توجيه تصويب مناطق آزاد همين بس كه برخي از نمايندگان مجلس به خواسته عموم رجوع كرده اند و نه نظرات كارشناسي و عنوان ميكنند مردم اين درخواست ديرينه را به جد مطالبه ميكنند و توجيه آن براي منافع نمايندگي شان مي گويند در محافل اينگونه القاء مي شود كه دولت لايحه را به مجلس داده اما مجلس با آن مخالفت كرده و اين تفكر صرفاً براي فرار از دست افكار عمومي و موكلان بوده است.

در بحث ايجاد مناطق آزاد قرار بر ايجاد اشتغال ٥٠٠٠٠٠ نفري بعد از گذشت ١٠ سال بوده كه به گواه آمار رسمي ٥٠٠٠٠ شغل ايجاد نشده و روند خروج سرمايه هاي اوليه نيز در مناطق آزاد ايجاد شده شتاب گرفته است.

از ديگر معايب مناطق آزاد عدم توليد ثروت براي بوميان، افزايش قيمت زمين، عدم تامين زيرساختها و بالابردن هزينه هاي زندگي مردم منطقه بوده است و در شرايط امروز مناطق آزاد بدون هيچ اغراقي مي توانيد وضعيت اسفبار بوميان در مناطق آزاد را مشاهده نماييد كه باعث كوچ و حاشيه نشيني آنان در درازمدت شده و امرارمعاش براي آنان بشدت سخت گرديده است.

در حال حاضر بيش از ٦٠ منطقه آزاد و ويژه اقتصادي در كشور وجود دارد كه كمتر از يك سوم آنها فعالند و از دلايل عدم فعاليت آنها نبود زيرساختهاي لازم در اين مناطق است و نمونه اوليه يكي از همين مناطق، منطقه ويژه اقتصادي بوشهر است كه سالهاي اوليه بدليل عدم توسعه زيرساختها موفق به جذب سرمايه گذار نبود و نهايتاً در بسياري از موارد با سرمايه گذاري بخش خصوصي ابتدايي ترين شرايط همچون زيرسازي زمين ها صورت مي گرفت.

در خصوص مناطق آزاد و ايجاد زيرساختها ميتوان براي مثال به بندر آزاد *جبل علي* در ٣٥ كيلومتري جنوب غربي دوبي اشاره كرد كه در ابتدا زيرساختهاي آن با سرمايه گذاري ٣ ميليارد دلاري ايجاد و بعد با برقراري بسته هاي تشويقي سرمايه گذاران را جذب و در بدو شروع با بيش از ١٠٠ شركت كار خود را آغاز نمود و هم اكنون طبق آمار رسمي در منطقه آزاد جبل علي نزديك به ٧٥٠٠ شركت فعال مشغول به كار هستند.

اين موضوع در كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه به قدري مهم بوده است كه دولت ها خود براي ايجاد زيرساختها هزينه كرده اند و اين در حاليست كه در ايران اعتبار لازم براي ايجاد زيرساختهاي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي از محل درآمد اين مناطق پيش بيني شده و ٧٥ درصد اين درآمدها قابل هزينه كرد در ايجاد زيرساختهاست. 

يكي ديگر از معايب كلي مناطق آزاد نداشتن استقلال مالي و اداريست و اين به يك ابرچالش در مناطق آزاد تبديل شده است در حالي كه فلسفه ي ايجاد مناطق كاهش ديوان سالاري و بروكراسي به منظور تسريع روند سرمايه گذاري و توليد است و دستگاه‌هاي اجرايي كشور قائل به استقلال عمل اين مناطق نيستند و هم اكنون به هر يك از مناطق آزاد مراجعه كنيد اين مناطق بايد از دستگاه ها مجوز بگيرند.

و در پايان بايد گفت شرايط سياسي كشور هرگونه برنامه ريزي براي سرمايه گذاري بلند مدت را به چالش كشيده و با ظهور تحريم هاي بين المللي به يكباره مناطق آزاد خالي از سرمايه گذار مي شوند و تنها كساني را در اين مناطق پابرجا مي بينيد كه براي معافيت هاي مالياتي اقدام به تاسيس شركت نموده اند و گستره فعاليت آنها سرزمين اصلي مي باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

تخصیص ۳۲ میلیارد تومان برای تحقق توسعه بیمارستان عسلویه

امکانات رفاهی بیشتری برای مردم عسلویه در نظر گرفته شود

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با پشتوانه مکتب اسلام، حماسه آفریدند

برای مقابله با آفت ملخ صحرایی آماده ایم

آب رودخانه دشتستان اسیدی نیست

برخورد با تخلف ها درسامانه ناظر/نظارت برباغ ویلاهای حاشیه بوشهر

کنترل آسیب های اجتماعی پیامد طرح نشاط اجتماعی خواهد بود

دانشگاه خلیج فارس اولین نشست تخصصی جلبک را برگزار میکند

پلمب مراکز فاقد مجوز در زمینه ی پوست و زیبایی یکی پس از دیگری

جریان سیلابی به دشتی و دیر رسید

سیل مهربانی دانش آموزان کاکی روانه ی مناطق سیل زده شد

رشد چشمگیر درصد تخصیص یافته ی اعتبارات پروژه‌های عمرانی شهرستان دشتی

طرح تقویت بنیه علمی در بوشهر ادامه خواهد داشت

تهیه و تامین تجهیزات تحقیقاتی تشخیصی بخش سلامت بوشهر

تصویب نواحی نوآوری بوشهر در قالب منطقه ویژه علم و فناوری

شاهد سواحل مواج در جنوب استان خواهیم بود

صادرات آبزیان استان بوشهر

طرح ایران مهارت در سال تحصیلی 98-99 در همه مدرسه های دولتی و غیردولتی‌ استان نیز اجرا می شود.

فیلم کوتاه حمید حق جو برگزیده ی جشنواره بین‌المللی انگلستان شد

ضرورت اجرای طرح های احیا و تعادل بخشی

حمایت قشر های مختلف مردمی از سپاه پاسداران

کمک به سیل زدگان /همایش سمفونی باران

عصر امروز بارش ها شدت میگیرد

بازار نظارت و قیمت‌ها پایش می‌شود.

افزایش ۹ میلیون بشکه‌ای تولید میعانات گازی پارس‌جنوبی

اعزام سه موکب به مناطق سیل زده کشور

آموزش وپرورش بندرریگ به فرهنگیان سیلزده کمک کرد

حجم صادرات از گمرکات استان بوشهر ۲۴ درصد افزایش یافت

اعزام و پذيرش نزديک به 24 هزار مسافر نوروزي در فرودگاه بوشهر

اثرهنرمند بوشهری به جشنواره بین اللملی پویا نمایی راه یافت

درگیری مسلحانه با سه قاچاقچی مواد مخدر در استان بوشهر

مشاهده گونه کمیاب نرمتنان در خلیج نای‌بند بوشهر

پیش‌بینی وزش تندباد لحظه‌ای در بوشهر

توضیحات رییس جهاددانشگاهی بوشهر درباره ساختمان آموزش این نهاد

پاکسازی آلودگی نفتی در نزدیکی جزیره خارگ

بهره‌مندی ۳۳۱ زندانی بوشهری از مرخصی نوروزی

تنها ۱۵ سانتیمتر به تراز سفره‌های زیرزمینی بوشهر اضافه شد

تداوم بارش پراکنده در استان بوشهر تا پایان هفته جاری

لزوم مشارکت همگانی برای تأمین نیازها و رفع مشکلات مردم در مناطق سیل‌زده

راه‌اندازی سامانه شفاف‌سازی شورا/تلاش برای سالی متفاوت در شورا

تازه های سایت