کد خبر: ۳۴۵۰۳
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۴
يادداشت وارده؛ مهدي قايدزاده فعال اقتصادي و اجتماعي
بیداران - مهدی قایدراده: فلسفه تشكيل مناطق آزاد از ابتدا ايجاد شرايط سهل در توليد و بوجود آوردن زمينه صادرات و اشتغال بوده است كه صرفاً به محلي براي واردات در كشور ما تبديل شده و سهم توليد در مناطق آزاد كمتر از ٥ درصد كل توليد در كشور بوده است.
بیداران - مهدی قایدراده: فلسفه تشكيل مناطق آزاد از ابتدا ايجاد شرايط سهل در توليد و بوجود آوردن زمينه صادرات و اشتغال بوده است كه با يك بررسي ساده از شرايط مناطق آزاد پي ميبريم كه صرفاً به محلي براي واردات در كشور ما تبديل شده و سهم توليد در مناطق آزاد كمتر از ٥ درصد كل توليد در كشور بوده است.

بر اساس آمار ارائه شده توسط سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي كشور در سالهاي ٩٤ و ٩٥ كمتر از ٣٥٠ ميليون دلار صادرات كالا و خدمات از هفت منطقه آزاد كشور صورت گرفته است اين در حاليست كه مجموع صادرات كشور طبق آمار گمرك جمهوري اسلامي ايران در پايان سال ٩٤ و همچنين ٩٥ بيش از ٤٢ ميليارد دلار بوده است و به گواه نظر كارشناسان تراز منفي صادرات در مناطق آزاد دقيقاً نتيجه اي عكس سياست هاي ايجاد اين مناطق داشته و به محلي براي واردات تبديل شده اند.

مناطق آزاد بايد محلي براي جذب سرمايه گذاران خارجي و تجارت آزاد باشد كه وضعيت چند دهه كشور نشان داده رغبتي براي سرمايه گذاري خارجي وجود ندارد و سياستهاي كلي كشور پس از مدتي حتي سرمايه گذار جذب شده را بي ميل به ادامه مسير نموده و زمينه خروج او و سرمايه اش را فراهم آورده است.

در توجيه تصويب مناطق آزاد همين بس كه برخي از نمايندگان مجلس به خواسته عموم رجوع كرده اند و نه نظرات كارشناسي و عنوان ميكنند مردم اين درخواست ديرينه را به جد مطالبه ميكنند و توجيه آن براي منافع نمايندگي شان مي گويند در محافل اينگونه القاء مي شود كه دولت لايحه را به مجلس داده اما مجلس با آن مخالفت كرده و اين تفكر صرفاً براي فرار از دست افكار عمومي و موكلان بوده است.

در بحث ايجاد مناطق آزاد قرار بر ايجاد اشتغال ٥٠٠٠٠٠ نفري بعد از گذشت ١٠ سال بوده كه به گواه آمار رسمي ٥٠٠٠٠ شغل ايجاد نشده و روند خروج سرمايه هاي اوليه نيز در مناطق آزاد ايجاد شده شتاب گرفته است.

از ديگر معايب مناطق آزاد عدم توليد ثروت براي بوميان، افزايش قيمت زمين، عدم تامين زيرساختها و بالابردن هزينه هاي زندگي مردم منطقه بوده است و در شرايط امروز مناطق آزاد بدون هيچ اغراقي مي توانيد وضعيت اسفبار بوميان در مناطق آزاد را مشاهده نماييد كه باعث كوچ و حاشيه نشيني آنان در درازمدت شده و امرارمعاش براي آنان بشدت سخت گرديده است.

در حال حاضر بيش از ٦٠ منطقه آزاد و ويژه اقتصادي در كشور وجود دارد كه كمتر از يك سوم آنها فعالند و از دلايل عدم فعاليت آنها نبود زيرساختهاي لازم در اين مناطق است و نمونه اوليه يكي از همين مناطق، منطقه ويژه اقتصادي بوشهر است كه سالهاي اوليه بدليل عدم توسعه زيرساختها موفق به جذب سرمايه گذار نبود و نهايتاً در بسياري از موارد با سرمايه گذاري بخش خصوصي ابتدايي ترين شرايط همچون زيرسازي زمين ها صورت مي گرفت.

در خصوص مناطق آزاد و ايجاد زيرساختها ميتوان براي مثال به بندر آزاد *جبل علي* در ٣٥ كيلومتري جنوب غربي دوبي اشاره كرد كه در ابتدا زيرساختهاي آن با سرمايه گذاري ٣ ميليارد دلاري ايجاد و بعد با برقراري بسته هاي تشويقي سرمايه گذاران را جذب و در بدو شروع با بيش از ١٠٠ شركت كار خود را آغاز نمود و هم اكنون طبق آمار رسمي در منطقه آزاد جبل علي نزديك به ٧٥٠٠ شركت فعال مشغول به كار هستند.

اين موضوع در كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه به قدري مهم بوده است كه دولت ها خود براي ايجاد زيرساختها هزينه كرده اند و اين در حاليست كه در ايران اعتبار لازم براي ايجاد زيرساختهاي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي از محل درآمد اين مناطق پيش بيني شده و ٧٥ درصد اين درآمدها قابل هزينه كرد در ايجاد زيرساختهاست. 

يكي ديگر از معايب كلي مناطق آزاد نداشتن استقلال مالي و اداريست و اين به يك ابرچالش در مناطق آزاد تبديل شده است در حالي كه فلسفه ي ايجاد مناطق كاهش ديوان سالاري و بروكراسي به منظور تسريع روند سرمايه گذاري و توليد است و دستگاه‌هاي اجرايي كشور قائل به استقلال عمل اين مناطق نيستند و هم اكنون به هر يك از مناطق آزاد مراجعه كنيد اين مناطق بايد از دستگاه ها مجوز بگيرند.

و در پايان بايد گفت شرايط سياسي كشور هرگونه برنامه ريزي براي سرمايه گذاري بلند مدت را به چالش كشيده و با ظهور تحريم هاي بين المللي به يكباره مناطق آزاد خالي از سرمايه گذار مي شوند و تنها كساني را در اين مناطق پابرجا مي بينيد كه براي معافيت هاي مالياتي اقدام به تاسيس شركت نموده اند و گستره فعاليت آنها سرزمين اصلي مي باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

علت مرگ کارگر یکی از پتروشیمی های عسلویه در دست بررسی است

مشکلات ورزشگاه تختی جم بزودی برطرف می‌شود

برترین‌های لیگ دارت استان بوشهر معرفی شدند

۳۰هزار هکتار اراضی ملی در دیلم سند تک برگ گرفت

نمایندگان استان بوشهر به مرحله نهایی فوتبال ساحلی جوانان کشور راه یافتند

مراسم تودیع و معارفه ناظر گمرکات استان و مدیر کل گمرک منطقه ویژه اقتصادی بوشهر برگزار شد

دریافت زیرمیزی در بیمارستان سلمان فارسی بوشهر صفر شد

فرماندار دیر خواستار بیمه کارگران فصلی کشاورزی در این شهرستان شد

یک هزارو ۱۴۹مددجوی کمیته امداد استان بوشهر صاحب شغل شدند

نقاط حادثه‌خیز جاده‌های دشتی و تنگستان ساماندهی می‌شود

۱۱۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در تنگستان کشف شد

۸۲ میلیارد ۹۷ میلیون ریال کالای قاچاق در آبهای بندر بوشهر کشف شد

۹۸ میلیارد و ۶۹۵ میلیون ریال به شهرداری های گناوه و ریگ اختصاص یافت

سه هزار نفر پشت نوبتی بهزیستی بوشهر هستند

فراخوان دهمین جشنواره مشاعره دانش آموزی رضوی منتشر شد

تیم دو و میدانی نابینایان بوشهر نماینده ایران در لهستان شد

جداسازی آب فضای سبز راهکار سازگاری با کم آبی

گازرسانی به ۸۱ درصد از صنایع استان بوشهر

کنترل نامحسوس در جاده های استان بوشهر تشدید شد

72درصد بوشهری‌ها کمبود ویتامین دی دارند

پزشک بوشهری بیماری نقص گیرنده یک اینترفرون آلفا را شناسایی کرد

گناوه میزبان رقابت های فوتبال ساحلی جوانان کشور شد

آلودگی نفتی سواحل سیراف پاک سازی شد

۲۰۰ هکتار اراضی دیر زیر پوشش آبیاری قطره ای قرار گرفت

وضعیت برق مصرفی ۶ شهرستان بوشهر قرمز شد

گشت های تحقیقاتی برای تعیین زمان صید میگو در دست اجرا است

تکمیل ۳۸ طرح صنعتی استان بوشهر دستور کار امسال است

زمین خواری ۱۵ هکتاری در کنگان کشف شد

بازارچه محصولات کشاورزی در گناوه باعث رونق کسب وکار می شود

متهم به قتل جمی تسلیم شد

مواجی خلیج فارس تداوم دارد

دام‌های ترکیه از بوشهر صادر شد

۳۵۰۰ دانشجوی بوشهری مهارت های فنی و حرفه ای را فرا می گیرند

محموله سوخت قاچاق در بندر بوشهر کشف شد

فرماندار دیر خواستار تسریع در تکمیل طرح های آموزشی شد

رشد نابسامان باغ ویلاهای بوشهر چالش آفرین شده است

زمین خواری در گناوه کشف شد

مدارس موظف به ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی هستند

اتاق اصناف برای آرامش جامعه ایفای نقش کند

نمایشگاه عکس پرنگ افتو در بوشهر گشایش یافت

پربیننده ترین ها
تازه های سایت