کد خبر: ۳۴۵۰۳
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۴
يادداشت وارده؛ مهدي قايدزاده فعال اقتصادي و اجتماعي
بیداران - مهدی قایدراده: فلسفه تشكيل مناطق آزاد از ابتدا ايجاد شرايط سهل در توليد و بوجود آوردن زمينه صادرات و اشتغال بوده است كه صرفاً به محلي براي واردات در كشور ما تبديل شده و سهم توليد در مناطق آزاد كمتر از ٥ درصد كل توليد در كشور بوده است.
بیداران - مهدی قایدراده: فلسفه تشكيل مناطق آزاد از ابتدا ايجاد شرايط سهل در توليد و بوجود آوردن زمينه صادرات و اشتغال بوده است كه با يك بررسي ساده از شرايط مناطق آزاد پي ميبريم كه صرفاً به محلي براي واردات در كشور ما تبديل شده و سهم توليد در مناطق آزاد كمتر از ٥ درصد كل توليد در كشور بوده است.

بر اساس آمار ارائه شده توسط سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي كشور در سالهاي ٩٤ و ٩٥ كمتر از ٣٥٠ ميليون دلار صادرات كالا و خدمات از هفت منطقه آزاد كشور صورت گرفته است اين در حاليست كه مجموع صادرات كشور طبق آمار گمرك جمهوري اسلامي ايران در پايان سال ٩٤ و همچنين ٩٥ بيش از ٤٢ ميليارد دلار بوده است و به گواه نظر كارشناسان تراز منفي صادرات در مناطق آزاد دقيقاً نتيجه اي عكس سياست هاي ايجاد اين مناطق داشته و به محلي براي واردات تبديل شده اند.

مناطق آزاد بايد محلي براي جذب سرمايه گذاران خارجي و تجارت آزاد باشد كه وضعيت چند دهه كشور نشان داده رغبتي براي سرمايه گذاري خارجي وجود ندارد و سياستهاي كلي كشور پس از مدتي حتي سرمايه گذار جذب شده را بي ميل به ادامه مسير نموده و زمينه خروج او و سرمايه اش را فراهم آورده است.

در توجيه تصويب مناطق آزاد همين بس كه برخي از نمايندگان مجلس به خواسته عموم رجوع كرده اند و نه نظرات كارشناسي و عنوان ميكنند مردم اين درخواست ديرينه را به جد مطالبه ميكنند و توجيه آن براي منافع نمايندگي شان مي گويند در محافل اينگونه القاء مي شود كه دولت لايحه را به مجلس داده اما مجلس با آن مخالفت كرده و اين تفكر صرفاً براي فرار از دست افكار عمومي و موكلان بوده است.

در بحث ايجاد مناطق آزاد قرار بر ايجاد اشتغال ٥٠٠٠٠٠ نفري بعد از گذشت ١٠ سال بوده كه به گواه آمار رسمي ٥٠٠٠٠ شغل ايجاد نشده و روند خروج سرمايه هاي اوليه نيز در مناطق آزاد ايجاد شده شتاب گرفته است.

از ديگر معايب مناطق آزاد عدم توليد ثروت براي بوميان، افزايش قيمت زمين، عدم تامين زيرساختها و بالابردن هزينه هاي زندگي مردم منطقه بوده است و در شرايط امروز مناطق آزاد بدون هيچ اغراقي مي توانيد وضعيت اسفبار بوميان در مناطق آزاد را مشاهده نماييد كه باعث كوچ و حاشيه نشيني آنان در درازمدت شده و امرارمعاش براي آنان بشدت سخت گرديده است.

در حال حاضر بيش از ٦٠ منطقه آزاد و ويژه اقتصادي در كشور وجود دارد كه كمتر از يك سوم آنها فعالند و از دلايل عدم فعاليت آنها نبود زيرساختهاي لازم در اين مناطق است و نمونه اوليه يكي از همين مناطق، منطقه ويژه اقتصادي بوشهر است كه سالهاي اوليه بدليل عدم توسعه زيرساختها موفق به جذب سرمايه گذار نبود و نهايتاً در بسياري از موارد با سرمايه گذاري بخش خصوصي ابتدايي ترين شرايط همچون زيرسازي زمين ها صورت مي گرفت.

در خصوص مناطق آزاد و ايجاد زيرساختها ميتوان براي مثال به بندر آزاد *جبل علي* در ٣٥ كيلومتري جنوب غربي دوبي اشاره كرد كه در ابتدا زيرساختهاي آن با سرمايه گذاري ٣ ميليارد دلاري ايجاد و بعد با برقراري بسته هاي تشويقي سرمايه گذاران را جذب و در بدو شروع با بيش از ١٠٠ شركت كار خود را آغاز نمود و هم اكنون طبق آمار رسمي در منطقه آزاد جبل علي نزديك به ٧٥٠٠ شركت فعال مشغول به كار هستند.

اين موضوع در كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه به قدري مهم بوده است كه دولت ها خود براي ايجاد زيرساختها هزينه كرده اند و اين در حاليست كه در ايران اعتبار لازم براي ايجاد زيرساختهاي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي از محل درآمد اين مناطق پيش بيني شده و ٧٥ درصد اين درآمدها قابل هزينه كرد در ايجاد زيرساختهاست. 

يكي ديگر از معايب كلي مناطق آزاد نداشتن استقلال مالي و اداريست و اين به يك ابرچالش در مناطق آزاد تبديل شده است در حالي كه فلسفه ي ايجاد مناطق كاهش ديوان سالاري و بروكراسي به منظور تسريع روند سرمايه گذاري و توليد است و دستگاه‌هاي اجرايي كشور قائل به استقلال عمل اين مناطق نيستند و هم اكنون به هر يك از مناطق آزاد مراجعه كنيد اين مناطق بايد از دستگاه ها مجوز بگيرند.

و در پايان بايد گفت شرايط سياسي كشور هرگونه برنامه ريزي براي سرمايه گذاري بلند مدت را به چالش كشيده و با ظهور تحريم هاي بين المللي به يكباره مناطق آزاد خالي از سرمايه گذار مي شوند و تنها كساني را در اين مناطق پابرجا مي بينيد كه براي معافيت هاي مالياتي اقدام به تاسيس شركت نموده اند و گستره فعاليت آنها سرزمين اصلي مي باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

ناوگان فرسوده تاکسیرانی بوشهر نوسازی می‌شود

۹۲۵ میلیارد ریال برای پروژه‌های عمران شهری بوشهر پیش‌بینی شده است

ارجاع ۱۰۰۰ پرونده تخلف صنفی به تعزیرات حکومتی استان بوشهر

دستگیری عاملان قتل در عالی‌شهر

۳۰ هکتار از اراضی دولتی استان بوشهر رفع تصرف شد

فعالیت ۲۱ تعاونی در دهیاری‌های استان بوشهر

تشکیل کمپین اصلاح الگوی مصرف آب در استان بوشهر

نیروگاه اتمی بوشهر در تولید برق رکورد زد

زرین فر:بوشهر شرایط مناسبی برای گسترش مراودات اقتصادی با قطر دارد

۲۰ هزار سند مالکیت منازل روستایی استان بوشهر صادر شد

محموله تریاک در دشتی کشف شد

مدیران عالی‌رتبه وزارت حمل و نقل و بنادر قطر وارد بوشهر شدند

کشف محموله برنج قاچاق در عسلویه

آسمان بوشهر ابری می‌شود

سفر مدیران وزارت حمل و نقل قطر به بوشهر

رای جالب قاضی برای صیادان متخلف بوشهری

پروژه مرمت دژ برازجان شتاب می‌گیرد

تولید ۲۸ میلیارد کیلووات ساعت برق در نیروگاه اتمی بوشهر

افزایش صدور جواز تاسیس صنعتی در استان بوشهر

۳۴۰ جشنواره و جشن نوروزگاهی در استان بوشهر اجراء شد

برنامه‌های روز ملی خلیج فارس در بوشهر برگزار می‌شود

بوشهر تا نقطه مطلوب در زمینه زیرساخت‌های گردشگری فاصله دارد

زمینه صادرات محصول خرمای استان بوشهر فراهم شود

فرماندار دشتی:مسائل و مشکلات شهر بادوله بررسی شد

بارش باران و تگرگ در استان بوشهر

کاهش ۲۳ درصدی وقوع سرقت در دشتستان

ستوده:پشتوانه سازی برای تربیت مدیران جوان در دولت

مطالعات طرح هادی در 8 روستای دشتی انجام می شود

فرماندار دشتی:فضای شهرستان دشتی برای جذب سرمایه گذار تغییر کند

ساخت 4 آموزشگاه در شهرستان دیر عملیاتی می‌شود

5 کشته در تصادف جاده دیلم _بوشهر

۳۵ میلیون تن محصولات از گمرک پارس جنوبی صادر شد

125 هزار مسافر نوروزی از دیر دیدن کردند

تشکیل کارگروه حمایت از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان در بردخون

ساخت مستند «چوکه» کلید خورد

فرماندار دشتی:مطالعات طرح هادی در 8 روستای دشتی انجام می شود

ورود سامانه بارشی به استان بوشهر

ماحوزی: ٨٠ برنامه فرهنگی و هنری ویژه نوروز در استان بوشهر اجرا شد

بوشهر در نوروز97 میزبان چند مسافر بود؟

اشتغال در عرصه منابع طبیعی استان بوشهر گسترش می یابد