کد خبر: ۳۴۷۱۱
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳
مانعی جدی در مسیر توافق تجاری با چین؛
بیداران:در حالی که سفر مقام های چین و آمریکا به دو کشور نشان می دهد دو طرف به پایان نبرد بزرگ تجاری خود که جهان را متاثر کرده است، نزدیک شده اند کارشناسان معتقدند اختلافات هنوز به طور کامل برطرف نشده است و درخواست های آمریکا از چین مانعی جدی در این مسیر است.


به گزارش بیداران، رابرت لایتیزر نماینده تجاری آمریکا و استیون منوچین وزیر خزانه داری این کشور در پایان ماه جاری میلادی برای ادامه گفت و گوها به پکن سفر می کنند همزمان پس از همین دور از گفت و گوها و چند روز پس از آن، لیوخه معاون نخست وزیر چین نیز راهی واشنگتن می شود تا طرفین آخرین چانه زنی ها را روی متن نهایی توافق انجام دهند.
با این حال گزارش ها حاکی است اختلافات به طور کامل برطرف نشده است و درخواست های فراوان آمریکا از چین و تهدید این کشور برای اعمال تعرفه های سنگین در صورت نافرمانی چین از توافق، ممکن است امضای آن را به تاخیر بیندازد.
با این وصف 'جانگ باودو' تحلیلگر اقتصادی در چین می گوید: اگر همه چیز بخوبی پیش برود، احتمالا در جریان سفر آتی معاون نخست وزیر چین به آمریکا این توافق نهایی به امضا خواهد رسید.
با این حساب اصلی ترین بخش از مذاکرات در اوایل ماه آینده میلادی انجام خواهد شد تا چین و آمریکا پس از یک نبرد نسبتا طولانی به پایان این مناقشه تجاری که رشد اقتصادی دنیا را نیز کاهش داده است، نزدیک شوند.
البته در این میان چینی ها خوشبینی بیشتری برای امضای توافق نشان داده اند اما آمریکا کماکان در اظهاراتش درباره اینکه توافق حتما نهایی می شود احتیاط می کند.
بر اساس توافق نهایی ادارات اجرایی که نظارت بر توافق را بر عهده خواهند داشت در دو کشور ایجاد خواهد شد و به طرفین کمک خواهند کرد در صورت بروز اختلاف درباره نوع مناقشه و مضامین آن با یکدیگر رایزنی کنند.
'وانگ خویی یائو' رییس مرکز چین و جهانی شدن در پکن می گوید: به نظر می رسد دو طرف وارد مراحل نهایی امضای توافقنامه پایان جنگ تجاری شده اند.
وی می افزاید: مذاکرات روی اصولی ترین مسایل متمرکز شده است و قرار است در روزهای آینده مقام های دو کشور آخرین رایزنی هایشان را انجام دهند.
بر اساس گزارش های موجود، پیش بینی می شود در صورتی که همه مراحل طبق برنامه طرفین به انجام برسد، توافق تا پایان ماه می سال 2019 به امضا برسد.
دسامبر سال قبل بود که رییسان جمهوری خلق چین و آمریکا در حاشیه اجلاس گروه بیست در آرژانتین توافق کردند که یک آتش بس 90 روزه برای رسیدن به توافق داشته باشند و پس از پایان این مهلت با موافقت طرفین مذاکرات ادامه یافت.
یکی از مباحث دیگری که هنوز بین طرفین لاینحل مانده این است که چین یارانه های صنعتی خود را کاهش دهد که در چنین صورتی تولیدات این کشور با قیمت بالاتری باید به فروش برسد و صادرات آن می تواند کاهش یابد.
تیم استراد فورد رییس اتاق بازرگانی آمریکا در چین می گوید که شاید طرفین به توافق نهایی نزدیک شده باشند اما لازم است که برای اصلی ترین مسایل راه حل هایی جدی پیدا شود که ظاهرا این مستلزم برگزاری نشست های کاری بیشتر خواهد بود.
وی می افزاید که از جمله ایجاد ادارات و ساختارهای نظارتی است آمریکا می خواهد چنین ساختاری را در اختیار داشته باشد تا در صورت نافرمانی چین را مجازات کند اما بعید به نظر می رسد که چین این رهیافت یکجانبه را بپذیرد و همین نقطه محوری اختلاف فعلی است.
این مسئول اقتصادی آمریکا می گوید که البته قول ها و وعده های چین خیلی خرسند کننده است آنها قبول کرده اند برای کاستن از مازاد تجاری در برابر واشنگتن کالاهای بیشتری از آمریکا خریداری کنند.
با این وصف هنوز نمی توان نسبت به آینده تجارت میان دو کشور و مناقشات آتی و حل آنها خوشبین بود زیرا دو کشور یکدیگر را سال های مدیدی است که مذمت می کنند و بازار چین هنوز به اندازه خواست آمریکا باز نشده و فشارهای واشنگتن بر پکن نیز کاهش نیافته است و درخواست های فراوان متقابل و بخصوص چالش هایی که آمریکا برای پکن ایجاد می کند، می تواند بار دیگر دو کشور را وارد دور تازه ای از تنش ها و بحران های اقتصادی و تجاری کند.
بین چین و آمریکا همیشه دیواری از بی اعتمادی وجود داشته است بویژه آمریکایی ها می گویند که نگاهشان مانند گذشته به چین مثبت نیست و امیدواری زیادی ندارند که این کشور حتی پس از این توافق بازارش را به روی شرکت های آمریکایی و خارجی به مانند کشورهای دیگر باز کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

آب حاصل از تصفیه فاضلاب در فعالیت های اقتصادی و زیست محیطی استفاده می شود

مهارت افزایی 300 نفر درسکونتگاه های غیر رسمی بوشهر

راه یابی 7 مقاله ی فنی و حرفه ای گناوه به همایش های بین المللی

عشایر خواستار زیر سازی جاده و تامین آب هستند

مطبوعات و نشریات حرفه ای در راستای جامعه ی هدفمند گام بر میدارند

طرح تفصیلی حریم نیروگاه اتمی بوشهر بازنگری شود

آغاز کاشت لیمو و نارنج در شهر بوشهر

تخصیص 770 میلیارد ریال اعتبار سفر رئیس جمهوری به دشتی

فعال کردن رمزهای یکبار مصرف تنها با مراجعه به سایت اصلی هر بانک

گره گشو از رسوم سنتی و دیرینه مردم شمال استان بوشهر

گرد و خاک تا فردا در بوشهر ادامه دارد

دستگیری متخلف محیط زیست بوشهر

120 واحد صنعتی راکد در استان بوشهر وجود دارد

عشق و علاقه مهمترین اصل برای فعالیت درحوزه فرهنگ و هنر است

اهتمام برای برخورد با سودجویان قلیلی است که دربازار وجود دارند

سارقان طلا در گناوه بازداشت شدند

مصرف آب در دیلم 2 برابر سهمیه تعیین شده است

اهدای عضو در بوشهر تولد دیگری را برای سه هم‌وطن رقم زد

فراخوان سی و یکمین دوره جشنواره تئاتر منتشر شد

کالاهای پرمصرف ماه رمضان قیمت گذاری شد

ذخیره سازی بچه میگو در300 استخر پرورشی

مراسم تقدیر از سرآمدان آموزشی فنی و حرفه‌ای استان بوشهر برگزار شد

بخش خصوصی و سرمایه گذاران باعث تحول و توسعه در شهر ها می شود

دانشگاه خلیج فارس آمادگی خود را برای همکاری با صدا و سیما اعلام کرد

شهردار جدید بیدخون منصوب شد

ابلاغ طرح تفصیلی حریم نیروگاه اتمی به شهرداری بوشهر

هنر نمایش از ابزارهای قدرتمند و اساسی در انتقال فرهنگ بومی و محلی

مامای دیری رتبه برتر کشور را کسب کرد

توسعه بندر دیر مستلزم جذب سرمایه گذار است

برگزاری جام باشگاه های کتاب خوانی بوشهر درسومین سال متوالی

مصرف مشروبات الکلی در یک عروسی مسمومیت به همراه داشت/مرگ یک نفر

اجرای پروژه برق رسانی به چاه های کشاورزی تنگستان

از نظر اهدا کنندگان مستمر استان بوشهر رتبه دوم را داراست

تنیس باز مطرح بوشهری در راه مسابقات هوپس آسیا

از کارگران نمونه شهرداری بندرریگ تجلیل شد

عواقب نداشتن زمین چمن به عهده مسئولین استانی است

مقابله فوری با هجوم ملخ انجام شد

بیش از 37 هزار و 600 تن گوشت مرغ در استان بوشهر تولید می‌شود

اجرای برنامه‌های محوری کمیته امداد در ایام ماه مبارک

دلسوزی دانشجویان نسبت به محیط زیست همیشگی بوده است

تازه های سایت