کد خبر: ۳۴۷۱۱
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳
مانعی جدی در مسیر توافق تجاری با چین؛
بیداران:در حالی که سفر مقام های چین و آمریکا به دو کشور نشان می دهد دو طرف به پایان نبرد بزرگ تجاری خود که جهان را متاثر کرده است، نزدیک شده اند کارشناسان معتقدند اختلافات هنوز به طور کامل برطرف نشده است و درخواست های آمریکا از چین مانعی جدی در این مسیر است.


به گزارش بیداران، رابرت لایتیزر نماینده تجاری آمریکا و استیون منوچین وزیر خزانه داری این کشور در پایان ماه جاری میلادی برای ادامه گفت و گوها به پکن سفر می کنند همزمان پس از همین دور از گفت و گوها و چند روز پس از آن، لیوخه معاون نخست وزیر چین نیز راهی واشنگتن می شود تا طرفین آخرین چانه زنی ها را روی متن نهایی توافق انجام دهند.
با این حال گزارش ها حاکی است اختلافات به طور کامل برطرف نشده است و درخواست های فراوان آمریکا از چین و تهدید این کشور برای اعمال تعرفه های سنگین در صورت نافرمانی چین از توافق، ممکن است امضای آن را به تاخیر بیندازد.
با این وصف 'جانگ باودو' تحلیلگر اقتصادی در چین می گوید: اگر همه چیز بخوبی پیش برود، احتمالا در جریان سفر آتی معاون نخست وزیر چین به آمریکا این توافق نهایی به امضا خواهد رسید.
با این حساب اصلی ترین بخش از مذاکرات در اوایل ماه آینده میلادی انجام خواهد شد تا چین و آمریکا پس از یک نبرد نسبتا طولانی به پایان این مناقشه تجاری که رشد اقتصادی دنیا را نیز کاهش داده است، نزدیک شوند.
البته در این میان چینی ها خوشبینی بیشتری برای امضای توافق نشان داده اند اما آمریکا کماکان در اظهاراتش درباره اینکه توافق حتما نهایی می شود احتیاط می کند.
بر اساس توافق نهایی ادارات اجرایی که نظارت بر توافق را بر عهده خواهند داشت در دو کشور ایجاد خواهد شد و به طرفین کمک خواهند کرد در صورت بروز اختلاف درباره نوع مناقشه و مضامین آن با یکدیگر رایزنی کنند.
'وانگ خویی یائو' رییس مرکز چین و جهانی شدن در پکن می گوید: به نظر می رسد دو طرف وارد مراحل نهایی امضای توافقنامه پایان جنگ تجاری شده اند.
وی می افزاید: مذاکرات روی اصولی ترین مسایل متمرکز شده است و قرار است در روزهای آینده مقام های دو کشور آخرین رایزنی هایشان را انجام دهند.
بر اساس گزارش های موجود، پیش بینی می شود در صورتی که همه مراحل طبق برنامه طرفین به انجام برسد، توافق تا پایان ماه می سال 2019 به امضا برسد.
دسامبر سال قبل بود که رییسان جمهوری خلق چین و آمریکا در حاشیه اجلاس گروه بیست در آرژانتین توافق کردند که یک آتش بس 90 روزه برای رسیدن به توافق داشته باشند و پس از پایان این مهلت با موافقت طرفین مذاکرات ادامه یافت.
یکی از مباحث دیگری که هنوز بین طرفین لاینحل مانده این است که چین یارانه های صنعتی خود را کاهش دهد که در چنین صورتی تولیدات این کشور با قیمت بالاتری باید به فروش برسد و صادرات آن می تواند کاهش یابد.
تیم استراد فورد رییس اتاق بازرگانی آمریکا در چین می گوید که شاید طرفین به توافق نهایی نزدیک شده باشند اما لازم است که برای اصلی ترین مسایل راه حل هایی جدی پیدا شود که ظاهرا این مستلزم برگزاری نشست های کاری بیشتر خواهد بود.
وی می افزاید که از جمله ایجاد ادارات و ساختارهای نظارتی است آمریکا می خواهد چنین ساختاری را در اختیار داشته باشد تا در صورت نافرمانی چین را مجازات کند اما بعید به نظر می رسد که چین این رهیافت یکجانبه را بپذیرد و همین نقطه محوری اختلاف فعلی است.
این مسئول اقتصادی آمریکا می گوید که البته قول ها و وعده های چین خیلی خرسند کننده است آنها قبول کرده اند برای کاستن از مازاد تجاری در برابر واشنگتن کالاهای بیشتری از آمریکا خریداری کنند.
با این وصف هنوز نمی توان نسبت به آینده تجارت میان دو کشور و مناقشات آتی و حل آنها خوشبین بود زیرا دو کشور یکدیگر را سال های مدیدی است که مذمت می کنند و بازار چین هنوز به اندازه خواست آمریکا باز نشده و فشارهای واشنگتن بر پکن نیز کاهش نیافته است و درخواست های فراوان متقابل و بخصوص چالش هایی که آمریکا برای پکن ایجاد می کند، می تواند بار دیگر دو کشور را وارد دور تازه ای از تنش ها و بحران های اقتصادی و تجاری کند.
بین چین و آمریکا همیشه دیواری از بی اعتمادی وجود داشته است بویژه آمریکایی ها می گویند که نگاهشان مانند گذشته به چین مثبت نیست و امیدواری زیادی ندارند که این کشور حتی پس از این توافق بازارش را به روی شرکت های آمریکایی و خارجی به مانند کشورهای دیگر باز کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

علت مرگ کارگر یکی از پتروشیمی های عسلویه در دست بررسی است

مشکلات ورزشگاه تختی جم بزودی برطرف می‌شود

برترین‌های لیگ دارت استان بوشهر معرفی شدند

۳۰هزار هکتار اراضی ملی در دیلم سند تک برگ گرفت

نمایندگان استان بوشهر به مرحله نهایی فوتبال ساحلی جوانان کشور راه یافتند

مراسم تودیع و معارفه ناظر گمرکات استان و مدیر کل گمرک منطقه ویژه اقتصادی بوشهر برگزار شد

دریافت زیرمیزی در بیمارستان سلمان فارسی بوشهر صفر شد

فرماندار دیر خواستار بیمه کارگران فصلی کشاورزی در این شهرستان شد

یک هزارو ۱۴۹مددجوی کمیته امداد استان بوشهر صاحب شغل شدند

نقاط حادثه‌خیز جاده‌های دشتی و تنگستان ساماندهی می‌شود

۱۱۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در تنگستان کشف شد

۸۲ میلیارد ۹۷ میلیون ریال کالای قاچاق در آبهای بندر بوشهر کشف شد

۹۸ میلیارد و ۶۹۵ میلیون ریال به شهرداری های گناوه و ریگ اختصاص یافت

سه هزار نفر پشت نوبتی بهزیستی بوشهر هستند

فراخوان دهمین جشنواره مشاعره دانش آموزی رضوی منتشر شد

تیم دو و میدانی نابینایان بوشهر نماینده ایران در لهستان شد

جداسازی آب فضای سبز راهکار سازگاری با کم آبی

گازرسانی به ۸۱ درصد از صنایع استان بوشهر

کنترل نامحسوس در جاده های استان بوشهر تشدید شد

72درصد بوشهری‌ها کمبود ویتامین دی دارند

پزشک بوشهری بیماری نقص گیرنده یک اینترفرون آلفا را شناسایی کرد

گناوه میزبان رقابت های فوتبال ساحلی جوانان کشور شد

آلودگی نفتی سواحل سیراف پاک سازی شد

۲۰۰ هکتار اراضی دیر زیر پوشش آبیاری قطره ای قرار گرفت

وضعیت برق مصرفی ۶ شهرستان بوشهر قرمز شد

گشت های تحقیقاتی برای تعیین زمان صید میگو در دست اجرا است

تکمیل ۳۸ طرح صنعتی استان بوشهر دستور کار امسال است

زمین خواری ۱۵ هکتاری در کنگان کشف شد

بازارچه محصولات کشاورزی در گناوه باعث رونق کسب وکار می شود

متهم به قتل جمی تسلیم شد

مواجی خلیج فارس تداوم دارد

دام‌های ترکیه از بوشهر صادر شد

۳۵۰۰ دانشجوی بوشهری مهارت های فنی و حرفه ای را فرا می گیرند

محموله سوخت قاچاق در بندر بوشهر کشف شد

فرماندار دیر خواستار تسریع در تکمیل طرح های آموزشی شد

رشد نابسامان باغ ویلاهای بوشهر چالش آفرین شده است

زمین خواری در گناوه کشف شد

مدارس موظف به ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی هستند

اتاق اصناف برای آرامش جامعه ایفای نقش کند

نمایشگاه عکس پرنگ افتو در بوشهر گشایش یافت

پربیننده ترین ها
تازه های سایت