کد خبر: ۳۴۸۱۶
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
مدیرعامل انتقال خون؛
بیداران:مدیرعامل انتقال خون گفت: ایران با 2میلیون و یکصد هزار واحد اهدا خون و 3.5میلیون فرآورده خونی که در اختیار مراکز درمانی قرار می دهد، از نظر خون و تامین فرآورده های خونی بیمارستانی خودکفاست.


به گزارش بیداران، علی اکبر پورفتح الله روز شنبه در حاشیه چهارمین همایش بانک خون بیمارستانها و مراکز درمانی استان بوشهر افزود: با 2میلیون و یکصد هزار واحد اهدا خون که براساس جمعیت کشور معادل 27واحد خون به ازای هر هزار نفر جمعیت می رسد در زمینه تامین خون کافی پاسخگوی بیماران هستیم.
« ‎این رقم در کشورهای اتحادیه اروپا 33 واحد خون به ازای هر هزار نفر جمعیت است و در کشورهای با شاخص رشد متوسط که ما در آن دسته قرار داریم 13 واحد به ازای هر هزار نفر جمعیت است.»
‎پورفتح الله ادامه داد: مردم در ایران 2 برابر کشورهای هم سطح خود اهدا خون انجام می دهند و این شاخص بسیار نزدیک به اروپا است.
وی در زمینه سلامت خون گفت: سال گذشته یک میلیون پلاسمای مازاد برمصرف بیمارستانی را فرستاده و با استفاده از پالایش گرهای اروپایی تبدیل به دارو کردیم و به کشور برگردانده و مورد استفاده قرارگرفته است.
‎وی اضافه کرد: براساس مطالعه های انجام شده و براساس ژنوم ویروسهای اچ آی وی، هپاتیت بی، هپاتیت سی، پاراویروس بی 19 و هپاتیت آ میزان رخداد عفونت ها در ایران هم سطح اتحادیه اروپاست که این دستاورد بزرگی برای کشور به شمار می رود.
مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور گفت: میزان رخداد عفونت ها در ایران از آمریکا کمتر است و این نشان می دهد ما در زمینه کفایت و سلامت خون کار بزرگی انجام داده ایم.
‎پورفتح الله با اشاره به تغییرات فرایندی در روش اهدا خون اضافه کرد: یکی از این تغییرات فرایندی در روش اهدا خون است و به جای اینکه فرد خون اهدا کند و بعد فرآورده های مختلف از آن گرفته شود این امکان وجود دارد که به صورت مستقیم جداسازی فرآورده ها انجام شود.
‎وی یادآور شد: امروز در دنیا اهدای پلاسما، اهدا پلاکت و گلبول قرمز به روش اهدا مستقیم وجود دارد که در این زمینه سرمایه گذاری بزرگی در کشور انجام شده است.
‎پورفتح الله ادامه داد: امروز درتمام مراکز استانی امکان اهدا پلاکت و در 15 استان کشور نیز امکان اهدا پلاسما فراهم شده است.
‎وی گفت: در زمان حاضر بخش عظیمی از داروهای مشتق از پلاسما معادل 60 درصد از پلاسمای ایرانی تامین می شود و امید می رود با گسترش فرهنگ اهدا و مراکز اهدای پلاسما در سطح کشور تا سال 1400
‎100 درصد داروهای مشتق از پلاسما با استفاده از پلاسمای ایرانی تامین شود.
‎این مقام مسئول اضافه کرد: به این معنی که مثل خون و فرآورده های خونی در داروهای مشتق از پلاسما بتوانیم به خودکفایی برسیم.
وی در خصوص بیشترین اهدا کنندگان خون گفت: در زمان حاضر 95 درصد اهدا کنندگان آقایان و تنها پنج درصد را بانوان تشکیل می دهند، این درحالی است که در اروپا 50 درصد از اهداکنندگان را بانوان تشکیل می دهند.
‎پورفتح الله بر ضرورت فرهنگ سازی و تغییر نگاه نسبت به اینکه خانم ها نیز می توانند از اهدا کنندگان مستمر باشند تاکید کرد.
‎وی یادآور شد: براساس بررسی ها خونی که خانمها اهدا می کنند به دلیل حساسیت بیشتری که در تغذیه و مراقبت فردی دارند ارزشمند است.
‎پورفتح الله اضافه کرد: از سال 2010 از طرف سازمان بهداشت جهانی توصیه شده که نظام های سلامت کشورهای دنیا باید مدیریت خون بیمار را اعمال کنند.
‎وی ادامه داد: خون و گلبول قرمز با توجه به اینکه حجم بالایی ازآنتی ژن های بیگانه را از فردی به فرد دیگر منتقل می کند در واقع نوعی پیوند است که باید در استفاده از این ماده حیاتی دقت بسیار درنظر گرفت.
‎مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: در مدیریت خون بیمار اقداماتی برای مدیریت خون صورت گیرد تا خونریزی به حداقل رسیده و نیاز به خون به صفر یاحداقل برسید این موضوع می تواند طول مدت بستری، مرگ و میر و عوارض ناشی از تزریق خون به شدت کاهش یابد. وی یادآور شد: هدف از مدیریت خون بیمار درمان کم خونی و رفتن به سمت انتقال خون محافظه کارانه یعنی استفاده از خون باحداکثر دقت و توجه درصورت نیاز است.
‎وی افزود: مصرف پلاکت در کشور در10 سال گذشته از 400 هزار واحد در سال به یک میلیون و 200 هزار واحد رسیده است و در زمان حاضر به سمت اهدای مستقیم پلاکت حرکت می کنیم.
‎پورفتح الله بیان کرد: با توجه به اینکه هر واحد پلاکت معادل 6تا هفت واحد پلاکت معمولی است می توانیم نیاز کشور را تامین کنیم و از سال گذشته با مجهز کردن مراکز به امکانات اهدا پلاکت کمبودی در این زمینه نداشتیم.
‎وی گفت: میزان اهدا کنندگان مستمر خون در کشور بالای 60 درصد است و تلاش می شود تا سال 1400 این آمار به بالای 90 درصد برسد.
‎مدیرکل انتقال خون استان بوشهر نیز گفت: در چهارمین همایش استانی بانک انتقال خون در زمینه مصرف خون بیمارستانی، کاهش هزینه درمان بیماران، استاندارد سازی مصرف خون و فرآورده های آن و مصرف بهینه خون بحث و گفت وگو می شود.
‎نرگس عبیدی افزود: از نظر اهدا کنندگان مستمر استان بوشهر رتبه دوم و از نظر اهدا خون رتبه پنجم کشور را دارد.
‎وی یادآور شد: میانگین اهدا خون در استان بوشهر 27 در هزار است این درحالی است که این آمار در کشور 31 در هزار است.
‎عبیدی اضافه کرد: ذخیره خون جهت ماه مبارک رمضان در استان بوشهر مطلوب است و از مردم شریف استان می خواهیم دراین ماه عزیز درکنار نیازمندان خون مثل همیشه یاری رسان باشند.
‎وی یادآور شد: براساس برنامه ریزی های انجام شده با انتخاب بیمارستان معین در شمال و جنوب استان در حالت اورژانس و بحران زمینه تامین خون از این بیمارستانهای معین فراهم شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

کارت هدیه های ۲۰۰ هزارتومانی بین مددجویان بهزیستی بوشهر توزیع شد

مقدمات بازگشایی کمپ ترک اعتیاد بانوان فراهم شود

اثرات کرونا بر بخش کشاورزی گناوه بررسی می‌شود

استقرار هیأت بازرسی در اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان بوشهر

فرماندار گناوه :ممنوعیت برپایی چادر در سواحل این شهرستان همچنان پابرجاست

سند تحول، زبان مشترک مدیران در آموزش و پرورش است

راه اندازی خدمات الکترونیکی در دادگستری استان بوشهر

نبود پزشک متخصص علت تعطیلی سونوگرافی بیمارستان دیر اعلام شد

بازدید از پیش اعلام نشده رییس کل دادگستری استان بوشهر از دادگستری بخش‌ بندر ریگ

افزایش صد درصدی مبتلایان به کرونا در بندر دیلم

آزادراه شیراز - بوشهر نیازمند ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار

راه‌اندازی نخستین اورژانس دریایی در منطقه پارس جنوبی

لزوم ثبت مواد معدنی بوشهر در سامانه کاداستر

اختصاص ۱۲ میلیارد ریال به دفع آب‌های سطحی مال قاید گناوه

۲۸۰ میلیاردریال برای اجرای طرح فاضلاب دیلم هزینه شد

جابه جایی کالا و بار براساس رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی انجام میشود

بیش از نوزده هزار ماسک در کانون‌های فرهنگی تربیتی استان بوشهر تولید شد

اجازه ی بازگشایی صنوف غذایی مجتمع تجاری گناوه داده شد

برگزاری 51 نمایشگاه و بازارچه صنایع‌دستی در بوشهربرگزار شد

توزیع بسته‌های بهداشتی و غذایی بین معلولان گناوه

خرید و فروش اینترنتی در بوشهر کمرنگ است

فعالیت واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر به طور موقت متوقف می‌شود

درخواست بیش از 100 فعال اجتماعی به استاندار بوشهر

محموله بزرگ سوخت قاچاق در آب‌های بوشهر کشف شد

بازار تجاری گناوه تا ۳۰ فروردین ماه تعطیل است

ناوگان حمل ونقل عمومی بوشهر همچنان بدون فعالیت است

هدایای متبرک آستان قدس رضوی در بیمارستان‌های استان بوشهر توزیع شد

کنترل شیوع ویروس کرونا اولویت مردم بوشهر است

آغاز برداشت گندم در استان بوشهر

عدم فعالیت بازار تجاری گناوه ادامه دارد

چهارشنبه‌ سوری در بوشهر5 نفر مصدوم بر جای گذاشت

آغازعملیات ضدعفونی شهر بوشهر

مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر به ۹۰۰ هکتار رسید

تعطیلی مدارس علمیه استان بوشهر

از استقرار ایستگاه آزمایش کرونا در مبادی ورودی تا کاهش ساعت کار و یا تعطیلی دستگاه‌ها

کشتی چینی پس از گذراندن دوره کمون بیماری کرونا در بندر دیر بوشهر پهلو گرفت

منتخب مردم کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس مشخص شد

کاهش دما سه‌شنبه و چهارشنبه محسوس تر است

بنه گز بوشهر به عنوان ۱۰ روستای برگزیده دوستدار کتاب کشور معرفی شد

۳۵۰۰ مددجوی استان بوشهر آموزش‌های مهارتی کسب کردند