کد خبر: ۳۴۸۱۶
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
مدیرعامل انتقال خون؛
بیداران:مدیرعامل انتقال خون گفت: ایران با 2میلیون و یکصد هزار واحد اهدا خون و 3.5میلیون فرآورده خونی که در اختیار مراکز درمانی قرار می دهد، از نظر خون و تامین فرآورده های خونی بیمارستانی خودکفاست.


به گزارش بیداران، علی اکبر پورفتح الله روز شنبه در حاشیه چهارمین همایش بانک خون بیمارستانها و مراکز درمانی استان بوشهر افزود: با 2میلیون و یکصد هزار واحد اهدا خون که براساس جمعیت کشور معادل 27واحد خون به ازای هر هزار نفر جمعیت می رسد در زمینه تامین خون کافی پاسخگوی بیماران هستیم.
« ‎این رقم در کشورهای اتحادیه اروپا 33 واحد خون به ازای هر هزار نفر جمعیت است و در کشورهای با شاخص رشد متوسط که ما در آن دسته قرار داریم 13 واحد به ازای هر هزار نفر جمعیت است.»
‎پورفتح الله ادامه داد: مردم در ایران 2 برابر کشورهای هم سطح خود اهدا خون انجام می دهند و این شاخص بسیار نزدیک به اروپا است.
وی در زمینه سلامت خون گفت: سال گذشته یک میلیون پلاسمای مازاد برمصرف بیمارستانی را فرستاده و با استفاده از پالایش گرهای اروپایی تبدیل به دارو کردیم و به کشور برگردانده و مورد استفاده قرارگرفته است.
‎وی اضافه کرد: براساس مطالعه های انجام شده و براساس ژنوم ویروسهای اچ آی وی، هپاتیت بی، هپاتیت سی، پاراویروس بی 19 و هپاتیت آ میزان رخداد عفونت ها در ایران هم سطح اتحادیه اروپاست که این دستاورد بزرگی برای کشور به شمار می رود.
مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور گفت: میزان رخداد عفونت ها در ایران از آمریکا کمتر است و این نشان می دهد ما در زمینه کفایت و سلامت خون کار بزرگی انجام داده ایم.
‎پورفتح الله با اشاره به تغییرات فرایندی در روش اهدا خون اضافه کرد: یکی از این تغییرات فرایندی در روش اهدا خون است و به جای اینکه فرد خون اهدا کند و بعد فرآورده های مختلف از آن گرفته شود این امکان وجود دارد که به صورت مستقیم جداسازی فرآورده ها انجام شود.
‎وی یادآور شد: امروز در دنیا اهدای پلاسما، اهدا پلاکت و گلبول قرمز به روش اهدا مستقیم وجود دارد که در این زمینه سرمایه گذاری بزرگی در کشور انجام شده است.
‎پورفتح الله ادامه داد: امروز درتمام مراکز استانی امکان اهدا پلاکت و در 15 استان کشور نیز امکان اهدا پلاسما فراهم شده است.
‎وی گفت: در زمان حاضر بخش عظیمی از داروهای مشتق از پلاسما معادل 60 درصد از پلاسمای ایرانی تامین می شود و امید می رود با گسترش فرهنگ اهدا و مراکز اهدای پلاسما در سطح کشور تا سال 1400
‎100 درصد داروهای مشتق از پلاسما با استفاده از پلاسمای ایرانی تامین شود.
‎این مقام مسئول اضافه کرد: به این معنی که مثل خون و فرآورده های خونی در داروهای مشتق از پلاسما بتوانیم به خودکفایی برسیم.
وی در خصوص بیشترین اهدا کنندگان خون گفت: در زمان حاضر 95 درصد اهدا کنندگان آقایان و تنها پنج درصد را بانوان تشکیل می دهند، این درحالی است که در اروپا 50 درصد از اهداکنندگان را بانوان تشکیل می دهند.
‎پورفتح الله بر ضرورت فرهنگ سازی و تغییر نگاه نسبت به اینکه خانم ها نیز می توانند از اهدا کنندگان مستمر باشند تاکید کرد.
‎وی یادآور شد: براساس بررسی ها خونی که خانمها اهدا می کنند به دلیل حساسیت بیشتری که در تغذیه و مراقبت فردی دارند ارزشمند است.
‎پورفتح الله اضافه کرد: از سال 2010 از طرف سازمان بهداشت جهانی توصیه شده که نظام های سلامت کشورهای دنیا باید مدیریت خون بیمار را اعمال کنند.
‎وی ادامه داد: خون و گلبول قرمز با توجه به اینکه حجم بالایی ازآنتی ژن های بیگانه را از فردی به فرد دیگر منتقل می کند در واقع نوعی پیوند است که باید در استفاده از این ماده حیاتی دقت بسیار درنظر گرفت.
‎مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: در مدیریت خون بیمار اقداماتی برای مدیریت خون صورت گیرد تا خونریزی به حداقل رسیده و نیاز به خون به صفر یاحداقل برسید این موضوع می تواند طول مدت بستری، مرگ و میر و عوارض ناشی از تزریق خون به شدت کاهش یابد. وی یادآور شد: هدف از مدیریت خون بیمار درمان کم خونی و رفتن به سمت انتقال خون محافظه کارانه یعنی استفاده از خون باحداکثر دقت و توجه درصورت نیاز است.
‎وی افزود: مصرف پلاکت در کشور در10 سال گذشته از 400 هزار واحد در سال به یک میلیون و 200 هزار واحد رسیده است و در زمان حاضر به سمت اهدای مستقیم پلاکت حرکت می کنیم.
‎پورفتح الله بیان کرد: با توجه به اینکه هر واحد پلاکت معادل 6تا هفت واحد پلاکت معمولی است می توانیم نیاز کشور را تامین کنیم و از سال گذشته با مجهز کردن مراکز به امکانات اهدا پلاکت کمبودی در این زمینه نداشتیم.
‎وی گفت: میزان اهدا کنندگان مستمر خون در کشور بالای 60 درصد است و تلاش می شود تا سال 1400 این آمار به بالای 90 درصد برسد.
‎مدیرکل انتقال خون استان بوشهر نیز گفت: در چهارمین همایش استانی بانک انتقال خون در زمینه مصرف خون بیمارستانی، کاهش هزینه درمان بیماران، استاندارد سازی مصرف خون و فرآورده های آن و مصرف بهینه خون بحث و گفت وگو می شود.
‎نرگس عبیدی افزود: از نظر اهدا کنندگان مستمر استان بوشهر رتبه دوم و از نظر اهدا خون رتبه پنجم کشور را دارد.
‎وی یادآور شد: میانگین اهدا خون در استان بوشهر 27 در هزار است این درحالی است که این آمار در کشور 31 در هزار است.
‎عبیدی اضافه کرد: ذخیره خون جهت ماه مبارک رمضان در استان بوشهر مطلوب است و از مردم شریف استان می خواهیم دراین ماه عزیز درکنار نیازمندان خون مثل همیشه یاری رسان باشند.
‎وی یادآور شد: براساس برنامه ریزی های انجام شده با انتخاب بیمارستان معین در شمال و جنوب استان در حالت اورژانس و بحران زمینه تامین خون از این بیمارستانهای معین فراهم شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

علت مرگ کارگر یکی از پتروشیمی های عسلویه در دست بررسی است

مشکلات ورزشگاه تختی جم بزودی برطرف می‌شود

برترین‌های لیگ دارت استان بوشهر معرفی شدند

۳۰هزار هکتار اراضی ملی در دیلم سند تک برگ گرفت

نمایندگان استان بوشهر به مرحله نهایی فوتبال ساحلی جوانان کشور راه یافتند

مراسم تودیع و معارفه ناظر گمرکات استان و مدیر کل گمرک منطقه ویژه اقتصادی بوشهر برگزار شد

دریافت زیرمیزی در بیمارستان سلمان فارسی بوشهر صفر شد

فرماندار دیر خواستار بیمه کارگران فصلی کشاورزی در این شهرستان شد

یک هزارو ۱۴۹مددجوی کمیته امداد استان بوشهر صاحب شغل شدند

نقاط حادثه‌خیز جاده‌های دشتی و تنگستان ساماندهی می‌شود

۱۱۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در تنگستان کشف شد

۸۲ میلیارد ۹۷ میلیون ریال کالای قاچاق در آبهای بندر بوشهر کشف شد

۹۸ میلیارد و ۶۹۵ میلیون ریال به شهرداری های گناوه و ریگ اختصاص یافت

سه هزار نفر پشت نوبتی بهزیستی بوشهر هستند

فراخوان دهمین جشنواره مشاعره دانش آموزی رضوی منتشر شد

تیم دو و میدانی نابینایان بوشهر نماینده ایران در لهستان شد

جداسازی آب فضای سبز راهکار سازگاری با کم آبی

گازرسانی به ۸۱ درصد از صنایع استان بوشهر

کنترل نامحسوس در جاده های استان بوشهر تشدید شد

72درصد بوشهری‌ها کمبود ویتامین دی دارند

پزشک بوشهری بیماری نقص گیرنده یک اینترفرون آلفا را شناسایی کرد

گناوه میزبان رقابت های فوتبال ساحلی جوانان کشور شد

آلودگی نفتی سواحل سیراف پاک سازی شد

۲۰۰ هکتار اراضی دیر زیر پوشش آبیاری قطره ای قرار گرفت

وضعیت برق مصرفی ۶ شهرستان بوشهر قرمز شد

گشت های تحقیقاتی برای تعیین زمان صید میگو در دست اجرا است

تکمیل ۳۸ طرح صنعتی استان بوشهر دستور کار امسال است

زمین خواری ۱۵ هکتاری در کنگان کشف شد

بازارچه محصولات کشاورزی در گناوه باعث رونق کسب وکار می شود

متهم به قتل جمی تسلیم شد

مواجی خلیج فارس تداوم دارد

دام‌های ترکیه از بوشهر صادر شد

۳۵۰۰ دانشجوی بوشهری مهارت های فنی و حرفه ای را فرا می گیرند

محموله سوخت قاچاق در بندر بوشهر کشف شد

فرماندار دیر خواستار تسریع در تکمیل طرح های آموزشی شد

رشد نابسامان باغ ویلاهای بوشهر چالش آفرین شده است

زمین خواری در گناوه کشف شد

مدارس موظف به ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی هستند

اتاق اصناف برای آرامش جامعه ایفای نقش کند

نمایشگاه عکس پرنگ افتو در بوشهر گشایش یافت

پربیننده ترین ها
تازه های سایت