کد خبر: ۳۴۸۱۶
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
مدیرعامل انتقال خون؛
بیداران:مدیرعامل انتقال خون گفت: ایران با 2میلیون و یکصد هزار واحد اهدا خون و 3.5میلیون فرآورده خونی که در اختیار مراکز درمانی قرار می دهد، از نظر خون و تامین فرآورده های خونی بیمارستانی خودکفاست.


به گزارش بیداران، علی اکبر پورفتح الله روز شنبه در حاشیه چهارمین همایش بانک خون بیمارستانها و مراکز درمانی استان بوشهر افزود: با 2میلیون و یکصد هزار واحد اهدا خون که براساس جمعیت کشور معادل 27واحد خون به ازای هر هزار نفر جمعیت می رسد در زمینه تامین خون کافی پاسخگوی بیماران هستیم.
« ‎این رقم در کشورهای اتحادیه اروپا 33 واحد خون به ازای هر هزار نفر جمعیت است و در کشورهای با شاخص رشد متوسط که ما در آن دسته قرار داریم 13 واحد به ازای هر هزار نفر جمعیت است.»
‎پورفتح الله ادامه داد: مردم در ایران 2 برابر کشورهای هم سطح خود اهدا خون انجام می دهند و این شاخص بسیار نزدیک به اروپا است.
وی در زمینه سلامت خون گفت: سال گذشته یک میلیون پلاسمای مازاد برمصرف بیمارستانی را فرستاده و با استفاده از پالایش گرهای اروپایی تبدیل به دارو کردیم و به کشور برگردانده و مورد استفاده قرارگرفته است.
‎وی اضافه کرد: براساس مطالعه های انجام شده و براساس ژنوم ویروسهای اچ آی وی، هپاتیت بی، هپاتیت سی، پاراویروس بی 19 و هپاتیت آ میزان رخداد عفونت ها در ایران هم سطح اتحادیه اروپاست که این دستاورد بزرگی برای کشور به شمار می رود.
مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور گفت: میزان رخداد عفونت ها در ایران از آمریکا کمتر است و این نشان می دهد ما در زمینه کفایت و سلامت خون کار بزرگی انجام داده ایم.
‎پورفتح الله با اشاره به تغییرات فرایندی در روش اهدا خون اضافه کرد: یکی از این تغییرات فرایندی در روش اهدا خون است و به جای اینکه فرد خون اهدا کند و بعد فرآورده های مختلف از آن گرفته شود این امکان وجود دارد که به صورت مستقیم جداسازی فرآورده ها انجام شود.
‎وی یادآور شد: امروز در دنیا اهدای پلاسما، اهدا پلاکت و گلبول قرمز به روش اهدا مستقیم وجود دارد که در این زمینه سرمایه گذاری بزرگی در کشور انجام شده است.
‎پورفتح الله ادامه داد: امروز درتمام مراکز استانی امکان اهدا پلاکت و در 15 استان کشور نیز امکان اهدا پلاسما فراهم شده است.
‎وی گفت: در زمان حاضر بخش عظیمی از داروهای مشتق از پلاسما معادل 60 درصد از پلاسمای ایرانی تامین می شود و امید می رود با گسترش فرهنگ اهدا و مراکز اهدای پلاسما در سطح کشور تا سال 1400
‎100 درصد داروهای مشتق از پلاسما با استفاده از پلاسمای ایرانی تامین شود.
‎این مقام مسئول اضافه کرد: به این معنی که مثل خون و فرآورده های خونی در داروهای مشتق از پلاسما بتوانیم به خودکفایی برسیم.
وی در خصوص بیشترین اهدا کنندگان خون گفت: در زمان حاضر 95 درصد اهدا کنندگان آقایان و تنها پنج درصد را بانوان تشکیل می دهند، این درحالی است که در اروپا 50 درصد از اهداکنندگان را بانوان تشکیل می دهند.
‎پورفتح الله بر ضرورت فرهنگ سازی و تغییر نگاه نسبت به اینکه خانم ها نیز می توانند از اهدا کنندگان مستمر باشند تاکید کرد.
‎وی یادآور شد: براساس بررسی ها خونی که خانمها اهدا می کنند به دلیل حساسیت بیشتری که در تغذیه و مراقبت فردی دارند ارزشمند است.
‎پورفتح الله اضافه کرد: از سال 2010 از طرف سازمان بهداشت جهانی توصیه شده که نظام های سلامت کشورهای دنیا باید مدیریت خون بیمار را اعمال کنند.
‎وی ادامه داد: خون و گلبول قرمز با توجه به اینکه حجم بالایی ازآنتی ژن های بیگانه را از فردی به فرد دیگر منتقل می کند در واقع نوعی پیوند است که باید در استفاده از این ماده حیاتی دقت بسیار درنظر گرفت.
‎مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: در مدیریت خون بیمار اقداماتی برای مدیریت خون صورت گیرد تا خونریزی به حداقل رسیده و نیاز به خون به صفر یاحداقل برسید این موضوع می تواند طول مدت بستری، مرگ و میر و عوارض ناشی از تزریق خون به شدت کاهش یابد. وی یادآور شد: هدف از مدیریت خون بیمار درمان کم خونی و رفتن به سمت انتقال خون محافظه کارانه یعنی استفاده از خون باحداکثر دقت و توجه درصورت نیاز است.
‎وی افزود: مصرف پلاکت در کشور در10 سال گذشته از 400 هزار واحد در سال به یک میلیون و 200 هزار واحد رسیده است و در زمان حاضر به سمت اهدای مستقیم پلاکت حرکت می کنیم.
‎پورفتح الله بیان کرد: با توجه به اینکه هر واحد پلاکت معادل 6تا هفت واحد پلاکت معمولی است می توانیم نیاز کشور را تامین کنیم و از سال گذشته با مجهز کردن مراکز به امکانات اهدا پلاکت کمبودی در این زمینه نداشتیم.
‎وی گفت: میزان اهدا کنندگان مستمر خون در کشور بالای 60 درصد است و تلاش می شود تا سال 1400 این آمار به بالای 90 درصد برسد.
‎مدیرکل انتقال خون استان بوشهر نیز گفت: در چهارمین همایش استانی بانک انتقال خون در زمینه مصرف خون بیمارستانی، کاهش هزینه درمان بیماران، استاندارد سازی مصرف خون و فرآورده های آن و مصرف بهینه خون بحث و گفت وگو می شود.
‎نرگس عبیدی افزود: از نظر اهدا کنندگان مستمر استان بوشهر رتبه دوم و از نظر اهدا خون رتبه پنجم کشور را دارد.
‎وی یادآور شد: میانگین اهدا خون در استان بوشهر 27 در هزار است این درحالی است که این آمار در کشور 31 در هزار است.
‎عبیدی اضافه کرد: ذخیره خون جهت ماه مبارک رمضان در استان بوشهر مطلوب است و از مردم شریف استان می خواهیم دراین ماه عزیز درکنار نیازمندان خون مثل همیشه یاری رسان باشند.
‎وی یادآور شد: براساس برنامه ریزی های انجام شده با انتخاب بیمارستان معین در شمال و جنوب استان در حالت اورژانس و بحران زمینه تامین خون از این بیمارستانهای معین فراهم شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

آب حاصل از تصفیه فاضلاب در فعالیت های اقتصادی و زیست محیطی استفاده می شود

مهارت افزایی 300 نفر درسکونتگاه های غیر رسمی بوشهر

راه یابی 7 مقاله ی فنی و حرفه ای گناوه به همایش های بین المللی

عشایر خواستار زیر سازی جاده و تامین آب هستند

مطبوعات و نشریات حرفه ای در راستای جامعه ی هدفمند گام بر میدارند

طرح تفصیلی حریم نیروگاه اتمی بوشهر بازنگری شود

آغاز کاشت لیمو و نارنج در شهر بوشهر

تخصیص 770 میلیارد ریال اعتبار سفر رئیس جمهوری به دشتی

فعال کردن رمزهای یکبار مصرف تنها با مراجعه به سایت اصلی هر بانک

گره گشو از رسوم سنتی و دیرینه مردم شمال استان بوشهر

گرد و خاک تا فردا در بوشهر ادامه دارد

دستگیری متخلف محیط زیست بوشهر

120 واحد صنعتی راکد در استان بوشهر وجود دارد

عشق و علاقه مهمترین اصل برای فعالیت درحوزه فرهنگ و هنر است

اهتمام برای برخورد با سودجویان قلیلی است که دربازار وجود دارند

سارقان طلا در گناوه بازداشت شدند

مصرف آب در دیلم 2 برابر سهمیه تعیین شده است

اهدای عضو در بوشهر تولد دیگری را برای سه هم‌وطن رقم زد

فراخوان سی و یکمین دوره جشنواره تئاتر منتشر شد

کالاهای پرمصرف ماه رمضان قیمت گذاری شد

ذخیره سازی بچه میگو در300 استخر پرورشی

مراسم تقدیر از سرآمدان آموزشی فنی و حرفه‌ای استان بوشهر برگزار شد

بخش خصوصی و سرمایه گذاران باعث تحول و توسعه در شهر ها می شود

دانشگاه خلیج فارس آمادگی خود را برای همکاری با صدا و سیما اعلام کرد

شهردار جدید بیدخون منصوب شد

ابلاغ طرح تفصیلی حریم نیروگاه اتمی به شهرداری بوشهر

هنر نمایش از ابزارهای قدرتمند و اساسی در انتقال فرهنگ بومی و محلی

مامای دیری رتبه برتر کشور را کسب کرد

توسعه بندر دیر مستلزم جذب سرمایه گذار است

برگزاری جام باشگاه های کتاب خوانی بوشهر درسومین سال متوالی

مصرف مشروبات الکلی در یک عروسی مسمومیت به همراه داشت/مرگ یک نفر

اجرای پروژه برق رسانی به چاه های کشاورزی تنگستان

از نظر اهدا کنندگان مستمر استان بوشهر رتبه دوم را داراست

تنیس باز مطرح بوشهری در راه مسابقات هوپس آسیا

از کارگران نمونه شهرداری بندرریگ تجلیل شد

عواقب نداشتن زمین چمن به عهده مسئولین استانی است

مقابله فوری با هجوم ملخ انجام شد

بیش از 37 هزار و 600 تن گوشت مرغ در استان بوشهر تولید می‌شود

اجرای برنامه‌های محوری کمیته امداد در ایام ماه مبارک

دلسوزی دانشجویان نسبت به محیط زیست همیشگی بوده است

تازه های سایت