کد خبر: ۳۴۸۹۶
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۷
سخنگوی سازمان انرژی اتمی؛
بیداران:سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: ظرفیت تولید اورانیوم 3.67 درصدی ایران چهار برابر شد.

به گزارش بیداران،بهروز کمالوندی شامگاه سه شنبه پس از بازدید جمعی از خبرنگاران و مدیران رسانه ها از مجمتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز در نشست خبری گفت: ظرفیت چهار برابری امروز پیامی است برای طرف های مقابل که جمهوری اسلامی ایران با همین سانتریفیوژها تولید خود را می تواند افزایش دهد و با اقداماتی که متخصصین صنعت هسته ای انجام می دهند دیری نخواهد گذشت که از سقف تولید 300 کیلو عبور خواهیم کرد.
وی اظهارکرد: اگر اروپایی ها می خواهند ظرفیت تولید در همین محدوده حفظ شود، اقدامات لازم را انجام دهند.
وی یادآورد شد: ما با روسیه و چین مشکل نداریم و همکاری ها آنها به خوبی پیش می رود اروپایی ها هم می گویند که مخالف تحریم و موافق اجرایی شدن برجام هستند و برای رفع تحریم ها تلاش می کنند اما جمهوری اسلامی به لحاظ عملی باید از منافع برجام بهره مند شود.
وی گفت: ما طی چند هفته از سقف 300 کیلو غنی سازی عبور خواهیم کرد.
وی با بیان این که تمرکز ما بر تولید اورانیوم 3.67 درصدی است، اظهار کرد: تغییرات فنی به آژانس اعلام و ظرفیت تولید 3.67 درصدی چهار برابر شده است یعنی مقدار باقی مانده تا سقف 300 کیلو پر می شود.
کمالوندی درباره میزان غنی سازی گفت: این مساله را دو فاکتور، نیازهای فنی کشور و دستور مقامات مشخص می کند. ما ظرفیت های لازم را داریم و همانطور که رییس سازمان انرژی اتمی گفتند ظرف چهار روز می توانیم غنی سازی 20 درصد را شروع کنیم که این امر نیازمند بررسی در شورای عالی امنیت ملی است.
وی گفت: ما در حال حاضر پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجرا می کنیم ودر قالب برجام تعهد داده ایم که پس از هشت سال آن را تصویب کنیم اما طرف مقابل هم تعهد داده است که در آن زمان باید اعلام کند که تمام فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی کاملا صلح آمیز است.
وی یادآورد شد: ما فعلا در چارچوب مقررات آژانس و ضوابط پادمان و پروتکل اقدامات خود را پیش می بریم.
کمالوندی اظهارکرد: در حال حاضر برنامه ای برای عدم اجرای پروتکل الحاقی نداریم اما ممکن است در گام های بعد در دستور کار قرار گیرد و اگر زمانی مسوولان تصمیم بگیرند که به هر دلیل پروتکل اجرا نشود آن را به آژانس اعلام می کنیم.
وی درپاسخ به سوال دیگری مبنی براین که دو اقدام جمهوری اسلامی درافزایش سقف 300 کیلویی اورانیوم غنی شده و130 تن آب سنگین درمسیر همان چیزی است که آمریکایی ها تحریم کردند، گفت: ما سقف 300 کیلوگرم و130 تن آب سنگین را به بازارهای بین المللی ارایه نمی کنیم آنچه مورد نظر آمریکا بود این بود که جلو آب سنگین و اورانیوم ما را بگیرد و می خواهد با عدم خرید و فروش این محصولات کار را تعطیل کنیم ولی ما وقتی این محصولات را تولید و انباشت می کنیم خلاف سیاست های آنها حرکت می کنیم.
کمالوندی افزود: جمهوری اسلامی براساس منافع خود و در چارچوب تعهداتش اقدام می کند. دو موضوعی که ابلاغ شده است - سقف 300 کیلو اورانیوم غنی شده و 130 تن آب سنگین -بر اساس بند 26 برجام اجرا می شود.
وی با بیان این که توازن در توافق برجام به هم خورده است، اظهار کرد: این حق جمهوری اسلامی است که پس از صبر یک ساله به همه بندهای برجام رجوع کند و بخشی از تعهدات خود را کلا یا جزا اجرا نکند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ما هم به طرف های مقابل وهم آژانس اقدامات خود را اعلام کرده ایم و منتظریم ببینیم در مدت 60 روز چه می شود اگر در این مدت راه حلی برای تحریم ها پیدا نشد موضوع غنی سازی بیش از 3.67 درصد را با بازطراحی راکتور اراک دنبال می کنیم.
وی خاطر نشان کرد: اقدام ما این حسن را دارد که هیچ کس چه در سطح داخلی و چه در سطح بین المللی نمی تواند ایرادی علیه جمهوری اسلامی ایران بگیرد ایران به اندازه کافی صبر کرد و اقداماتش براساس حقوقی است که طبق برجام دارد، نمی شود انتظار داشت که جمهوری اسلامی فقط تعهدات خود را انجام دهد و از مزایای آن بهره مند نشود.
وی یادآور شد: اقدامات ایران درچارچوب برجام است و بنا ندارد از آن بیرون بیاید و قدم های بعدی هم در همین چارچوب خواهد بود کما این که امروز دیدید با مقداری تغییرات فنی ظرفیت تولید اورانیوم 3.67 را چهاربرابر کردیم.
کمالوندی گفت: اگر قرار باشد ایران سراغ گام های بعدی برود می توان از سانتریفیوژهای ای آر4 و ای آر2م (ar2m و ar4) که صفحه گذاری شده و نیز سانتریفیوژ آی آر6( ar6) که فروردین ماه زنجیره 20 تایی آن رونمایی شد استفاده کرد.
وی خاطر نشان کرد: با امکاناتی که در بخش های مختلف وجود دارد، امکان دستیابی به اهداف پیش بینی شده حداقل 190 هزار سو که مد نظر رهبری است میسر می شود.
کمال وندی تاکید کرد: ظرفیت دستیابی به 270 هزار سو در کشور وجود دارد که دانشمندان و متخصصان کشور برنامه آن را تدوین کرده و به تصویب شورای عالی امنیت ملی رسیده است.
وی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی به دنبال برنامه غیر صلح آمیز نیست، تصریح کرد: ایران در سه سال و نیم گذشته بیشترین بازرسی و دسترسی های تکمیلی را داشته است و گزارش سال 2018 آژانس نشان می دهد که به لحاظ میزان بازرسی ها ایران کشوری است که هیچ کس نمی تواند به فعالیت های آن ایراد بگیرد.
وی اظهار کرد: ظرفیت های موجود نشان دهنده این است که این تواتمندی در کشور وجود دارد که برنامه هایش را با شتاب بیشتری پیش ببرد اما اقدامات ما براساس نیازمان است و برنامه بلند مدت به خوبی پیش می رود.
کمالوندی یادآورد شد: ایران سال ها قبل سوخت راکتور تحقیقاتی را تولید کرد و در سوخت نیروگاهی هم قدم های خوبی بر داشته شده است و حتما در آینده جزو کشورهایی خواهیم بود که ظرفیت ساخت سوخت نیروگاهی را خواهیم داشت.
وی گفت: تکالیفی را که برای سازمان پیش بینی شده است تحقق 20 هزار مگاوات برق هسته ای است که اکنون هزار مگاوات تولید می کنیم، 2 نیروگاه دیگر هم در دست احداث است که نیروگاه دوم، چهارماه از برنامه پیش بینی شده جلوتر است.
وی خاطر نشان کرد: ظرف ماه های آینده اخبار خوبی از پیشرفت نیروگاهی خواهیم داشت این در حالیست که آمریکایی ها این حوزه را کاملا تحریم کردند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت، آمریکایی ها در اقدام غیر متعارف حتی مرکز نظام ایمنی و یا شرکت تولید رادیو دارو را تحریم کردند هر چند ما در این حوزه تولید کننده و صادر کننده هم هستیم و تحریم ها نمی توانند تاثیرگذار باشند.
کمالوندی افزود: دشمن اعلام می کند که دنبال فشار بر مسائل انسانی نیست اما آنها دروغ می گویند شرکت تولید کننده رادیو دارو را تحریم کردند.
کمالوندی در بخش دیگری از سخنانش گفت؛ باید توجه داشت که آژانس قاضی نیست بلکه ناظر است و فقط مطالب را منتقل می کند. بنابراین آنچه که اتفاق می افتد این است که آژانس اعلام می‌کند که در حال حاضر چقدر آب سنگین تولید شده و یا اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصدی چه میزان است و این بر اساس بند ۲۶ مطابق برجام هست.
وی افزود، بر اساس بند ۲۶ برجام، اگر تعهدات طرف مقابل اجرایی نشود جمهوری اسلامی به صورت کلیً یا جزئی می‌تواند بخشی از تعهداتش را به آژانس اعلام و اجرا نکند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص زمانبندی مهلت ارائه شده از سوی ایران به اروپا اظهار کرد؛ اقدامات ایران بر اساس اطلاعاتی است که وزارت خارجه از اقدامات اروپا ارائه می کند، پس از آن توسط هیئت نظارت و شورای عالی امنیت ملی جمع‌بندی و تصمیم‌گیری می‌شود. آنچه مسلم است این است که ایران تعهدات خود و قدم های خود را بر اساس بند ۲۶ برجام بر می دارد.
وی خاطرنشان کرد؛ در حال حاضر ایران به دو تعهد عمل نمی کند اما آماده است به محض اینکه آنها به وظایفشان عمل کنند به حالت تعلیق بازگردد و دوباره غنی سازی اورانیوم را به زیر ۳۰۰ کیلو و تولید آب سنگین را به ۱۳۰ تن برگرداند و گرنه سراغ ۳.۶۷ درصدی خواهد رفت.
وی افزود، امیدواریم اروپا به صورت مستقیم و غیر مستقیم اعلام ضعف نکند چون در شرایط کنونی آمریکا به همه زور می‌گوید و این چیزی است که هیچ کس در دنیا نمی پسندد.
کمالوندی گفت؛ به رغم فشارهای موجود، ظرفیت‌هایی بالقوه جمهوری اسلامی ایران بی‌نظیر است، طوری که می‌تواند جزو ۱۰ اقتصاد برتر دنیا باشد در عین حال نیاز دارد که فشارها از دوش آن برداشته شود تا بتواند تنفس کند و قابلیت‌هایش را به کار بگیرد و این چیزی است که هم به نفع ایران و هم به نفع منطقه و دنیا می تواند باشد.
وی در مورد اورانیوم مازاد غنی شده و آب سنگین گفت، تولید مازاد، ذخیره می شود و اگر لازم باشد برای سوخت مورد استفاده قرار می گیرد.
وی تاکید کرد، اینکه دوباره سوخت تولید و یا بالای ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شود، تصمیمی در این باره گرفته نشده است. البته یک تصمیم مشخص هست و آن اینکه با تغییرات انجام شده انباشت ما در طول ۶۰ روز قطعاً از ۳۰۰ کیلو عبور می کند.
وی یاد آور شد؛ اگر طرف مقابل اقدامات لازم را انجام دهد به وضعیت قبل برمی‌گردیم.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه آژانس کاملا حساب مواد را در همه جای دنیا دارد اظهار کرد، ایران حتی اگر برجام را کنار بگذارد طبق پروتکل الحاقی نظارت آژانس بر مواد هسته‌ای ادامه یافته و از مواد ما گزارش خواهد داشت.
کمالوندی در پاسخ به اینکه آیا روسیه و چین در این مسیر با ایران همراه خواهند بود؟ گفت با توجه به سیاست‌های تقابلی که آمریکا در مقابل این دو کشور گرفته و روابط بسیار خوب ایران با این دو کشور انتظار این است که حتماً با تهران همکاری کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

305میلیارد ریال اعتبار سفر رئیس جمهوری به بخش کشاورزی بوشهر ابلاغ شد

مشکل مسکن مددجویی در دیر ریشه کن شود

خلیج فارس مواج می شود

دستگاه سی تی اسکن بیمارستان عسلویه ۲ سال بلا استفاده مانده است

پلاژ بانوان تنها شناگاه مجاز شهر بوشهر است

توزیع شکر در بازار بوشهر متعادل می شود

ساختار دهیاری های استان بوشهر تقویت می‌شود

جاده ساحلی بردخون مرگبار است

ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهر خورموج راه اندازی شد

بوشهر مرکز آموزش برنامه های حفاظت از پلنگ زاگرسی شد

گفت وگو کلید واژه همبستگی و برون رفت از مشکلات موجود است

بندر دیر استان بوشهر گرم ترین شهر ایران شد

پایش زیست محیطی سواحل خلیج فارس آغاز شد

ماهانه ۴۸۰ سورتی پرواز در فرودگاه خارگ انجام می‌شود

ویسی پرچم مربیان جنوبی را بالا نگه داشت

شرایط آب و هوایی بوشهر بر کیفیت کار ملوان تاثیرگذار بود

دین نباید فدای مسائل سیاسی و اجتماعی شود

بخش اطفال بیمارستان دیر راه اندازی شد

هفت بوشهری راهی اردوی تیم ملی قایقرانی شدند

گردشگری دریایی فرصت رونق اقتصادی

شورای شهر بوشهر از حامیان مالی شاهین استقبال می کند

پرندگان در بوشهر صاحب مرکز نگهداری می شوند

توسعه تماشاخانه ها در اولویت است

هنرمند بوشهری نامزد عنوان برتر جلوه های ویژه بصری جهان شد

ثبت نام دانش آموزان پایه اول و هفتم ابتدایی در استان بوشهر آغاز شد

جاده دیر - بردخون خطرآفرین است

مجوز راه اندازی مدرسه مهارتی نفت و گاز در بوشهر صادر شد

۶۰ میلیارد ریال به تکمیل بیمارستان دیر اختصاص یافت

350 اشتراک غیرمجاز آب در دشتی شناسایی شد

آتش سوزی کوه سیاه دشتی مهار شد

مشکل اصلی شهرداری بردخون تعهدات مالی است

سرمایه گذاری، محرک رشد و توسعه شهرستان دیر است

جوان و بومی گرایی اولویت تیم پارس جنوبی جم است

گناوه و بوشهر قهرمان رقابت های سوپرکنتاکت کیک بوکسینگ استان بوشهر شدند

اعزام بالگرد و پهباد برای خاموش کردن آتش در منطقه کوه‌سیاه دشتی

لاستیک های قاچاق در"کنگان" کشف شد

محمد و فاطمه صدر نشین در نام گذاری نوزادان بوشهری هستند

مانور طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در گناوه برگزار شد

مناطق حفاظت شده استان بوشهر حال خوشی ندارند

دستگیری 41نفر از متخلفین شکار و صید در استان بوشهر

تازه های سایت