کد خبر: ۳۵۰۴۰
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱
نیویورک تایمز فاش کرد:
بیداران: نیویورک تایمز فاش کرد، توافقی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با مکزیک اعلام و به بهانه آن تعرفه‌های این کشور را تعلیق کرد، حاصل مذاکراتی است که به صورت محرمانه ماهها پیش انجام شده بود.

به گزارش بیداران،این روزنامه آمریکایی در گزارش روز جمعه خود این موضوع را به نقل از مقاماتی از هر دو کشور آمریکا و مکزیک رسانه‌ای کرده است که از مذاکرات مربوطه مطلع بوده‌اند.

این گزارش افزود: در بیانیه مشترکی که روز جمعه اعلام شد عنوان شده که مکزیک با «اعزام نیروهای گارد ملی» خود به سراسر این کشور با اولویت مرز جنوبی خود موافقت کرده ست اما به گفته مقامات یاد شده، دولت مکزیک مارس گذشته در جریان مذاکرات محرمانه در میامی بین «کریستین نیلسون» وزیر امنیت داخلی وقت آمریکا و «اولگا سانچز» وزیر کشور مکزیک در این زمینه متعهد شده بود.

نکته مهم در توافق ترامپ گسترش برنامه‌ای برای اجازه به پناهجویان برای ادامه حضور در مکزیک همزمان با بررسی تقاضای پناهندگی آنها در آمریکا بوده است اما این توافق به نوشته نیویورک تایمز در دسامبر گذشته در پاریس و در جریان یادداشت‌های دیپلماتیکی که دو کشور درباره آنها مذاکره کرده بودند و بین آنها تبادل شد حاصل آمد. نیلسون پنج روز قبل از کریسمس در جلسه کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، پروتکل حفاظت از مهاجران را اعلام کرد.

به نوشته این روزنامه، مذاکره کنندگان در هفته گذشته نتوانستند طرف مکزیکی را نسبت به پذیرش توافق بر سر «یک کشور امن ثالث» متقاعد کنند. این توافق به آمریکا از لحاظ قانونی اجازه می‌دهد تقاضای پناهجویان را قبل از اینکه نخست در مکزیک پناهنده شوند، رد کند.

نیویورک تایمز نوشت: معلوم نیست که چرا رئیس جمهوری آمریکا بر این باور است که این توافق واقعاً بازتاب یک توافق گسترده‌تر و جدید است و با وجودی که او محدودیت‌های این توافق را درک کرده آن را پذیرفته است.

به نوشته این روزنامه، پذیرش این توافق از سوی ترامپ می‌تواند روشی برای حفظ آبرو باشد تا از تبعات سیاسی و اقتصادی ناشی از اعمال تعرفه‌ها بر مکزیک که کمتر از دو هفته قبل تهدید به اجرای آنها کرده بود، فرار کند.

ترامپ با تهدید مکزیک به اعمال تعرفه‌ها – شروع با ۵ درصد و رساندن آن به ۲۵ درصد- با انتقادهای فراوانی از سوی رهبران جهانی، مدیران صاحبان کسب و کار، قانونگذاران جمهوری خواه و دموکرات و تعداد زیادی از اعضای تیم خود مواجه شد.

نیویورک تایمز افزود: مذاکرات روز یکشنبه گذشته با دیدار «کوین کی مک آلینان» سرپرست وزارت امنیت داخلی آمریکا با وزیر امور خارجه مکزیک و حضور در یک ضیافت شام با او آغاز شد. یک مقام ارشد دولتی که به دلیل برگزار شدن مذاکرات پشت درهای بسته اجازه نداشت نامش را فاش کند تاکید کرد که طرف مکزیکی دراین مذاکرات توافق کرد در مقایسه با قبل اقدامات سریع‌تر و سختگیرانه‌تری را برای جلوگیری از ورود مهاجران بکار بندد.

طرف مکزیکی بعلاوه وعده داد تعداد بیشتری (۶۰۰۰) نیروی گارد ملی در مقایسه با تعهدات قبلی خود اعزام کنند و آنها متعهد شدند روند اجرای پروتکل حفاظت از مهاجران را تسریع بخشند.

این گزارش افزود: با این حال تردیدهای عمیقی بین برخی از مقام‌های آمریکایی و حتی شخص ترامپ درباره تعهد مکزیکی‌ها برای عمل کردن به وعده‌های خود وجود دارد. بعلاوه پروتکل‌های حفاظت از مهاجران تاکنون با چالش‌های قانونی از سوی گروه‌های مدافع حقوق مهاجران مواجه است. آنها می‌گویند این پروتکل‌ها حق مهاجران برای دسترسی به وکیل را نقض می‌کند.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه گفت که دولت این کشور به دنبال کاهش مهاجران غیرقانونی و تقویت امنیت مرزها از طریق همکاری با مکزیک در عمل کردن به تعهداتش است.

نیویورک تایمز نوشت: تصمیم ترامپ برای استفاده از ابزار تجاری برای فشار بر مکزیک تا حدی به دلیل دیدگاه او درباره آنچه که درباره تهاجم به کشورش از سوی مهاجران گفته است و تا اندازه‌ای به دلیل جلب حمایت حامیانش است که به ویژه به دلیل تحقق نیافتن وعده او برای ساخت دیوار مرزی عصبانی هستند.

مشاوران ترامپ هشدار داده‌اند که با وجود توافق با مکزیک روند ورود مهاجران می‌تواند همچنان ادامه داشته باشد. یک مقام آمریکایی مطلع از مذاکرات بین این کشور و مکزیک به نیویورک تایمز گفته است که ترامپ ممکن است در صورتی که ورود مهاجران از مرز جنوبی بسرعت کاهش نیابد دوباره وارد مذاکره شود. وی معتقد است تهدید تعرفه هنوز رفع نشده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

305میلیارد ریال اعتبار سفر رئیس جمهوری به بخش کشاورزی بوشهر ابلاغ شد

مشکل مسکن مددجویی در دیر ریشه کن شود

خلیج فارس مواج می شود

دستگاه سی تی اسکن بیمارستان عسلویه ۲ سال بلا استفاده مانده است

پلاژ بانوان تنها شناگاه مجاز شهر بوشهر است

توزیع شکر در بازار بوشهر متعادل می شود

ساختار دهیاری های استان بوشهر تقویت می‌شود

جاده ساحلی بردخون مرگبار است

ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهر خورموج راه اندازی شد

بوشهر مرکز آموزش برنامه های حفاظت از پلنگ زاگرسی شد

گفت وگو کلید واژه همبستگی و برون رفت از مشکلات موجود است

بندر دیر استان بوشهر گرم ترین شهر ایران شد

پایش زیست محیطی سواحل خلیج فارس آغاز شد

ماهانه ۴۸۰ سورتی پرواز در فرودگاه خارگ انجام می‌شود

ویسی پرچم مربیان جنوبی را بالا نگه داشت

شرایط آب و هوایی بوشهر بر کیفیت کار ملوان تاثیرگذار بود

دین نباید فدای مسائل سیاسی و اجتماعی شود

بخش اطفال بیمارستان دیر راه اندازی شد

هفت بوشهری راهی اردوی تیم ملی قایقرانی شدند

گردشگری دریایی فرصت رونق اقتصادی

شورای شهر بوشهر از حامیان مالی شاهین استقبال می کند

پرندگان در بوشهر صاحب مرکز نگهداری می شوند

توسعه تماشاخانه ها در اولویت است

هنرمند بوشهری نامزد عنوان برتر جلوه های ویژه بصری جهان شد

ثبت نام دانش آموزان پایه اول و هفتم ابتدایی در استان بوشهر آغاز شد

جاده دیر - بردخون خطرآفرین است

مجوز راه اندازی مدرسه مهارتی نفت و گاز در بوشهر صادر شد

۶۰ میلیارد ریال به تکمیل بیمارستان دیر اختصاص یافت

350 اشتراک غیرمجاز آب در دشتی شناسایی شد

آتش سوزی کوه سیاه دشتی مهار شد

مشکل اصلی شهرداری بردخون تعهدات مالی است

سرمایه گذاری، محرک رشد و توسعه شهرستان دیر است

جوان و بومی گرایی اولویت تیم پارس جنوبی جم است

گناوه و بوشهر قهرمان رقابت های سوپرکنتاکت کیک بوکسینگ استان بوشهر شدند

اعزام بالگرد و پهباد برای خاموش کردن آتش در منطقه کوه‌سیاه دشتی

لاستیک های قاچاق در"کنگان" کشف شد

محمد و فاطمه صدر نشین در نام گذاری نوزادان بوشهری هستند

مانور طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در گناوه برگزار شد

مناطق حفاظت شده استان بوشهر حال خوشی ندارند

دستگیری 41نفر از متخلفین شکار و صید در استان بوشهر

تازه های سایت