کد خبر: ۳۵۰۴۰
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱
نیویورک تایمز فاش کرد:
بیداران: نیویورک تایمز فاش کرد، توافقی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با مکزیک اعلام و به بهانه آن تعرفه‌های این کشور را تعلیق کرد، حاصل مذاکراتی است که به صورت محرمانه ماهها پیش انجام شده بود.

به گزارش بیداران،این روزنامه آمریکایی در گزارش روز جمعه خود این موضوع را به نقل از مقاماتی از هر دو کشور آمریکا و مکزیک رسانه‌ای کرده است که از مذاکرات مربوطه مطلع بوده‌اند.

این گزارش افزود: در بیانیه مشترکی که روز جمعه اعلام شد عنوان شده که مکزیک با «اعزام نیروهای گارد ملی» خود به سراسر این کشور با اولویت مرز جنوبی خود موافقت کرده ست اما به گفته مقامات یاد شده، دولت مکزیک مارس گذشته در جریان مذاکرات محرمانه در میامی بین «کریستین نیلسون» وزیر امنیت داخلی وقت آمریکا و «اولگا سانچز» وزیر کشور مکزیک در این زمینه متعهد شده بود.

نکته مهم در توافق ترامپ گسترش برنامه‌ای برای اجازه به پناهجویان برای ادامه حضور در مکزیک همزمان با بررسی تقاضای پناهندگی آنها در آمریکا بوده است اما این توافق به نوشته نیویورک تایمز در دسامبر گذشته در پاریس و در جریان یادداشت‌های دیپلماتیکی که دو کشور درباره آنها مذاکره کرده بودند و بین آنها تبادل شد حاصل آمد. نیلسون پنج روز قبل از کریسمس در جلسه کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، پروتکل حفاظت از مهاجران را اعلام کرد.

به نوشته این روزنامه، مذاکره کنندگان در هفته گذشته نتوانستند طرف مکزیکی را نسبت به پذیرش توافق بر سر «یک کشور امن ثالث» متقاعد کنند. این توافق به آمریکا از لحاظ قانونی اجازه می‌دهد تقاضای پناهجویان را قبل از اینکه نخست در مکزیک پناهنده شوند، رد کند.

نیویورک تایمز نوشت: معلوم نیست که چرا رئیس جمهوری آمریکا بر این باور است که این توافق واقعاً بازتاب یک توافق گسترده‌تر و جدید است و با وجودی که او محدودیت‌های این توافق را درک کرده آن را پذیرفته است.

به نوشته این روزنامه، پذیرش این توافق از سوی ترامپ می‌تواند روشی برای حفظ آبرو باشد تا از تبعات سیاسی و اقتصادی ناشی از اعمال تعرفه‌ها بر مکزیک که کمتر از دو هفته قبل تهدید به اجرای آنها کرده بود، فرار کند.

ترامپ با تهدید مکزیک به اعمال تعرفه‌ها – شروع با ۵ درصد و رساندن آن به ۲۵ درصد- با انتقادهای فراوانی از سوی رهبران جهانی، مدیران صاحبان کسب و کار، قانونگذاران جمهوری خواه و دموکرات و تعداد زیادی از اعضای تیم خود مواجه شد.

نیویورک تایمز افزود: مذاکرات روز یکشنبه گذشته با دیدار «کوین کی مک آلینان» سرپرست وزارت امنیت داخلی آمریکا با وزیر امور خارجه مکزیک و حضور در یک ضیافت شام با او آغاز شد. یک مقام ارشد دولتی که به دلیل برگزار شدن مذاکرات پشت درهای بسته اجازه نداشت نامش را فاش کند تاکید کرد که طرف مکزیکی دراین مذاکرات توافق کرد در مقایسه با قبل اقدامات سریع‌تر و سختگیرانه‌تری را برای جلوگیری از ورود مهاجران بکار بندد.

طرف مکزیکی بعلاوه وعده داد تعداد بیشتری (۶۰۰۰) نیروی گارد ملی در مقایسه با تعهدات قبلی خود اعزام کنند و آنها متعهد شدند روند اجرای پروتکل حفاظت از مهاجران را تسریع بخشند.

این گزارش افزود: با این حال تردیدهای عمیقی بین برخی از مقام‌های آمریکایی و حتی شخص ترامپ درباره تعهد مکزیکی‌ها برای عمل کردن به وعده‌های خود وجود دارد. بعلاوه پروتکل‌های حفاظت از مهاجران تاکنون با چالش‌های قانونی از سوی گروه‌های مدافع حقوق مهاجران مواجه است. آنها می‌گویند این پروتکل‌ها حق مهاجران برای دسترسی به وکیل را نقض می‌کند.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه گفت که دولت این کشور به دنبال کاهش مهاجران غیرقانونی و تقویت امنیت مرزها از طریق همکاری با مکزیک در عمل کردن به تعهداتش است.

نیویورک تایمز نوشت: تصمیم ترامپ برای استفاده از ابزار تجاری برای فشار بر مکزیک تا حدی به دلیل دیدگاه او درباره آنچه که درباره تهاجم به کشورش از سوی مهاجران گفته است و تا اندازه‌ای به دلیل جلب حمایت حامیانش است که به ویژه به دلیل تحقق نیافتن وعده او برای ساخت دیوار مرزی عصبانی هستند.

مشاوران ترامپ هشدار داده‌اند که با وجود توافق با مکزیک روند ورود مهاجران می‌تواند همچنان ادامه داشته باشد. یک مقام آمریکایی مطلع از مذاکرات بین این کشور و مکزیک به نیویورک تایمز گفته است که ترامپ ممکن است در صورتی که ورود مهاجران از مرز جنوبی بسرعت کاهش نیابد دوباره وارد مذاکره شود. وی معتقد است تهدید تعرفه هنوز رفع نشده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

کارت هدیه های ۲۰۰ هزارتومانی بین مددجویان بهزیستی بوشهر توزیع شد

مقدمات بازگشایی کمپ ترک اعتیاد بانوان فراهم شود

اثرات کرونا بر بخش کشاورزی گناوه بررسی می‌شود

استقرار هیأت بازرسی در اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان بوشهر

فرماندار گناوه :ممنوعیت برپایی چادر در سواحل این شهرستان همچنان پابرجاست

سند تحول، زبان مشترک مدیران در آموزش و پرورش است

راه اندازی خدمات الکترونیکی در دادگستری استان بوشهر

نبود پزشک متخصص علت تعطیلی سونوگرافی بیمارستان دیر اعلام شد

بازدید از پیش اعلام نشده رییس کل دادگستری استان بوشهر از دادگستری بخش‌ بندر ریگ

افزایش صد درصدی مبتلایان به کرونا در بندر دیلم

آزادراه شیراز - بوشهر نیازمند ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار

راه‌اندازی نخستین اورژانس دریایی در منطقه پارس جنوبی

لزوم ثبت مواد معدنی بوشهر در سامانه کاداستر

اختصاص ۱۲ میلیارد ریال به دفع آب‌های سطحی مال قاید گناوه

۲۸۰ میلیاردریال برای اجرای طرح فاضلاب دیلم هزینه شد

جابه جایی کالا و بار براساس رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی انجام میشود

بیش از نوزده هزار ماسک در کانون‌های فرهنگی تربیتی استان بوشهر تولید شد

اجازه ی بازگشایی صنوف غذایی مجتمع تجاری گناوه داده شد

برگزاری 51 نمایشگاه و بازارچه صنایع‌دستی در بوشهربرگزار شد

توزیع بسته‌های بهداشتی و غذایی بین معلولان گناوه

خرید و فروش اینترنتی در بوشهر کمرنگ است

فعالیت واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر به طور موقت متوقف می‌شود

درخواست بیش از 100 فعال اجتماعی به استاندار بوشهر

محموله بزرگ سوخت قاچاق در آب‌های بوشهر کشف شد

بازار تجاری گناوه تا ۳۰ فروردین ماه تعطیل است

ناوگان حمل ونقل عمومی بوشهر همچنان بدون فعالیت است

هدایای متبرک آستان قدس رضوی در بیمارستان‌های استان بوشهر توزیع شد

کنترل شیوع ویروس کرونا اولویت مردم بوشهر است

آغاز برداشت گندم در استان بوشهر

عدم فعالیت بازار تجاری گناوه ادامه دارد

چهارشنبه‌ سوری در بوشهر5 نفر مصدوم بر جای گذاشت

آغازعملیات ضدعفونی شهر بوشهر

مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر به ۹۰۰ هکتار رسید

تعطیلی مدارس علمیه استان بوشهر

از استقرار ایستگاه آزمایش کرونا در مبادی ورودی تا کاهش ساعت کار و یا تعطیلی دستگاه‌ها

کشتی چینی پس از گذراندن دوره کمون بیماری کرونا در بندر دیر بوشهر پهلو گرفت

منتخب مردم کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس مشخص شد

کاهش دما سه‌شنبه و چهارشنبه محسوس تر است

بنه گز بوشهر به عنوان ۱۰ روستای برگزیده دوستدار کتاب کشور معرفی شد

۳۵۰۰ مددجوی استان بوشهر آموزش‌های مهارتی کسب کردند