کد خبر: ۳۵۰۸۹
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶
کاخ سفید؛
بیداران: با رسانه ای شدن خبر خروج «سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید، وی نیز به جمع مقامات ارشدی پیوسته که از دایره محدود متحدان رئیس جمهوری آمریکا خارج شده اند.

به گزارش بیداران،در حالی که خود ترامپ در توئیتی خروج قریب الوقوع سندرز از کاخ سفید را رسانه ای کرد هنوز به طور روشن مشخص نیست که چه کسی جانشین وی خواهد شد.

سارا هاکبی سندرز که دختر «مایک هاکبی» فرماندار سابق آرکانزاس است از وقتی ترامپ روی کار آمد در کاخ سفید خدمت کرده است. وی نخست به عنوان معاون سخنگوی کاخ سفید منصوب شد و بعد از استعفای «شان اسپایسر» جایگزین او شد.

شبکه خبری سی بی سی نیوز، سارا سندرز را یکی از آخرین مشاوران ارشد اصلی ترامپ توصیف کرده که کاخ سفید را ترک می کند. بر اساس گزارش این رسانه آمریکایی، سندرز حدود یک سال پیش به برخی از دوستان خود گفته بود که قصد دارد تا پایان سال از تیم دولت خارج شود اما به گفته برخی منابع آگاه از این تصمیم سندرز، وی به دنبال تصمیم «راج شاه» معاونش تصمیم گرفت فعلاً از کاخ سفید خارج نشود.

راج شاه نخستین آمریکایی هندی تبار بود که توانست در بخش مطبوعاتی کاخ سفید موقعیت راهبردی معاونت سخنگو را بدست آورد.

سارا سندرز از حامیان اصلی ترامپ محسوب می شد و حتی به دروغگویی متهم شده است.

وی بارها تاکید کرده که ترامپ معتقد است برجام نواقص زیادی دارد و دولت آمریکا به اتفاق کنگره و متحدانش تلاش می کند این نواقص را برطرف کند.

«ایپریل رایان» تحلیلگر سیاسی شبکه خبری سی ان ان، چندی پیش سارا سندرز را به دروغگویی متهم کرد و از رئیس جمهور آمریکا خواست او را اخراج کند.

این تحلیلگر گفت، با علنی شدن گزارش «رابرت مولر» بازپرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا، مشخص شد که سندرز «دروغ» گفته است. گزارش مولر نشان می دهد که سندرز در جلسه گفتگو با خبرنگاران در سال ۲۰۱۷ و به دنبال اخراج کومی تلاش کرده خبرنگاران را گمراه کند.

طبق گزارش فاکس نیوز، مه سال ۲۰۱۷ به دنبال اخراج «جیمز کومی» رئیس سابق پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی)، سندرز به خبرنگاران گفته بود که «تعداد بی شماری» از عوامل اف بی ای اطمینان خود را به کومی از دست داده اند. این درحالی بود که به تاکید یک خبرنگار «اکثریت» این افراد از نقش رهبری کومی حمایت می کردند.

سارا سندرز آخرین نفر در فهرست طولانی افرادی است که تاکنون از دولت آمریکا به ریاست ترامپ خارج شده اند به طوری که لیست خروجی از کاخ سفید باعث شده که دولت ترامپ رقم بی سابقه ای را به ثبت برساند.

«اسکات پروت» رئیس سازمان محیط زیست آمریکا، «اوماروسا مانیگو نیومن» دستیار سابق کاخ سفید، «گری کوهن» مشاور اقتصادی ترامپ، «هوپ هیکس» مدیر ارتباطات کاخ سفید و «استیو بنن» استراتژیست راست گرای ترامپ تنها تعدادی از مقاماتی هستند که با دستور ترامپ اخراج یا به ناچار و در نتیجه استعفا دولت ترامپ را ترک کرده اند.

اندیشکده بروکینگز در گزارشی اعلام کرد که ۶۲ درصد پست های کلیدی کاخ سفید، به جز کابینه ترامپ، از دسامبر ۲۰۱۸ تاکنون دستخوش تغییر و تحولات بوده است. ۹ نفر از اعضای کابینه ترامپ نیز در دو سال نخست ریاست او دولت را ترک کرده اند که این تعداد با تعداد کسانی که کابینه «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا را در هشت سال ریاست جمهوری او ترک کرده اند، برابری می کند.

برخی از مشاوران ارشد دولت ترامپ اخراج شده اند. برخی دیگر به میل خود و به دلایل متعدد کاخ سفید را ترک کرده اند. «جان کلی» رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید بعد از ماه ها درگیری و اختلافات با ترامپ، از مقام خود استعفا داد. در ماه های منتهی به خروج کلی از کاخ سفید گفته شد که وی با «ملانیا ترامپ» بانوی اول آمریکا دچار اختلاف نظر شده است.

«رینس پاریباس» رئیس سابق ستاد کارکنان کاخ سفید بعد از ترک تیم ترامپ در ژوئیه ۲۰۱۷ به نیروی دریایی پیوست.

«جف سشنز» دادستان کل آمریکا دیگر مقامی است که در ۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ استعفا داد. ترامپ بارها او را به دلیل خودداری از نجات دادن تحقیقات روسیه توسط رابرت مولر بازرس ویژه این پرونده مورد انتقاد قرار داده بود.

«دان مک گان» مشاور سابق کاخ سفید اواخر اکتبر گذشته بعد از جنجال ها بر سر شهادت او به مولر از کاخ سفید خارج شد. دان مک گان مشاور حقوقی کاخ سفید بود و ماجرای کناره گیری او وقتی مطرح شد که روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داد که وی با مولر همکاری کرده است.

«رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا مارس گذشته از کاخ سفید اخراج شد که به گفته ناظران این اخراج به دنبال اتهام تیلرسون به مسکو درباره یک جاسوس دو تابعیتی در بریتانیا بوده است.

«دینا پاول» مشاور ارشد خاورمیانه ای ترامپ نیز دسامبر ۲۰۱۷ از پست خود کناره گیری کرد.

اما مقاماتی که به دلیل اختلاف نظر با ترامپ مجبور به استعفا از پست های دولتی خود شده اند یا با تصمیم مستقیم ترامپ اخراج شده اند، فقط به این اسامی محدود نمی شود و افرادی دیگری را شامل می شوند که عبارتند از: سالی یتس معاون دادستان کل، پریت بهارارا وکیل دادگستری، جیمز کومی» رئیس سابق پلیس فدرال آمریکا، ریج هیگنس مدیر برنامه ریزی راهبردی در شورای امنیت ملی آمریکا، درک هاروی مدیر بخش خاورمیانه در شورای امنیت ملی کاخ سید، آنتونی اسکاراموچی مدیر ارتباطات دولت ترامپ که فقط بعد از ۱۰ روز انتصاب اخراج شد.

این فهرست بلندبالا که به نظر می رسد همچنان نیز ادامه دارد به گفته بسیاری از مفسران به خود خود وضعیت آشوب زده کاخ سفید را نشان می دهد؛ موضوعی که شخص ترامپ آن را تکذیب کرده و مدعی است که هیچ آشوب و هرج و مرجی در کار نیست و آن را به تکاپو و سطح بالای انرژی در کاخ سفید ربط داده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

علت مرگ کارگر یکی از پتروشیمی های عسلویه در دست بررسی است

مشکلات ورزشگاه تختی جم بزودی برطرف می‌شود

برترین‌های لیگ دارت استان بوشهر معرفی شدند

۳۰هزار هکتار اراضی ملی در دیلم سند تک برگ گرفت

نمایندگان استان بوشهر به مرحله نهایی فوتبال ساحلی جوانان کشور راه یافتند

مراسم تودیع و معارفه ناظر گمرکات استان و مدیر کل گمرک منطقه ویژه اقتصادی بوشهر برگزار شد

دریافت زیرمیزی در بیمارستان سلمان فارسی بوشهر صفر شد

فرماندار دیر خواستار بیمه کارگران فصلی کشاورزی در این شهرستان شد

یک هزارو ۱۴۹مددجوی کمیته امداد استان بوشهر صاحب شغل شدند

نقاط حادثه‌خیز جاده‌های دشتی و تنگستان ساماندهی می‌شود

۱۱۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در تنگستان کشف شد

۸۲ میلیارد ۹۷ میلیون ریال کالای قاچاق در آبهای بندر بوشهر کشف شد

۹۸ میلیارد و ۶۹۵ میلیون ریال به شهرداری های گناوه و ریگ اختصاص یافت

سه هزار نفر پشت نوبتی بهزیستی بوشهر هستند

فراخوان دهمین جشنواره مشاعره دانش آموزی رضوی منتشر شد

تیم دو و میدانی نابینایان بوشهر نماینده ایران در لهستان شد

جداسازی آب فضای سبز راهکار سازگاری با کم آبی

گازرسانی به ۸۱ درصد از صنایع استان بوشهر

کنترل نامحسوس در جاده های استان بوشهر تشدید شد

72درصد بوشهری‌ها کمبود ویتامین دی دارند

پزشک بوشهری بیماری نقص گیرنده یک اینترفرون آلفا را شناسایی کرد

گناوه میزبان رقابت های فوتبال ساحلی جوانان کشور شد

آلودگی نفتی سواحل سیراف پاک سازی شد

۲۰۰ هکتار اراضی دیر زیر پوشش آبیاری قطره ای قرار گرفت

وضعیت برق مصرفی ۶ شهرستان بوشهر قرمز شد

گشت های تحقیقاتی برای تعیین زمان صید میگو در دست اجرا است

تکمیل ۳۸ طرح صنعتی استان بوشهر دستور کار امسال است

زمین خواری ۱۵ هکتاری در کنگان کشف شد

بازارچه محصولات کشاورزی در گناوه باعث رونق کسب وکار می شود

متهم به قتل جمی تسلیم شد

مواجی خلیج فارس تداوم دارد

دام‌های ترکیه از بوشهر صادر شد

۳۵۰۰ دانشجوی بوشهری مهارت های فنی و حرفه ای را فرا می گیرند

محموله سوخت قاچاق در بندر بوشهر کشف شد

فرماندار دیر خواستار تسریع در تکمیل طرح های آموزشی شد

رشد نابسامان باغ ویلاهای بوشهر چالش آفرین شده است

زمین خواری در گناوه کشف شد

مدارس موظف به ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی هستند

اتاق اصناف برای آرامش جامعه ایفای نقش کند

نمایشگاه عکس پرنگ افتو در بوشهر گشایش یافت

پربیننده ترین ها
تازه های سایت