به گزارش بیداران به نقل از طبنا(خبرگزاری سلامت) از دیلی میل، پشت سر افرادی که دایما سرشان در تلفن همراه یا تبلت‌هایشان است، توده‌های استخوانی شکل می‌گیرد.

محققان دانشگاه سان‌شاین کوست می‌گویند، قسمت پایین جمجمه این افراد، توده‌های استخوانی رشد کرده که به آنها  برجستگی بیرونی پس‌سری هم می‌گویند. این توده استخوانی بیشتر میان جوانان ۱۸ تا ۳۰ ساله مشاهده شده است.  البته این موضوع برای اولین بار در سده ۱۸۰۰، مطرح شد اما اکنون دانشمندان استرالیایی این پدیده را با دقت بیشتری بررسی کردند.

مدیر تیم تحقیقاتی استرالیا می‌گوید، «این بررسی دقیق از ۲۰ سال گذشته شروع و این نوع توده استخوانی در جمجمه افرادی که دایم با تلفن همراه یا تبلت سر و کار دارند، مشاهده شده است.  همچنین حجم توده‌های استخوانی بسته به مقدار استفاده از این ابزارها متغیر است.

ساعت‌ها استفاده از تلفن‌های همراه و تبلت‌ها، روی بدن فشار می‌آورد و آن را دستخوش تغییر می‌کند. به ویژه، ماهیچه‌هایی که گردن را به عقب سر وصل می‌کنند، بیش از حد به کار گرفته می‌شوند. سر یک فرد بزرگسال هم به طور متوسط ۵ کیلوگرم وزن دارد.

ماهیچه‌ها در واکنش به این وضعیت، بزرگ و قو‌ی‌تر می‌شوند. بنابراین استخوان‌های این قسمت هم باید به لایه‌های جدیدی مجهز شوند تا بتوانند این افزایش حجم ماهیچه‌ها را تحمل کنند.

بنابر آمار منتشرشده، سال ۲۰۱۷، یک فرد بریتانیایی، به طور متوسط روزی ۳,۵ ساعت در روز، از تلفن همراه یا تبلت خود استفاده کرده است.

این محققان استرالیایی می‌گویند، بار مکانیکی تکراری و دایمی منجر به سازگاری تاندون‌ها و بافت‌های همبند می‌شود. در واقع این وضعیت توضیح می‌دهد که چرا کودکان و البته بیشتر مردم از نظر حالت بدن و اسکلت‌شان، به مشکلاتی گرفتار شده‌اند.

اختلال‌های اسکلتی-عضلانی از حالت قرار گرفتن نامناسب بدن‌مان هنگام استفاده از تلفن همراه، تبلت و کامپیوتر ناشی می‌شود. این وضعیت برای گردن، شانه‌ها و ساعد خطرناک است.

به گزارش بیداران این محققان می‌گویند، وجود این نوع اسکلت‌ها در بدن، اگرچه مضر نیست، اما همیشه در بدن باقی می‌مانند. این استخوان‌ها درست مانند استالاکتیت یا استالاگمیت،مواد معدنی که از سقف یا کف غار به شکل ستون تشکیل می‌شوند، می‌مانند و آزاری ندارند اما به رشد‌شان ادامه می‌دهند.