کد خبر: ۳۵۲۰۸
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱
چالش کمبود آب؛
بیداران: مسئولان مرتبط با تامین و توزیع آب معتقدند که اجرای طرح جداسازی آب فضای سبز از شرب یکی از راهکاری مناسب در مدیریت بهره برداری از منابع و سازگاری با کم آبی بویژه در مناطق خشک و گرمسیری دچار تنش است.

به گزارش بیداران،استان بوشهر به دلیل نبود سدهای مناسب برای آبگیری و ذخیره آب مورد نیاز مردم، وابسته به استان‌های همسایه فارس و کهگیلویه و بویراحمد است که این امر باعث شده تا با مشکلات و چالش‌های بسیار زیادی در حوزه تأمین آب شرب روبرو شود.

یکی از چالش‌هایی که در کنار کمبودهایی در زمینه تأمین آب شرب مردم این منطقه بویژه در فصل تابستان وجود دارد، استفاده از این منبع حیاتی برای آبیاری فضای سبز شهری در نقاطی نظیر شهرستان‌های گناوه و دیلم است که به هیچ وجه توجیه‌پذیر نیست.

استان بوشهر دارای شرایط خاصی در حوزه تأمین آب است و می‌طلبد که مدیریت مناسبی نیز در حوزه تأمین آب بویژه در زمینه آب مورد استفاده در فضای سبز صورت گیرد.

با توجه به اینکه شهرستان‌های گناوه و دیلم از مناطقی است که مردم آن در فصل تابستان امسال با کمبود، افت فشار و قطعی مکرر آب روبرو و مشکلات عدیده ای برای آنان بوجود آمده اما یکی از مصارف قابل توجه آب شرب و در شرایط کم آبی این مناطق استفاده برای آبیاری فضای سبز است.

آبیاری فضای سبز که با استفاده از منابع آب شرب باعث شده تا بخشی از سهمیه مردم به این امر اختصاص یابد و در روند کمبود و قطعی اثرگذار باشد ضرورت دارد که از چنین برداشت‌ها پرهیز و روش‌های دیگری جایگزین شود.

اگرچه فضای سبز در پاکیزگی و تلطیف هوا و دما و ایجاد نشاط و شادابی مردم محیط هر شهری بسیار مهم و اثر گذار است می‌طلبد که از روش‌های دیگر نظیر پسماند فاضلاب و متناسب با وضعیت آب و هوایی این منطقه از گونه‌های سازگار برای آبیاری در این زمینه استفاده شود.

استفاده از گونه‌های گیاهی مقاوم و کم آب‌بر و متناسب با اقلیم هر منطقه و پساب فاضلاب و تلاش برای کاهش تبخیر برای آبیاری فضای سبز بویژه در شب از روش‌هایی است که شهرداری‌های مناطقی نظیر شهرهای استان بوشهر از جمله در شمال آنکه با تنش آبی مواجه هستند اثرگذار باشد.

در شرایطی که همواره مردم را به صرفه جویی هر چه بیشتر در مصرف آب تشویق و ترغیب می‌کنیم، آبیاری فضای سبز با آب شرب به هیچ عنوان قابل قبول نیست و اگرچه که مسئولان شهرستان همواره بر این مساله تاکید دارند، اما هنوز فضای سبز با آب شرب آبیاری می‌شود.

در حالی که شهرداری‌ها به عنوان متولیان فضای سبز شهری موظف شدند برنامه عملیاتی خود را در زمینه کاهش ۳۰ درصدی آب مصرفی در این فضا اجرا کنند و نشست‌های متعددی در این زمینه برگزار شده اما تاکنون قدم‌های برداشته شده عملیاتی نشده است.

پساب فاضلاب خانگی راهکاری برای تأمین آب فضای سبز است

معاون طرح و توسعه شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان بوشهر گفت: استفاده از پساب فاضلاب خانگی بهترین راه برای تأمین آب فضای سبز در این استان است.

علی محمدی در جلسه‌ای که برای بررسی مشکلات حوزه آب گناوه در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، افزود: پساب فاضلاب پایدارترین منبع برای فضای سبز است به گونه ای که هم اینک عمده کشورهای دنیا و حتی شهرهای ایران از جمله در مشهد از این قابلیت استفاده می‌کنند.

وی اظهار داشت: حجم آب پساب فاضلاب گناوه حدود ۲ میلیون مترمکعب در سال است که باید از این فرصت برای آب دهی به فضاهای سبز این شهر به جای آب شرب استفاده کرد.

معاون طرح و توسعه شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان بوشهر بیان کرد: با توجه به اینکه اجرای پساب فاضلاب برای شهرداری‌ها هزینه بر است از شهرداران شهرهای شمالی استان انتظار می‌رود از طرح مطالعاتی شهرداری بوشهر استفاده و اجرایی کنند.

وی گفت: بی هزینه ترین و زودبازده ترین راه برای برون رفت از مشکلات فراروی در مصرف بالای آب در برهه کنونی آموزش ترویج فرهنگ مصرف است.

جدا سازی آبیاری فضای سبز در دستور کار شهرداران گناوه و ریگ باشد

فرماندار گناوه گفت: در زمینه جداسازی آبیاری فضای سبز از آب شرب بارها به شهرداران گناوه و ریگ توصیه و ملزم به اجرای آن شدند.

سیدعلی پاک نژاد افزود: اگر چه نگهداری و مراقبت از فضای سبز ضرورت دارد اما باید روش‌های دیگری را جایگزین استفاده از آب شرب برای آبیاری آنها کنند.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه روش کنونی آبیاری فضای سبز در این شهر صحیح نیست و باید مدیریت شود که در این راستا استفاده از پساب فاضلاب، آبیاری قطره‌ای و آب چاه‌ها در اولویت شهرداری‌ها به منظور آبیاری فضای سبز باشد.
رئیس شورای حفاظت از منابع آب گناوه گفت: برای آبیاری در فضای سبز گناوه به صورت غرق آبی استفاده می‌شود که این یک روش غلط است و باید از سیستم‌های نوین استفاده شود.

پاک نژاد افزود: با توجه به وضعیت کم آبی در کشور بویژه استان بوشهر استفاده از روش‌های نوین کشاورزی باید در اولویت کاری قرار گیرد

وی بیان کرد: آب مراکز تولیدی و صنعتی و دامداری‌های این شهرستان نیز باتوجه به وضعیت کنونی باید از آب شرب مردم جدا شود.

فرماندار گناوه گفت: تاکنون سهمیه اختصاصی برای این مراکز در نظر گرفته نشده و از آب شرب مردم استفاده می‌کنند که با جداسازی به موقع و سریع‌تر به مشترکان آب می‌رسد.

شهرداری‌ها ملزم به کاهش ۳۰ درصدی آب شرب از فضای فضای سبز هستند

رئیس اداره منابع آب شهرستان گناوه گفت: در جلسه پارسال شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان مصوب شد که شهرداری‌های گناوه و ریگ باید ۳۰ درصد از آبیاری فضای سبز از آب شرب مردم را کاهش دهد.

کرامت جوکار افزود: به رغم مصوبه شورا حرکتی توسط شهرداری‌ها صورت نگرفته و الزام هستند که انجام دهند.

وی اظهار داشت: این اداره آماده همکاری در اجرای طرح جداسازی آب شرب از فضای سبز با شهرداری‌های این شهرستان است.

تصویب طرح جداسازی آب آشامیدنی از فضای سبز در گناوه

رئیس شورای اسلامی شهر گناوه گفت: طرح جداسازی آب آشامیدنی از فضای سبز باهدف جلوگیری از هدر رفت و مدیریت بهینه در مصرف در این شورا تصویب شده است.

زهرا عرب زاده افزود: شرکت وابسته به پارک علم و فناوری جانمایی، آزمایش‌های لازم و تجهیزات مورد نیاز آن را بررسی و اعلام می‌کند.
وی اظهار داشت: گناوه اولین شهر در استان بوشهر است که این طرح را تصویب کرده و پس از طی مراحل قانونی به یک شرکت واگذار و در مدت ۴ ماه انجام خواهد شد.
رئیس شورای اسلامی شهر گناوه گفت: آب این طرح از پساب فاضلاب و کانال‌های دفع آب‌های درون شهری پس از آزمایش‌های لازم تأمین و تصفیه و در فضای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معاون اجرایی شهرداری بندر گناوه گفت: در اجرای کاهش ۳۰ درصدی آب شرب از آب فضای سبز حدود ۱۰ انشعاب توسط شهرداری از مدار خارج شده است.

کرامت الله طاهری افزود: مصرف روزانه آب فضای سبز حدود ۱۰۰ هزار مترمکعب است که این میزان را کاهش و هم اینک با توجه به وضعیت کم آبی به ۴ هزار مترمکعب رسانده‌ایم.

وی به اقدام‌های شهرداری جهت تأمین آب فضای سبز در این شهر اشاره کرد و گفت: در این زمینه چند گزینه مدنظر شهرداری این بندر قرار دارد که به شورای اسلامی شهر ارایه و یکی از آنان پس از مطالعه اجرایی می‌شود.

وی اظهار داشت: با توجه به مصوبه شورای شهر در خصوص طرح جداسازی پیگیری‌های لازم بعمل آمد و در خرداد امسال طرح مطالعه با اعتبار ۸۹۰ میلیون ریال در دستور کار قرار گرفت که با شرکت وابسته به پارک علم و فناوری به زودی قرارداد منعقد خواهد شد.

معاون اجرایی شهرداری گناوه گفت: اجرای این طرح زمان بر است و برای امسال امکان پذیر نیست.

استصحال آب دریا بهترین گزینه برای فضای سبز

شهردار بندر ریگ گفت: بهترین گزینه برای شهرداری‌های واقع در شهرهای ساحلی نظیر این بندر جهت آبیاری فضای سبز استحصال از آب دریا است.

محمدرضا عرب زاده اظهار داشت: شهرداری این بندر بمنظور جدا سازی آب شرب از فضای سبز حرکت‌هایی را نظیر حفر چندین حلقه چاه انجام داد اما به دلیل مواجهه با زه بالا و شوری حجم آن کم بود.

وی افزود: میزان مصرف آب روزانه فضای سبز این بندر ۱۰۰ مترمکعب است که باتوجه به شرایط تنش آبی بوجود آمده به ۴۰ مترمکعب کاهش یافته است.

شهردار ریگ گفت: باتوجه به درآمد کم شهرداری این بندر امکان خرید یک دستگاه پکیج جهت استحصال آب دریا که گران و هزینه‌ای ۴۰ میلیارد ریالی دربردار دارد میسر نیست و انتظار داریم در سطح استانی و ملی تأمین اعتبار شود.
استان بوشهر که در منطقه گرم و خشک کشور واقع است با کمبود شدید منابع آب روبرو است، طوری که ۹۵ درصد آب شرب شهرها و روستاهای آن از استان‌های همجوار تأمین می‌شود.
یکی از منابع تأمین کننده آب استان بوشهر سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد است و بخش دیگری از چشمه ساسان و شاپور در کازرون استان فارس تأمین می‌شود.
آب شهرستان گناوه با ۱۰۳ هزارنفر جمعیت درشمال استان بوشهر از خط انتقال سد کوثر تأمین می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

کنگان قطب پرورش مربی در جنوب کشور انتخاب شده است

پوستر نمایشگاه "عکس انسان" در بوشهر رونمایی شد

بارش باران وکاهش دما در انتظار بوشهری‌ها

فرناندو دخسوس در آستانه پیوستن به شاهین بوشهر قرار دارد

لزوم تسریع در بازگشایی گمرک سیراف پس از ۴۰ سال

استان بوشهر رتبه اول کشور در رسیدگی به شکایات مردمی در حوزه کالا و خدمات

تلاش می‌شود با رعایت اصل بی‌طرفی انتخاباتی سالم برگزار شود

باران سه شنبه مهمان بوشهری ها می شود/هشدار هواشناسی درباره ی آبگرفتگی معابر

نیمه جنوبی استان بوشهر میزبان باران می‌شود

رونمایی ازشانزدهمین نسل سانتریفیوژ با متریال ایرانی

نمایشگاه دستاوردهای صنایع هسته‌ای در بوشهر آغاز به کار کرد

استفاده از امکانات آموزش و پرورش برای تبلیغات انتخاباتی ممنوع است

هشدار هواشناسی بوشهر: نفوذ تدریجی سامانه ناپایدار جو به استان

سپهبد شهید قاسم سلیمانی محبوب و متعلق به همه مردم است

حجم صادرات استان بوشهر به قطر افزایش یافت

ساماندهی ورودی شهر گناوه در دست اجراست

۶ ویژه‌برنامه هفته گزینش در استان بوشهر برگزار می‌شود

فردا، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات برارزش افزوده فصل پاییز 98

فرمانده سپاه استان بوشهر:سردار سلیمانی، مالک اشتر، ابوذر زمان و سردار عزت آفرین و اقتدار آفرین بود

حمایت از ایجاد مرکز رشد علم و فناوری در جهت رونق اقتصاد

کشف یک تن تریاک در استان بوشهر

خودرو‌های مانده در گمرک‌ها تعیین تکلیف می شوند

۱۵ سد کوچک و بزرگ در بوشهر در دست ساخت و یا مطالعه است

۴۰ شعبه اخذ رای برای انتخابات در عسلویه در نظر گرفته شد

قاچاق پارچه و حکم میلیاردی در بوشهر

خلیج فارس مواج خواهد شد

جذب بازیکن برای تقویت تیم در اولویت است

۵۵۰۰ دانش‌آموز بوشهری زیر پوشش طرح ایران مهارت قرار گرفتند

کارگاه آموزشی سبک‌های نوین خبرنویسی در بوشهر برگزار شد

هنر تاثیر بسزایی در آموزش و آگاهی رسانی دارد

صنایع دستی هویت عمیق فرهنگی و اجتماعی ایرانیان است

۴۸ مرکز بوم‌گردی در بوشهر فعال است

فرودگاه بوشهر ميزبان مديرعامل شرکت فرودگاه‎ها و ناوبري هوايي ايران

اوقاف با شهرداری بهارستان برای بازگشایی مسیر ورودی این شهر همکاری کند

اجرای لاک‌پشتی راه‌آهن بوشهر/ شتاب ریل‌ اقتصادی کشور در انتظار سوت قطار

پنج هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه روستایی در کشور آسفالت می‌شود

نجات جان ۵ ملوان در آبهای خلیج فارس

بین مساجد و مدارس پیوند ایجاد شود

جشنواره فیلم «سینماحقیقت» در بوشهر گشایش یافت

۱۷ میلیون تن کالای غیرنفتی از استان بوشهر صادر شد

پربیننده ترین ها
تازه های سایت