کد خبر: ۳۵۳۳۵
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
یادداشت وارده به قلم بهرام نکیسا؛
بیداران: بنادر استان بوشهر عموما و بندر بوشهر بصورت ویژه برای صادرات دارای موقعیت مطلوبی می باشند. تجار کشور بخصوص تجار استانهای فارس، کهکیلویه و بویر احمد و اصفهان می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن کالاهای صادراتی خود را از بنادر استان بوشهر به خارج از کشور صادر نمایند.
بیداران: یادداشت وارده

در تقویم کشور بیست ویکم مرداد روز حمایت از صنایع کوچک نام گذاری گردیده که فرصت مغتنمی برای به تصویر کشیدن جایگاه واقعی این نوع صنایع وارج نهادن به ارزش های معنوی، اجتماعی ، تلاشگران در این عرصه اقتصادی کشور می باشد.

ار آنجائیکه یک چهارم اشتغال کل جهان و یک سوم مجموع سرمایه گذاری ها در صنایع کوچک است. صنایع کوچک با توجه به سرمایه اولیه پایینی که نیاز دارد، فشار مالی سنگینی به دولت وارد نمی کند اما در مقابل ظرفیت اشتغالزایی بالایی دارد. چنانچه دروضعیت موجود بازار کار بر امر صنایع کوچک متمرکز شویم تا حدودی زمینه صادرات غیرنفتی نیز فراهم خواهد شد و موجب ایجاد اشتغال می گردد.

در رابطه با صنایع کوچک لازم است ذکر گردد رونق اقتصادی در اینگونه بنگاهها که براساس تعاریف علمی کمتر از 10 نفر نیروی کار دارند، رقابتی سالم در صنوف همگون ایجاد می کند و خروجی این رقابت سالم تولیدات با کیفیت در بخشهای مختلف اقتصادی است. اگر اقتصاد کشور به سمت اینگونه صنایع سوق داده شود شاهد تغییرات بنیادین در اقتصاد و اشتغال کشور و صادرات غیر نفتی خواهیم بود.

تاکنون چندین بار از سوی مسئولین دولت اعلام گردیده که برای افزایش صادرات غیر نفتی لازم است که استانهای مرزی فعال گردند. در چنین شرایطی هر استانی در آن همگرائی بیشتر وجود داشته باشد یقینا موفق تر خواهد بود. اینکه صادرات موجب ایجاد اشتغال در مناطق مرزی می گردد و وارادت مصرف گرائی و وابستگی به همراه دارد برای همه روشن است اما چرا به این مهم دست نمی یابیم جای سوال دارد و این موضوع که خود معضلی است را باید رد یابی نمائیم .

بنادر استان بوشهر عموما و بندر بوشهر بصورت ویژه برای صادرات دارای موقعیت مطلوبی می باشند. تجار کشور بخصوص تجار استانهای فارس، کهکیلویه و بویر احمد و اصفهان می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن کالاهای صادراتی خود را از بنادر استان بوشهر به خارج از کشور صادر نمایند.

پیشتر در یادداشتی ذکر گردید که برای رونق اقتصاد و اشتغال کشور و استان نیاز به عزم و اراده عمومی در سطح استان بوشهر می باشد و موضوعی است که کوتاهی در انجام آن عواقب ناگواری برای اقتصاد استان بدنبال خواهد داشت.

یکی از مشکلات و موانع توسعه استان عدم احساس مسئولیت عمومی است . عدم احساس مسئولیت اجتماعی در طول تاریخ هزینه های فراوانی را برای ایران و استان بوشهر ببار داشته است.

برای رونق کسب و کار و ایجاد اشتغال در استان لازم است که به موضوع صنایع کوچک و صادرات و فعالین در این بخش بیش از پیش توسط دست اندار کاران امر توجه و مساعدت به عمل آید . تا بیش از این از فرصت های شغلی که بواسطه صنایع کوچک و امرصادرات در کشور و استان می شود ایجاد کرد محروم نگردیم . برای اینکه بتوانیم در این زمینه موفق گردیم لازم است که فاصله فضاهای فکری تمامی آنانی که در فرایند صنایع کوچک و صادرات نقش دارند کم گردد.

موفقیت در جنگ اقتصادی که دولت و ملت درگیر آن هستند بیش از پیش نیازمند مشارکت بخش خصوصی و تعاونی است. این ضرورت به این معنا می باشد که با آنان سفت و سخت مواجه نگردیم، بلکه شایسته است زمینه حضور و فعالیتشان سهل گردد.

توجه به این مهم که اگر صنایع کوچک و تولید و صادرات رونق گیرد به معنای این است که زمینه اشتغال نیروی کار بیشتری فراهم گردیده و شاهد کاهش فشار کمتری از سوی متقاضیان کار بر دولت خواهیم بود.

علی ایحال برای عبور از وضعیت فعلی کشور می بایست در پی ایجاد فرصت شغلی و رونق تولید و صادارات بود و از این جهت صنایع کوچک برای این مهم حائز اهمیت است.

ضمن تبریک روز حمایت از صنایع کوچک به کلیه صنعتگران، کارآفرینان، فعالان اقتصادی، شاغلین و فعالان در بنگاههای صنعتی، صنفی و بازرگانی امید است شاهد رشد مجموعه صنایع کوچک و متوسط کشور توام با موفقیت های روز افزون باشیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

تکمیل دومین خط لوله صادرات میعانات گازی

رضایی نماینده ایران در اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی شد

جان باختگان کرونا در بوشهر طبق پروتکل‌های بهداشتی دفن می‌شوند

آغاز پاک‌سازی دره لیر سیراف

ثبت نام 13هزار بوشهری برای مقرری بیکاری کرونا

انتصاب مشاور مدیر آموزش و پرورش بوشهر

ایجاد ۱۰ مجتمع آبرسانی روستایی در استان بوشهر

کارت هدیه های ۲۰۰ هزارتومانی بین مددجویان بهزیستی بوشهر توزیع شد

مقدمات بازگشایی کمپ ترک اعتیاد بانوان فراهم شود

اثرات کرونا بر بخش کشاورزی گناوه بررسی می‌شود

استقرار هیأت بازرسی در اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان بوشهر

فرماندار گناوه :ممنوعیت برپایی چادر در سواحل این شهرستان همچنان پابرجاست

سند تحول، زبان مشترک مدیران در آموزش و پرورش است

راه اندازی خدمات الکترونیکی در دادگستری استان بوشهر

نبود پزشک متخصص علت تعطیلی سونوگرافی بیمارستان دیر اعلام شد

بازدید از پیش اعلام نشده رییس کل دادگستری استان بوشهر از دادگستری بخش‌ بندر ریگ

افزایش صد درصدی مبتلایان به کرونا در بندر دیلم

آزادراه شیراز - بوشهر نیازمند ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار

راه‌اندازی نخستین اورژانس دریایی در منطقه پارس جنوبی

لزوم ثبت مواد معدنی بوشهر در سامانه کاداستر

اختصاص ۱۲ میلیارد ریال به دفع آب‌های سطحی مال قاید گناوه

۲۸۰ میلیاردریال برای اجرای طرح فاضلاب دیلم هزینه شد

جابه جایی کالا و بار براساس رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی انجام میشود

بیش از نوزده هزار ماسک در کانون‌های فرهنگی تربیتی استان بوشهر تولید شد

اجازه ی بازگشایی صنوف غذایی مجتمع تجاری گناوه داده شد

برگزاری 51 نمایشگاه و بازارچه صنایع‌دستی در بوشهربرگزار شد

توزیع بسته‌های بهداشتی و غذایی بین معلولان گناوه

خرید و فروش اینترنتی در بوشهر کمرنگ است

فعالیت واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر به طور موقت متوقف می‌شود

درخواست بیش از 100 فعال اجتماعی به استاندار بوشهر

محموله بزرگ سوخت قاچاق در آب‌های بوشهر کشف شد

بازار تجاری گناوه تا ۳۰ فروردین ماه تعطیل است

ناوگان حمل ونقل عمومی بوشهر همچنان بدون فعالیت است

هدایای متبرک آستان قدس رضوی در بیمارستان‌های استان بوشهر توزیع شد

کنترل شیوع ویروس کرونا اولویت مردم بوشهر است

آغاز برداشت گندم در استان بوشهر

عدم فعالیت بازار تجاری گناوه ادامه دارد

چهارشنبه‌ سوری در بوشهر5 نفر مصدوم بر جای گذاشت

آغازعملیات ضدعفونی شهر بوشهر

مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر به ۹۰۰ هکتار رسید