کد خبر: ۳۵۸۰۸
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۷
در حاشیه جلسه هیات دولت؛
بیداران:رییس دفتر رییس جمهوری سفر مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران را بسیار خوب عنوان کرد و گفت: معنای اظهارات آقای بورل این است که اروپا مکانیسم ماشه را عملیاتی نمی‌کند و از دید اروپا هیچ موافقتنامه‌ای بهتر از برجام وجود ندارد.


به گزارش بیداران، محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در گفت و گو با خبرنگاران درباره سفر جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران گفت: ایشان روز دوشنبه سفری به تهران داشتند و در این سفر با آقای دکتر ظریف، آقای لاریجانی و ریاست محترم جمهوری دیدارهایی داشتند.

به نوشته ایرنا، وی با بیان اینکه این سفر به خواست خود ایشان بوده، گفت: با توجه به اینکه ایشان اخیراً منصوب شده با توجه به شرایطی که پیش آمده بود و مواضعی که ما اتخاذ کرده بودیم -به ویژه تصمیم گام پنجم که تصمیم بسیار مهمی بود- اروپایی‌ها به هر دلیل علاقه مند بودند عکس‌العمل نشان بدهند که مواضع ایران در قبال آن مواضع محکم و قاطعی بود.

رییس دفتر رییس جمهوری مذاکرات مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را بسیار خوب عنوان کرد و افزود: نکته اولی که آقای بورل مطرح کردند این بود که قبول کردند که اروپایی‌ها با خروج آمریکا از برجام به تعهداتی که داشتند، نتوانستند پایبند بمانند و به‌ آن عمل کنند.

واعظی اضافه کرد: بحث دومی که ایشان مطرح کردند این بود که حتما اروپا می‌خواهد در همه ابعاد با ایران روابط خوب داشته باشد گفتند که ما به سهم خودمان در اتحادیه اروپا تلاش می‌کنیم که برجام بماند و فعلا هیچ موافقتنامه ای را بهتر از برجام نداریم و باید تلاش کنیم و از ما هم خواست که همکاری کنیم.

اروپا نمی‌خواهد برجام به هم بخورد

رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان کرد: معنی دیگر این اظهارات این است که آنچه که درباره مکانیسم ماشه مطرح می‌کردند، عملیاتی نمی‌شود همانطور که چند هفته قبل گفتند. به هر حال ممکن است برای افکار عمومی خودشان بخواهند پاسخ هایی در ارتباط با گام پنجم ما داشته باشند و این به معنای این نیست که تا جایی پیش بروند که عملاً برجام به هم بخورد.

وی در خصوص تلاشهای اروپا برای حفظ برجام گفت: اروپا تلاش خود را می‌کند، امکانات اقتصادی اروپا در ارتباط با فشارهایی که از طرف آمریکا وارد می‌آید، محدود است. امروز که ما این ۵ گام را برداشتیم و تمامی تعهدات خودمان را الان به نوعی قطع کردیم که در چارچوب برجام نیز است عملا الان به آن معنا بدهکار نیستیم و به دنبال این هستیم که مسیر اصلی خودمان را ادامه بدهیم.

واعظی در پاسخ به سوالی درباره بیانات رییس جمهوری درباره رفراندوم تصریح کرد: رفراندوم مسیر خاص خودش را دارد و باید اجماعی وجود داشته باشد برای اینکه یک رفراندوم در کشور اجرا شود. نفس رفراندوم موضوع بدی نیست. رفراندوم یکی از بندها و اصولی است که در قانون اساسی ما وجود دارد در گذشته هم به آن عمل شده است.

سیاست دولت مشارکت حداکثری است

وی در ارتباط با انتخابات تصریح کرد: سیاست و موضع دولت در رابطه با بحث انتخابات بسیار روشن است. ما همواره به دنبال یک انتخابات و مشارکت حداکثری هستیم. اعتقاد داریم که انتخابات با توجه به نقش بسیار مهمی که در در شرایط امروز دارد، اگر ما یک انتخابات پرشور با مشارکت حداکثری را داشته باشیم قطعا بسیاری از توطئه‌های دشمنان را خنثی کرده و نشان‌دهنده اقتدار بیشتر نظام‌مان خواهد بود. برهمین اساس مشارکت حداکثری سیاست دولت است.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: از سوی دیگر اینکه چه زمانی مشارکت حداکثری به وجود می‌آید، زمانی که انتخابات رقابتی باشد. همواره در این چند هفته گذشته هم وزیر کشور و هم رییس جمهوری و همه مسئولان به دنبال این هستند که حوزه‌های انتخابیه‌ای که در سراسر کشور وجود دارد، مردم قدرت انتخاب داشته باشند.

واعظی عنوان داشت: لذا معتقدیم که اگر انشاله در این فرصت باقی مانده تلاش شود و شورای نگهبان این فرصت را برای مردم به وجود بیاورد که در حوزه‌ها انتخابات رقابتی وجود داشته باشد، نتیجه آن هم بهتر خواهد بود.

در برجام دست برتر را داریم

واعظی در پاسخ به این سوالی درخصوص اقدامات ایران برای حل اختلاف در برجام گفت: ما در برجام دست برتر را داریم و تصمیمی که برای گام پنجم کاهش تعهدات گرفتیم باعث که آنها دنبال ما باشندتا صحبت بکنند

رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر کرونا ویروس بر اقتصاد جهانی، گفت: اقتصاد چین در جهان بسیار بزرگی است و پس از گذشت ۹ روز از شیوع کرونا در چین، آمارها افت را نشان می‌داد که این نشان می دهد این موضوع هم بر اقتصاد چین اثر گذاشته است و هم بر اقتصاد جهانی. طبیعی است که این ویروس بر روی اقتصادی که یکی از شاخص‌های آن است تاثیر مقطعی می گذارد. بهرحال هم دولت چین و مابقی کشورها به ویژه کشورهایی که درگیر این بیماری هستند همه درپی کنترل این بیماری هستند.

وی درباره اهمیت حضور مردم در راهپیمایی روز بیست و دوم بهمن ماه نیز گفت: این راهپیمایی نماد قدرت ملی ماست و همه مسولان کشور از ارگان‌ها و نهادهای مختلف در تلاش هستند که در شرایط خاص کشور از مردم برای حضور گسترده دعوت کنند و امروز و گذشته هم رییس جمهوری، مردم را دعوت کردند. فکر می کنم امسال باتوجه به شرایطی که داریم و باوجه به چهلمین روز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، باعث می شود که مردم به وظیفه و اسلامی ملی خودشان عمل کنند و حضور گسترده ای را در سراسر خواهیم داشت.

تحریم صالحی تاثیری در برنامه هسته‌ای نمی‌گذارد

واعظی در پاسخ به پرسشی درباره تحریم علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و موضع دولت در این خصوص، گفت: تصمیمات این دولت آمریکا با هیچ منطقی سازوگار نیست. صالحی دانشمندی است که هم به لحاظ علمی و هم رویکرد اعتدالی در کار، برای مردم و افردی که با وی در تعامل بودند، جایگاه روشنی دارد. این رفتار در روند برنامه هسته ای هیچ تاثیری نمی گذارد و حتی عزم دکتر صالحی و دولت را برای هدف‌گذاری برنامه هسته ای ایران بیشتر جزم می کند. دولت ضمن حمایت کامل از رییس انرژی هسته ای اقدام آمریکا را محکوم می کند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه دولت برای ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات خاطرنشان کرد: قطعا سیاست دولت این است که از هر تسهیلاتی به شرطی که حالت قاچاق نداشته باشد در گمرکات استفاده کند. برای اینکه در این شرایط خودرو، کالای اساسی و هر مواد اولیه‌ای در گمرک نماند تلاش بسیار گسترده ای شده است امروز هم مصوبه ای در این زمینه داشته باشیم.

دولت هم معترض بوده که چرا در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی مطلع نشده است

واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا در مورد فایل صوتی منتشر شده در مورد هواپیمای اوکراین مسوولی می بایست استعفا می داد؟ گفت: این فایل صوتی تخصصی بود، ما روز گذشته جلسه‌ای با متخصصین و سازمان هوایی کشور داشتیم آنان گفتند هواپیمای آسمان می خواسته در آن ساعت در فرودگاه مهرآباد بنشیند و در زمان حادثه در کرج بوده است از آن جا نوری را نوری را می بیند و حدس می زند به برج مراقبت اطلاع می دهد، من نوری را می بینم، برج همان موقع از پدافند سوال می کند و پدافند می گوید مشکلی نیست و شلیکی نشده است ، لذا آنجا سوال می کند که من برگردم یا بنشینم که اجازه دده می شود که در فرودگاه مهرآباد بنشیند.

وی افزود: آقای عابدزاده که خبر را روز چهارشنبه بهش گفتند آن را به مردم منتقل می کند، خود مسوولان ما که با اوکراینی ها در تماس بودند این فایل را در اختیار آنان می گذارند و این چیز پنهانی نیست، خلبانان هر چیزی را می بینند با برج در میان می گذارند

وی تصریح کرد: هیچ جای این فایل نمی گوید که موشک زده شده است می گوید من از کرج تهران را می بینم که یک نقطه نورانی در حرکت است که از برج می پرسد چیست که برج می گوید مشکلی نیست آن چیزی که الان در حال مطرح شدن است و بیشتر رسانه های خارجی از ایران آن را مطرح می کنند این است که مسوولان مطلع بودند قطعا دولت مطلع نبود، رییس جمهوری جمعه بعدازظهر مطلع شد.

وی افزود: اولین مطلع شد آقای عابدزاده بود که تا آن اطلاعی نداشت واگرنه برای حیثت خودش هم که شده بود روز پنج شنبه شب با مردم طوری دیگر صحبت می کرد در آن روز هم گفت همزمان به ما اطلاع دادند که نوری دیده شده است دولت با مردم صادق بوده و معترض بودیم که چرا به دولت اطلاع ندادند.

خبرنگاری از واعظی پرسید که آیا سردار سلامی از این موضوع خبر دار بوده که واعظی پاسخ داد: مثل این که خودشان هم همین را در مجلس گفتند، ستاد مشترک و گروهی از سپاه همان موقع که مطلع شدند تیمی را درست کردند که تحقیق و بررسی کند و آن تیم حق نداشته اطلاعی را بیرون دهد مگر این که به جمع بندی برسد به دولت هم اطلاعی نداده است.

وی در این باره که آیا دولت برنامه ای برای سهمیه بندی ویژه بنزین برای عید ندارد گفت: هنوز این موضوع در دولت بررسی نشده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

چهارشنبه‌ سوری در بوشهر5 نفر مصدوم بر جای گذاشت

آغازعملیات ضدعفونی شهر بوشهر

مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر به ۹۰۰ هکتار رسید

تعطیلی مدارس علمیه استان بوشهر

از استقرار ایستگاه آزمایش کرونا در مبادی ورودی تا کاهش ساعت کار و یا تعطیلی دستگاه‌ها

کشتی چینی پس از گذراندن دوره کمون بیماری کرونا در بندر دیر بوشهر پهلو گرفت

منتخب مردم کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس مشخص شد

کاهش دما سه‌شنبه و چهارشنبه محسوس تر است

بنه گز بوشهر به عنوان ۱۰ روستای برگزیده دوستدار کتاب کشور معرفی شد

۳۵۰۰ مددجوی استان بوشهر آموزش‌های مهارتی کسب کردند

روزانه 400 هزار بشکه برای تامین خوراک طرح فراگیر پالایشی سیراف در نظر گرفته شده است

ماجرای درگیری هواداران شهردار و اعضای شورای آبپخش بوشهر

دو عملیات امداد پزشکی در بندر بوشهر انجام شد

استاندار بوشهر فرا رسیدن دهه فجر تبریک گفت

شرکت‌های دانش بنیان شرایط تحریم در پارس جنوبی را رفع خواهند کرد

نصب آخرین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی انجام شد

بوشهر بارانی می شود

راه یابی گناوه به مرحله نیمه نهایی پایتخت کتاب ایران

افتتاح نمایشگاه عکس "افلاک بر زمین آمده" در بوشهر

عملیات احداث بلوار کاکی- بادوله به‌زودی آغاز به کار میکند

برای افزایش سهمیه آب کنگان تصمیم جدی و عملی اتخاذ کنید

فرهنگ ساحل نشینی خلیج فارس فرهنگ مدارا است

نرخ مالیات واردات سیگار به کشور را افزایش یابد

کنگان قطب پرورش مربی در جنوب کشور انتخاب شده است

پوستر نمایشگاه "عکس انسان" در بوشهر رونمایی شد

بارش باران وکاهش دما در انتظار بوشهری‌ها

فرناندو دخسوس در آستانه پیوستن به شاهین بوشهر قرار دارد

لزوم تسریع در بازگشایی گمرک سیراف پس از ۴۰ سال

استان بوشهر رتبه اول کشور در رسیدگی به شکایات مردمی در حوزه کالا و خدمات

تلاش می‌شود با رعایت اصل بی‌طرفی انتخاباتی سالم برگزار شود

باران سه شنبه مهمان بوشهری ها می شود/هشدار هواشناسی درباره ی آبگرفتگی معابر

نیمه جنوبی استان بوشهر میزبان باران می‌شود

رونمایی ازشانزدهمین نسل سانتریفیوژ با متریال ایرانی

نمایشگاه دستاوردهای صنایع هسته‌ای در بوشهر آغاز به کار کرد

استفاده از امکانات آموزش و پرورش برای تبلیغات انتخاباتی ممنوع است

هشدار هواشناسی بوشهر: نفوذ تدریجی سامانه ناپایدار جو به استان

سپهبد شهید قاسم سلیمانی محبوب و متعلق به همه مردم است

حجم صادرات استان بوشهر به قطر افزایش یافت

ساماندهی ورودی شهر گناوه در دست اجراست

۶ ویژه‌برنامه هفته گزینش در استان بوشهر برگزار می‌شود