کد خبر: ۳۶۰۳۴
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
اقتصادی؛
بیداران: یکی از مهمترین مزایای اقتصادی بوشهر هم‌جواری با خلیج فارس است و فرصت بسیار خوبی را برای کسب و کارهای کرانه‌ای فراهم ساخته که آبزی‌پروری از مهمترین آن‌ها است.


به گزارش بیداران، به نقل از بازار در سالی که مزین به نام سال جهش تولید است، می‌طلبد که از همه توان، استعدادها و ظرفیت‌ها برای توسعه و رونق تولید برای رسیدن به جهش تولید استفاده شود.

یکی از مهمترین اقدامات در این راستا، شناسایی توانمندی و ظرفیت‌های سرزمینی به تفکیک هر استان و هر منطقه و شهر و روستا است و باید هر ظرفیتی که می‌تواند تولید را رونق ببخشد شناسایی و معرفی شود.

بوشهر از استان‌های ساحلی جنوب کشور است که بیش از ۷۰۰ کیلومتر ساحل با خلیج فارس دارد و ساحل و دریا از مهمترین ظرفیت‌های این استان خصوصاً در حوزه اقتصادی محسوب می‌شود؛ ظرفیتی که بسیاری از کشورها آرزوی تنها بخشی از آن را دارند.

تکیه بر ظرفیت‌های بومی رمز پیشرفت

از دریا و ساحل بوشهر تاکنون استفاده‌های متعددی صورت گرفته است که از مهمترین آنها می‌توان به استفاده از دریا برای استخراج و صادرات محصولات نفت و گاز اشاره کرد که بخش زیادی از سواحل استان بوشهر به این امر اختصاص دارد.

تجارت و بازرگانی از دیگر مزایای هم‌جواری با دریا برای مردم استان بوشهر بوده است و تجارت دریایی خصوصاً با کشورهای حاشیه خلیج فارس سال‌های سال است که در جریان است.

حمل و نقل دریایی چه در زمینه انتقال بار و چه در زمینه انتقال مسافر از دیگر استفاده‌های مردم این دیار از دریا است؛ هرچند هنوز بخش مهمی از این ظرفیت یعنی گردشگری دریایی مغفول مانده است.

آبزی‌پروری ظرفیت مهم استان بوشهر

طی سال‌های اخیر تلاش شده تا به غیر از موارد ذکر شده از استفاده‌های دریا برای استان بوشهر، دیگر ظرفیت‌ها نیز به کارگیری شود تا هم در زمینه تولید و هم در زمینه اشتغال و درآمدزایی شاهد تحول باشیم.

استان بوشهر در زمینه پرورش میگو ظرفیتی بیش از ۱۰ برابر میزان کنونی دارد و تحقق آن می‌تواند زمینه جهش تولید و اشتغال را فراهم سازد

یکی از ظرفیت‌های مهم که طی سال‌های اخیر مورد استفاده قرار گرفته است؛ آبزی پروری بوده است که بخشی از سواحل استان بوشهر به این امر اختصاص یافته است؛ البته ظرفیت‌های خیلی بیشتری در این حوزه باید فعال شود.

هم‌اکنون بخش عمده میگوی پرورشی کشور در استان بوشهر تولید می‌شود و سهم بیش از ۶۰ درصدی در تولید و صادرات میگوی پرورشی کشور این استان را در سطح کشور ممتاز کرده است.

البته استان بوشهر ظرفیت بیش از تولید کنونی در زمینه پرورش میگو دارد و زمین‌های مستعد در این زمینه شناسایی شده است و باید زمینه تولید در این اراضی هر چه سریع‌تر فراهم شود.

افزایش ۳۸ درصدی تولید میگو در استان بوشهر

مدیرکل شیلات استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار بازار اظهار داشت: در راستای توسعه آبزی‌پروری در استان تلاش‌های گسترده‌ای صورت گرفته و حمایت لازم را از سرمایه‌گذاران در این حوزه خواهیم داشت.

علی بازدار میزان تولید میگوی پرورشی در استان بوشهر طی سال گذشته را ۲۱ هزار تن عنوان و پیش بینی کرد که میزان تولید میگوی استان در سال جاری به بیش از ۲۹ هزار تن برسد.

این میزان افزایش میگوی پرورشی در استان بوشهر بیانگر رشد ۳۸ درصدی تولید میگوی پرورشی است که طی یک سال وضعیت رشد و افزایش بسیار خوبی را نشان می‌دهد.

مدیرکل شیلات بوشهر با اشاره به تولید سه میلیارد قطعه بچه میگو در ۱۵ مرکز تکثیر خاطرنشان کرد: تعداد مزارع پرورش میگوی استان بوشهر از ۳۰۵ مزرعه در سال قبل به ۳۴۴ مزرعه در سال جاری رسیده است.

پرورش ماهی مغفول مانده است

در حالی که شاهد جهش تولید در زمینه پرورش میگو در استان بوشهر هستیم، پرورش ماهی در این استان همچنان آنگونه که باید و شاید رونق نگرفته و میزان تولید استان متناسب با ظرفیت‌های موجود نیست.

پرورش ماهی در قفس از ظرفیت‌ها و استعدادهای بسیار خوبی است که استان بوشهر هم ظرفیت لازم برای آن را دارد و هم خلیج فارس محل خوبی برای این کار است و هم اینکه در پشت سد امکان اجرای این طرح‌ها وجود دارد.

به گفته رئیس گروه پرورش ماهی در قفس شیلات بوشهر، از پنج سال پیش شرکت آرام صید فعالیت خود را به منظور احداث طرح ماهی در قفس در سد رئیسعلی دلواری آغاز کرد و در سال ۹۶ به بهره برداری رساند اما طی سه سال فعالیت خود تنها در یک سال به توفیق نسبی دست یافته و در دو سال دیگر از جمله سال گذشته نیز به دلایل مختلف امکان تولید را از دست داده است.

حامد رضایی افزود: این طرح به دلیل عدم وجود ظرفیت کارگاه‌های تکثر ماهی قزل آلا در کشور برای تامین بچه ماهی آن عملاً قابل بهره برداری نیست و لازم است که احداث کارگاه تکثیر ماهی آن در اسرع وقت در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: از سوی دیگر مجوز ذخیره‌سازی ماهی سی باس که بچه ماهی آن در استان نیز قابل تولید و در دسترس است توسط سازمان محیط زیست صادر نمی‌شود و همین امر موجبات رکود این طرح را فراهم کرده است.

بومی‌سازی تکثیر بچه ماهی

رئیس جهاد دانشگاهی بوشهر به خبرنگار بازار گفت: این استان دارای ظرفیت بسیار خوبی برای تولید و پرورش آبزیان است و جهاد دانشگاهی نیز اقدامات لازم را برای توسعه این بخش در سطح استان انجام می‌دهد.

علی احمدی‌زاده از توسعه و تقویت تکثیر بچه‌ماهی در استان خبر داد و اضافه کرد: به منظور اجرای طرح تولید و تکثیر بچه ماهی سی باس تاکنون ۸۰ میلیارد ریال تخصیص یافته و پیگیر تخصیص ۴۸ میلیارد ریال دیگر هم هستیم.

وی با اشاره به تامین بچه ماهی موردنیاز کشور از تایلند و استرالیا تصریح کرد: در راستای تکمیل بومی سازی صنعت آبزی پروری دریایی در تلاش برای تولید بچه ماهی سی‌باس هستیم.

رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر از تلاش برای تکمیل زنجیره تولید و پرورش آبزیان در استان خبر داد و گفت: زیرساخت‌های لازم برای تامین نیازهای بخش آبزی‌پروری در حال انجام است.

ظرفیت‌های بسیار زیادی برای آبزی‌پروری در استان بوشهر وجود دارد و هرچند در زمینه میگو تاکنون اقداماتی صورت گرفته است ولی این استان ظرفیتی بیش از ۱۰ برابر وضعیت کنونی دارد و تحقق آن می‌تواند زمینه جهش تولید و اشتغال را فراهم سازد.

پرورش ماهی نیز از دیگر ظرفیت‌های مغفول مانده در استان بوشهر است که باید با حمایت از سرمایه‌گذاران و تامین زیرساخت‌های مورد نیاز زمینه برای تقویت تولید در این زمینه هم فراهم شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

کارت هدیه های ۲۰۰ هزارتومانی بین مددجویان بهزیستی بوشهر توزیع شد

مقدمات بازگشایی کمپ ترک اعتیاد بانوان فراهم شود

اثرات کرونا بر بخش کشاورزی گناوه بررسی می‌شود

استقرار هیأت بازرسی در اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان بوشهر

فرماندار گناوه :ممنوعیت برپایی چادر در سواحل این شهرستان همچنان پابرجاست

سند تحول، زبان مشترک مدیران در آموزش و پرورش است

راه اندازی خدمات الکترونیکی در دادگستری استان بوشهر

نبود پزشک متخصص علت تعطیلی سونوگرافی بیمارستان دیر اعلام شد

بازدید از پیش اعلام نشده رییس کل دادگستری استان بوشهر از دادگستری بخش‌ بندر ریگ

افزایش صد درصدی مبتلایان به کرونا در بندر دیلم

آزادراه شیراز - بوشهر نیازمند ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار

راه‌اندازی نخستین اورژانس دریایی در منطقه پارس جنوبی

لزوم ثبت مواد معدنی بوشهر در سامانه کاداستر

اختصاص ۱۲ میلیارد ریال به دفع آب‌های سطحی مال قاید گناوه

۲۸۰ میلیاردریال برای اجرای طرح فاضلاب دیلم هزینه شد

جابه جایی کالا و بار براساس رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی انجام میشود

بیش از نوزده هزار ماسک در کانون‌های فرهنگی تربیتی استان بوشهر تولید شد

اجازه ی بازگشایی صنوف غذایی مجتمع تجاری گناوه داده شد

برگزاری 51 نمایشگاه و بازارچه صنایع‌دستی در بوشهربرگزار شد

توزیع بسته‌های بهداشتی و غذایی بین معلولان گناوه

خرید و فروش اینترنتی در بوشهر کمرنگ است

فعالیت واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر به طور موقت متوقف می‌شود

درخواست بیش از 100 فعال اجتماعی به استاندار بوشهر

محموله بزرگ سوخت قاچاق در آب‌های بوشهر کشف شد

بازار تجاری گناوه تا ۳۰ فروردین ماه تعطیل است

ناوگان حمل ونقل عمومی بوشهر همچنان بدون فعالیت است

هدایای متبرک آستان قدس رضوی در بیمارستان‌های استان بوشهر توزیع شد

کنترل شیوع ویروس کرونا اولویت مردم بوشهر است

آغاز برداشت گندم در استان بوشهر

عدم فعالیت بازار تجاری گناوه ادامه دارد

چهارشنبه‌ سوری در بوشهر5 نفر مصدوم بر جای گذاشت

آغازعملیات ضدعفونی شهر بوشهر

مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر به ۹۰۰ هکتار رسید

تعطیلی مدارس علمیه استان بوشهر

از استقرار ایستگاه آزمایش کرونا در مبادی ورودی تا کاهش ساعت کار و یا تعطیلی دستگاه‌ها

کشتی چینی پس از گذراندن دوره کمون بیماری کرونا در بندر دیر بوشهر پهلو گرفت

منتخب مردم کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس مشخص شد

کاهش دما سه‌شنبه و چهارشنبه محسوس تر است

بنه گز بوشهر به عنوان ۱۰ روستای برگزیده دوستدار کتاب کشور معرفی شد

۳۵۰۰ مددجوی استان بوشهر آموزش‌های مهارتی کسب کردند