کد خبر: ۳۶۱۴۱
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛
بیداران:سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مردم خواست که به توصیه‌های غیرعلمی در فضای مجازی مثل عدم واکسیناسیون کودکان و خوردن برخی مواد غذایی برای درمان کرونا توجه نکنند.


به گزارش بیداران،سیما سادات لاری روز یکشنبه درباره شایعه‌های کرونایی و برخی موارد مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر عدم واکسیناسیون کودکان بیان کرد: از ابتدای شیوع کرونا در کشور، برخی افراد در مورد این ویروس و راه‌های درمان آن شروع به پخش شایعه‌هایی در فضای مجازی کردند که با همکاری رسانه‌ها بخش زیادی از این مطالب نادرست برای مردم شفاف سازی شد و همچنان توصیه وزارت بهداشت این است که مردم به هیچ عنوان به این شایعه‌ها توجه نکنند.

وی ادامه داد: تنها مرجع علمی که در مورد کرونا می‌تواند توصیه‌های بهداشتی و تغذیه‌ای انجام بدهد، وزارت بهداشت و انجمن‌های علمی و پزشکی در کشور هستند. از طرفی کمیته علمی نیز بسیاری از موارد مطرح شده را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

معاون وزیر بهداشت گفت: مطرح شدن مواردی مانند عدم تزریق واکسن برای کودکان در شرایط کرونا که در فضای مجازی مطرح می‌شود، به هیچ عنوان علمی نیست. کشور ما در طول سال‌ها به همت نیروهای بهداشتی، با انجام واکسیناسیون، بسیاری از بیماری‌ها را ریشه‌کن کرده یا تحت کنترل قرار داده است و این موضوع یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

لاری اظهار کرد: همچنین مواردی مانند خوردن گلاب یا سایر مواد غذایی که برای درمان کرونا توصیه می‌شود، مبنای علمی ندارد. بر اساس آنچه وزارت بهداشت بارها اعلام کرده، استفاده از همه گروه‌های غذایی و تغذیه مناسب می‌تواند شرایط جسمی و سلامت افراد را حفظ کند. ولی این‌که خوردن یک ماده غذایی بر درمان کرونا موثر باشد، مبنای علمی ندارد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: بنابراین به مردم باز هم توصیه می‌کنیم که به ویدیوها یا صداها یا مطالب منتشر شده در فضای مجازی اعتماد نکنند و سلامت خود و خانواده‌شان را در خطر نیندازند. زیرا به طور مثال مواردی مانند عدم تزریق واکسن می‌تواند عواقب خطرناکی برای کودکان داشته باشد. این در حالی است که همه تمهیدات بهداشتی در مراکز بهداشتی و درمانی برای واکسیناسیون کودکان انجام شده و خانواده‌ها نباید در این زمینه نگرانی داشته باشند.

 محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز پیش از این از مردم خواسته بود که در دوران همه گیری کرونا، واکسیناسیون کودکان را فراموش نکنند.

گویا اظهار کرد: بیش از ۲۰ سال است در کشور ما موردی از بیماری فلج اطفال با ویروس وحشی مشاهده نشده است. بیش از سه سال است که انتقال محلی بیماری سرخک در کشوررخ  نداده است. این‌ها در شرایطی است که ما در همسایگی کشورهایی قرار داریم که بعضی از آنها به شدت درگیر این بیماری ها هستند و حجم بالای رفت و آمدهای مردم این کشور با کشور ما یکی از مهمترین عواملی محسوب می‌شود که ممکن است در ورود و گسترش بیماری‌های پیشگیری با واکسن در کشورمان تاثیرگذار باشد. به همین دلیل طوری برنامه‌ریزی شده که نیروهای بهداشتی سراسر کشور و شبکه بهداشت و درمان کشور با حساسیت ویژه‌ای موضوع واکسیناسیون کودکان را دنبال می‌کنند و مراقب هستند که مبادا کودکی واکسن‌های مورد نیاز خود را دریافت نکند و خدای ناکرده شاهد بازگشت این بیماری‌ها در کشور شویم.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفته بود: همه‌گیری کرونا توجه بسیار زیادی را در سطح کشور به خود جلب کرده است.  همه تلاش‌ها صورت گرفته که مبادا برنامه پاسخ به کرونا تاثیر منفی روی سایر برنامه‌های بسیار با اهمیت بهداشتی کشور داشته باشد که شاید مهمترین آنها موضوع واکسیناسیون کودکان باشد. متاسفانه اطلاعات ما نشان می‌دهد در برخی از مناطق کشور برنامه واکسیناسیون بعضی از کودکان به دلیل کاهش مراجعه خانواده‌ها با تاخیر مواجه شده است. هرچند نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه کشور همه تلاش خود را به کار گرفته تا چنین تاخیری رخ ندهد و واکسیناسیون کودکان به موقع انجام شود، ولی باز هم لازم است مردم عزیز کشور و به خصوص والدین کودکان به این موضوع توجه جدی داشته و اجازه ندهند واکسیناسیون کودکان به تاخیر بیفتد. واکسیناسیون کودکان جزو برنامه‌های جاری کلیه مراکز بهداشتی کشور و خانه‌های بهداشت است و طوری برنامه ریزی شده که به هیچ عنوان این برنامه با وقفه روبه‌رو نشود.  انتظار می‌رود که اگر به دلیل ملاحظات مربوط به همه گیری کرونا خانواده‌ها برای واکسیناسیون فرزندان خود مراجعه نکرده‌اند هرچه سریعتر این کار را انجام بدهند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

تکمیل دومین خط لوله صادرات میعانات گازی

رضایی نماینده ایران در اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی شد

جان باختگان کرونا در بوشهر طبق پروتکل‌های بهداشتی دفن می‌شوند

آغاز پاک‌سازی دره لیر سیراف

ثبت نام 13هزار بوشهری برای مقرری بیکاری کرونا

انتصاب مشاور مدیر آموزش و پرورش بوشهر

ایجاد ۱۰ مجتمع آبرسانی روستایی در استان بوشهر

کارت هدیه های ۲۰۰ هزارتومانی بین مددجویان بهزیستی بوشهر توزیع شد

مقدمات بازگشایی کمپ ترک اعتیاد بانوان فراهم شود

اثرات کرونا بر بخش کشاورزی گناوه بررسی می‌شود

استقرار هیأت بازرسی در اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان بوشهر

فرماندار گناوه :ممنوعیت برپایی چادر در سواحل این شهرستان همچنان پابرجاست

سند تحول، زبان مشترک مدیران در آموزش و پرورش است

راه اندازی خدمات الکترونیکی در دادگستری استان بوشهر

نبود پزشک متخصص علت تعطیلی سونوگرافی بیمارستان دیر اعلام شد

بازدید از پیش اعلام نشده رییس کل دادگستری استان بوشهر از دادگستری بخش‌ بندر ریگ

افزایش صد درصدی مبتلایان به کرونا در بندر دیلم

آزادراه شیراز - بوشهر نیازمند ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار

راه‌اندازی نخستین اورژانس دریایی در منطقه پارس جنوبی

لزوم ثبت مواد معدنی بوشهر در سامانه کاداستر

اختصاص ۱۲ میلیارد ریال به دفع آب‌های سطحی مال قاید گناوه

۲۸۰ میلیاردریال برای اجرای طرح فاضلاب دیلم هزینه شد

جابه جایی کالا و بار براساس رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی انجام میشود

بیش از نوزده هزار ماسک در کانون‌های فرهنگی تربیتی استان بوشهر تولید شد

اجازه ی بازگشایی صنوف غذایی مجتمع تجاری گناوه داده شد

برگزاری 51 نمایشگاه و بازارچه صنایع‌دستی در بوشهربرگزار شد

توزیع بسته‌های بهداشتی و غذایی بین معلولان گناوه

خرید و فروش اینترنتی در بوشهر کمرنگ است

فعالیت واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر به طور موقت متوقف می‌شود

درخواست بیش از 100 فعال اجتماعی به استاندار بوشهر

محموله بزرگ سوخت قاچاق در آب‌های بوشهر کشف شد

بازار تجاری گناوه تا ۳۰ فروردین ماه تعطیل است

ناوگان حمل ونقل عمومی بوشهر همچنان بدون فعالیت است

هدایای متبرک آستان قدس رضوی در بیمارستان‌های استان بوشهر توزیع شد

کنترل شیوع ویروس کرونا اولویت مردم بوشهر است

آغاز برداشت گندم در استان بوشهر

عدم فعالیت بازار تجاری گناوه ادامه دارد

چهارشنبه‌ سوری در بوشهر5 نفر مصدوم بر جای گذاشت

آغازعملیات ضدعفونی شهر بوشهر

مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر به ۹۰۰ هکتار رسید