کد خبر: ۵۳۷۲
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۷
در شرایطی که وابستگی کشور به درآمدهای نفتی کم شده و میزان بودجه نفت در سال جاری 53 هزار میلیارد تومان بوده که حدود 26 درصد از کل بودجه عمومی کشور را شامل می شود، معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی می گوید کشور با 120 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی یعنی دو برابر بودجه نفت مواجه است.
به گزارش بیداران ، "محمدرضا واعظ مهدوی" امروز در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان خوزستان، با تاکید بر استمرار روند کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و اینکه کشور باید با درآمدهای پایدار اداره شود، اظهار کرد: زمانی کشور با بودجه 120 میلیارد دلاری اداره می‌شد اما اکنون دولت تنها با 20 میلیارد دلار کشور را مدیریت می‌کند که اقدام بسیار بزرگی با توجه به پایین بودن قیمت نفت و درآمدها در کشور است.

وی افزود: طبق گزارشات رسمی سازمان امور مالیاتی، بین 100 تا 120 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد که این میزان معادل دو برابر بودجه نفت است و بر اساس اعلام بانک‌ مرکزی در شش ماه نخست امسال 860 هزار میلیارد تومان حجم سپرده‌های غیرجاری و درازمدت در سطح کشور بوده است که با احتساب سود 20 درصدی برای این حجم سپرده‌ها، دارندگان این سپرده‌ها بیش از 210 هزار میلیارد تومان سود دریافت می‌کنند که این رقم چهار برابر بودجه نفت است.
واعظ مهدوی اظهار کرد: بسیاری از بحران‌های فعلی کشور از قبیل اشتغال به این علت است که در شرایط کنونی و با وجود این ساختار و روند در بانک‌ها پولی وارد بخش صنعت نمی‌شود؛ بنابراین باید به این مسائل رسیدگی شود تا صنایع ما دیگر گرفتار رکود نباشند.

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به اینکه در پسابرجام پرداختن و حل مشکلات موجود ساختار بانکی در افق‌های کشور مدنظر قرار گرفته است، تصریح کرد: در سطح ملی در این زمینه، پیگیری‌ها و اقداماتی متمرکز می‌شود اما بدون تلاش استان‌ها مثمرثمر نخواهد بود.

وی در خصوص برنامه ششم توسعه عنوان کرد: برنامه ششم توسعه فقط چند ماده است که به معنای برنامه نیست بلکه برنامه را وزارتخانه‌ها و سازمان‌های متناظر تدوین می‌کنند که شامل تشریح وضعیت موجود، احصاء چالش‌ها، موانع‌یابی برای رفع چالش‌ها، احصاء سیاست‌های غلبه بر چالش‌ها،، تبیین اهداف کمی و کیفی و زمانبندی برای دسترسی به اهداف است.

واعظ مهدوی ادامه داد: در مراحل اولیه تدوین برنامه ششم توسعه قرار داریم و سهم استانی و اهداف کمی هنوز نامشخص است و باید این موضوع را پیگیری کرد تا برنامه‌ای تدوین شود که تمام اقدامات مندرج در آن انجام و اهداف مطرح‌شده واصل شود و توجه به این برنامه از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی آموزش‌های پیش دبستانی را یکی از راهکارهای مورد بررسی جهت جلوگیری از افت تحصیلی در دوره ابتدایی به ویژه در پایه اول دانست و گفت: این آموزش‌ها هم در آموزش و پرورش و هم توسط ما به خصوص در مناطق عشایری و حواشی شهرها بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در سال آتی نیز به این منظور یک ردیف اعتباری پیش بینی و تعریف کرده‌ایم و امیدواریم که بتوانیم مناطق عشایری مرزی و حواشی را با این اعتبارات از نظر آموزش‌های پیش دبستانی پوشش دهیم.

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، فرهنگ را عامل بسیار تعیین‌کننده‌ای دانست و اظهار کرد: نظام انگیزشی افراد در نگرش آن‌ها نهفته است، پس باید زمینه‌ اقدامات فرهنگی و فرهنگسازی را فراهم کنیم و همچنین در خوزستان که میعادگاه جمعیت وسیعی از کاروان‌های راهیان نور است باید توجه بیشتری در خصوص رواج و انتشار فرهنگ جبهه و جنگ کنیم.

واعظ مهدوی گفت: حساسیت مراکز دانشگاهی، تحقیقاتی و فنی و حرفه‌ای به مسائل موجود استان از اهمیت بسیار زیادی برای ما برخوردار است و در سال آتی سیاست‌های گسترده‌ای را در بخش پژوهش پیگیری خواهیم کرد و حدود 1800 میلیارد تومان اعتبار را جهت تخصیص به مراکز دانشگاهی علاوه بر اعتبارات موجود در نظر گرفته‌ایم و این اعتبارات تخصیصی معادل اعتباراتی است که دانشگاه‌ها توانسته‌اند از بخش صنعت جذب کنند تا مشوقی برای گسترش پژوهش در کشور باشد.

وی با تاکید بر لزوم توجه ویژه به شاخص بازماندگی از تحصیل در آموزش و پرورش گفت: امتناع دانش‌آموزان دوره ابتدایی بویژه پایه اول از ادامه تعلیم در مدارس به عنوان فاجعه‌ای برای ما تلقی می‌شود که پیگیری این معضل به خصوص در مناطق عشایر و حواشی شهرها از اولویت‌های ما است و آبادکردن حواشی باید در اولویت قرار بگیرد تا در ابتدا ارتقای شرایط زیست در حواشی و سپس پیشگیری از مهاجرت‌ها را شاهد باشیم.

واعظ مهدوی مشارکت ملت ایران در انتخابات هفتم اسفند را شایسته تقدیر دانست و بیان کرد که مشارکت پرشور مردم عزت و اقتدار ملی پرشکوه ملت ایران را در جهان متجلی کرد و امیدواریم بتوانیم با هماهنگی، همکاری و به کارگیری روحیه و دانش جمعی گامی کوچک در جهت خدمت رسانی به مردم برداریم.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

جان باختگان کرونا در بوشهر طبق پروتکل‌های بهداشتی دفن می‌شوند

آغاز پاک‌سازی دره لیر سیراف

ثبت نام 13هزار بوشهری برای مقرری بیکاری کرونا

انتصاب مشاور مدیر آموزش و پرورش بوشهر

ایجاد ۱۰ مجتمع آبرسانی روستایی در استان بوشهر

کارت هدیه های ۲۰۰ هزارتومانی بین مددجویان بهزیستی بوشهر توزیع شد

مقدمات بازگشایی کمپ ترک اعتیاد بانوان فراهم شود

اثرات کرونا بر بخش کشاورزی گناوه بررسی می‌شود

استقرار هیأت بازرسی در اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان بوشهر

فرماندار گناوه :ممنوعیت برپایی چادر در سواحل این شهرستان همچنان پابرجاست

سند تحول، زبان مشترک مدیران در آموزش و پرورش است

راه اندازی خدمات الکترونیکی در دادگستری استان بوشهر

نبود پزشک متخصص علت تعطیلی سونوگرافی بیمارستان دیر اعلام شد

بازدید از پیش اعلام نشده رییس کل دادگستری استان بوشهر از دادگستری بخش‌ بندر ریگ

افزایش صد درصدی مبتلایان به کرونا در بندر دیلم

آزادراه شیراز - بوشهر نیازمند ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار

راه‌اندازی نخستین اورژانس دریایی در منطقه پارس جنوبی

لزوم ثبت مواد معدنی بوشهر در سامانه کاداستر

اختصاص ۱۲ میلیارد ریال به دفع آب‌های سطحی مال قاید گناوه

۲۸۰ میلیاردریال برای اجرای طرح فاضلاب دیلم هزینه شد

جابه جایی کالا و بار براساس رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی انجام میشود

بیش از نوزده هزار ماسک در کانون‌های فرهنگی تربیتی استان بوشهر تولید شد

اجازه ی بازگشایی صنوف غذایی مجتمع تجاری گناوه داده شد

برگزاری 51 نمایشگاه و بازارچه صنایع‌دستی در بوشهربرگزار شد

توزیع بسته‌های بهداشتی و غذایی بین معلولان گناوه

خرید و فروش اینترنتی در بوشهر کمرنگ است

فعالیت واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر به طور موقت متوقف می‌شود

درخواست بیش از 100 فعال اجتماعی به استاندار بوشهر

محموله بزرگ سوخت قاچاق در آب‌های بوشهر کشف شد

بازار تجاری گناوه تا ۳۰ فروردین ماه تعطیل است

ناوگان حمل ونقل عمومی بوشهر همچنان بدون فعالیت است

هدایای متبرک آستان قدس رضوی در بیمارستان‌های استان بوشهر توزیع شد

کنترل شیوع ویروس کرونا اولویت مردم بوشهر است

آغاز برداشت گندم در استان بوشهر

عدم فعالیت بازار تجاری گناوه ادامه دارد

چهارشنبه‌ سوری در بوشهر5 نفر مصدوم بر جای گذاشت

آغازعملیات ضدعفونی شهر بوشهر

مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر به ۹۰۰ هکتار رسید

تعطیلی مدارس علمیه استان بوشهر

از استقرار ایستگاه آزمایش کرونا در مبادی ورودی تا کاهش ساعت کار و یا تعطیلی دستگاه‌ها