کد خبر: ۳۵۹۶۳
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت؛
بیداران:معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت عنوان کرد:« تعطیلی دانشگاه ها تا پایان فروردین ماه است. تا زمانی که پروتکل های علمی به ما اجازه دهند هیچ اصراری به بازگشایی دانشگاه ها نداریم چون بحث خوابگاه ها وجود دارد و از اقصی نقاط کشور در خوابگاه ها و دانشگا ها حضور پیدا می کنند.ما پروتکل های بهداشتی را اماده کردیم که اغاز فعالیت بعد از کرونا در غالب آن باشد. در بخش اموزش کلاس ها به شکل مجازی برگزار می شود و امیدواریم بعد از کرونا کلاس های عملی هم ارایه شود تا دانشجویان ترم خود را به پایان برسانند.»

به گزارش بیداران،به نقل از سلامت نیوز دکتر سیما سادات لاری در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس درباره اقدامات این معاونت گفت:« برای همه ما شاید این سوال مطرح بود که اگر یک بحرانی در کشور پیش بیاید آیا نسل جوان ما مثل قبل در صحنه حضور پیدا می کنند که بحران کرونا به ما نشان داد جوانان غیرتمندانه حاضر در صحنه حاضر خواهند شد.»


وی درباره بازگشایی دانشگاه ها در کشور گفت:« تعطیلی دانشگاه ها تا پایان فروردین ماه است. تا زمانی که پروتکل های علمی به ما اجازه دهند هیچ اصراری به بازگشایی دانشگاه ها نداریم چون بحث خوابگاه ها وجود دارد و از اقصی نقاط کشور در خوابگاه ها و دانشگا ها حضور پیدا می کنند.ما پروتکل های بهداشتی را اماده کردیم که اغاز فعالیت بعد از کرونا در غالب آن باشد. در بخش اموزش کلاس ها به شکل مجازی برگزار می شود و امیدواریم بعد از کرونا کلاس های عملی هم ارایه شود تا دانشجویان ترم خود را به پایان برسانند.»

وی درباره وام های دانشجویی گفت:« در مورد وام های دانشجویی بازپرداخت وام هایی که مربوط به اسفند و فرودین ماه بوده به تعویق افتاده است که شاید یک بار چند ده میلیاردی را برای صندوق داشته است.در بحث شهریه خوابگاه ها به ازای روزهایی که دانشجو در خوابگاه حضور داشته از وی شهریه دریافت می شود.»


وی درباره آمار دانشجویان مبتلا به کرونا در کشور گفت:« ما آمار ابتلای به کرونا در میان دانشجویان پزشکی به تفکیک نداریم البته در میان دانشجویان وزارت علوم، موارد ابتلا به کرونا وجود داشته و حتی تعدادی فوتی داشتیم ولی از دانشجویان علوم پزشکی آماری نداریم.»وی فعالیت درباره دانشجویان بالینی خاطرنشان کرد:« ما همچنان اصرارمان بر این است که همه دانشجویان حضور نیابند چون امکان رعایت پروتکل ها برای حضور همه دانشجویان وجود ندارد اما برای دانشجویان بالینی با توجه به تعداد کم آنها ترتیبی داده شده که در اتاق های تک نفره باشند و موارد بهداشتی رعایت شود.معاونت اموزشی اعلام کرده از اردیبهشت ماه دانشجویان PHD و کارشناسی ارشد هم می توانند حضور پیدا کنند چون تعدادشان کم است. ما دستورالعمل های بهداشتی را هم نوشتیم ولی امکان حضور همه دانشجویان وجود ندارد.»

وی درباره پروتکل های پیشگیری از کرونا در زمان پسا کرونا گفت:«اصرار ما این است که علمی و دقیق پیش رویم. جمعیت دانشجویان زیاد است و چون از اقصی نقاط می آیند رعایت کنترل عفونت در میان آنها سخت است. اعتقاد داریم زمانی که پروتکل ها اجازه می دهند و انتقال عفونت به زیر یک برسد دانشگاه ها باید باز شود. ما در مورد پروتکل ها نظرخواهی کردیم که چقدر قابلیت اجرایی دارد که گفتند در شرایط فعلی اجرایی نیست لذا از این قضیه کوتاه نمی اییم. جمعت جوان زیاد است و می توانند ناقلین خوبی برای بقیه باشند و خطر ابتلا و سرایت وجود دارد ولی اگر میزان شیوع بعدها به مقدار ضعیف تر هم باشد باز هم طبق پروتکل ها پیش می رویم و کوتاه نمی آییم.»

وی در خصوص اختلالات در آموزش های مجازی گفت:« از قبل هم زیرساخت های آموزش مجازی وجود داشته البته اختلالاتی ممکن است وجود داشته باشد ولی به جد در معاونت های اموزشی و دانشکده ها تلاش دارند تمام دروس تئوری را به صورت مجازی اموزش دهند. این روند به صورت نسبتا مطلوبی پیش می رود و گزارش نامطلوبی نداریم و همه قول دادند دروس تئوری را تا اواخر خرداد ادامه دهند.»دکتر لاری خاطرنشان کرد:«در همه کشورها بخصوص کشور ما در ابتدای شیوع کرونا یکی از مهمترین دغدغه ها در کادر درمان بحث حفاظت شخصی بود که الان وضعیت بهتر شده گرچه الان وسایل حافظت شخصی به مقدار محدودی در اختیار آنها قرار می گیرد ولی ما همه مشکلات را پیگیری می کنیم که وسایل حفاظتی در اختیار آنها قرار گیرد و الان گزارش های کمتری از کمبود امکانات داریم و در حال حاضر شکایت ها از کمبود ماسک ان N95 است.»وی در مورد رزیدنت ها گفت:« در ابتدا فشار کاری زیادی بر روی دوش رزیدنت ها بود که با نامه نگاری ها سعی شد شیفت بندی شوند تا دچار خستگی و استرس نشوند. ما یکسری نیروهای داوطلب داشتیم که امادگی داشتند برای کارهای درمانی حتی اینترن‌ها دوره‌ها را کامل گذرانده‌اند و به امتحان پره اینترنی نیاز داشتند و بدون گذراندن این امتحان توانستند وارد بخش شوند.»


نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

تکمیل دومین خط لوله صادرات میعانات گازی

رضایی نماینده ایران در اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی شد

جان باختگان کرونا در بوشهر طبق پروتکل‌های بهداشتی دفن می‌شوند

آغاز پاک‌سازی دره لیر سیراف

ثبت نام 13هزار بوشهری برای مقرری بیکاری کرونا

انتصاب مشاور مدیر آموزش و پرورش بوشهر

ایجاد ۱۰ مجتمع آبرسانی روستایی در استان بوشهر

کارت هدیه های ۲۰۰ هزارتومانی بین مددجویان بهزیستی بوشهر توزیع شد

مقدمات بازگشایی کمپ ترک اعتیاد بانوان فراهم شود

اثرات کرونا بر بخش کشاورزی گناوه بررسی می‌شود

استقرار هیأت بازرسی در اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان بوشهر

فرماندار گناوه :ممنوعیت برپایی چادر در سواحل این شهرستان همچنان پابرجاست

سند تحول، زبان مشترک مدیران در آموزش و پرورش است

راه اندازی خدمات الکترونیکی در دادگستری استان بوشهر

نبود پزشک متخصص علت تعطیلی سونوگرافی بیمارستان دیر اعلام شد

بازدید از پیش اعلام نشده رییس کل دادگستری استان بوشهر از دادگستری بخش‌ بندر ریگ

افزایش صد درصدی مبتلایان به کرونا در بندر دیلم

آزادراه شیراز - بوشهر نیازمند ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار

راه‌اندازی نخستین اورژانس دریایی در منطقه پارس جنوبی

لزوم ثبت مواد معدنی بوشهر در سامانه کاداستر

اختصاص ۱۲ میلیارد ریال به دفع آب‌های سطحی مال قاید گناوه

۲۸۰ میلیاردریال برای اجرای طرح فاضلاب دیلم هزینه شد

جابه جایی کالا و بار براساس رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی انجام میشود

بیش از نوزده هزار ماسک در کانون‌های فرهنگی تربیتی استان بوشهر تولید شد

اجازه ی بازگشایی صنوف غذایی مجتمع تجاری گناوه داده شد

برگزاری 51 نمایشگاه و بازارچه صنایع‌دستی در بوشهربرگزار شد

توزیع بسته‌های بهداشتی و غذایی بین معلولان گناوه

خرید و فروش اینترنتی در بوشهر کمرنگ است

فعالیت واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر به طور موقت متوقف می‌شود

درخواست بیش از 100 فعال اجتماعی به استاندار بوشهر

محموله بزرگ سوخت قاچاق در آب‌های بوشهر کشف شد

بازار تجاری گناوه تا ۳۰ فروردین ماه تعطیل است

ناوگان حمل ونقل عمومی بوشهر همچنان بدون فعالیت است

هدایای متبرک آستان قدس رضوی در بیمارستان‌های استان بوشهر توزیع شد

کنترل شیوع ویروس کرونا اولویت مردم بوشهر است

آغاز برداشت گندم در استان بوشهر

عدم فعالیت بازار تجاری گناوه ادامه دارد

چهارشنبه‌ سوری در بوشهر5 نفر مصدوم بر جای گذاشت

آغازعملیات ضدعفونی شهر بوشهر

مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر به ۹۰۰ هکتار رسید