کد خبر: ۳۶۰۵۵
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
عربی پست نوشت:
بیداران:مردی که صورت خود را پوشانده بود، از ماشین پیاده شد و به آرامی به سمت در ساختمان اطلاعات در شهر کرکوک در شمال عراق رفت و پس از آنکه به درخواست ایست مأموران امنیتی توجهی نکرد، به سمت او شلیک شد اما او خود را منفجر کرده و موجب کشته شدن سه تن از مأموران امنیتی عراق در هفته اول ماه رمضان شود. اما چگونه داعش از ویروس کرونا برای بازگشت دوباره استفاده می کند؟


به گزارش بیداران، در ادامه این مطلب آمده است: اینگونه حملات، در شمال عراق، در نوع خود جدید محسوب می شود، به این دلیل که از ماهها پیش نظیر آن را ندیده ایم. علاوه بر اینکه در سوریه نیز شاهد شدت گرفتن حملات نیروهای داعش به نیروهای امنیتی و میدانهای نفتی هستیم.

این هرج و مرج دوباره، یکی از نشانه های آن است که داعش سعی می کند از سرگرمی دولتها به مساله مقابله با کرونا و پیامدهای اقتصادی آن استفاده کرده و بار دیگر قدرت بگیرد.

در عراق، این نیروها همچنین از شکاف های امنیتی استفاده می کنند که بر اثر کاهش تعداد نیروهای آمریکایی در منطقه ایجاد شده است. در همین رابطه، قباد طالبانی، معاون رئیس اقلیم کردستان، می گوید:«این یک تهدید واقعی است. داعش در حال کشتن نیروهای ما در شمال است و کم کم شروع به حمله به بغداد هم می کند». به عقیده طالبانی، داعش از شکاف ایجاد شده بین نیروهای کرد و نیروهای مسلح عراقی که در نتیجه درگیریهای سیاسی ایجاد شده، سود می برد.

این در حالی است که در سوریه، نیروهای پلیس، که کردها بر آن سیطره دارند، به هدف مشخصی برای نیروهای داعش تبدیل شده اند، بویژه یگانهایی که در خیابانها مشغول اجرای اقدامات مربوط به مبارزه با کرونا هستند.

در اواخر مارس، نیروهای داعش حملاتی را در داخل بخش هایی که تحت سیطره دولت سوریه هستند آغاز کردند، بخش هایی که از استان حمس در مرکز سوریه شروع شده و تا دیرالزور در دورترین نقطه در مرزهای سوریه با عراق، امتداد می یابد.

به گفته سه تن از مسئولان و کارشناسان نظامی عراقی، داعش استراتژی خود را از تهدید داخلی، به تمرکز بر حملات پیچیده تر، منتقل کرده است. این در حالی است که قبلا، عملیات داعش به ترور مسئولان داخلی و حملاتی با حجم پیچیدگی کمتر، منحصر بود.

به نظر می رسد نیروهای داعش از عوامل مختلفی برای گسترش فعالیتهای خود استفاده می کنند، به این دلیل که تعداد نیروهای ارتش عراق به دلیل درگیری 50 درصد انها برای مقابله با ویروس کرونا، کاهش یافته است. علاوه بر اینکه درگیریها بین بغداد و مسئولان حکومت خودگردان کرد در شمال، باعث شده سه استان بدون نیروهایی برای اجرای قانون باشد و سیطره نظام عراق بر این مناطق، که اغلب صعب العبور هستند، دشوار است.

این افزایش حملات همچنین همزمان شده است با عقب نشینی نیروهای ائتلاف به رهبری واشنگتن، از پایگاههای غرب عراق، بویژه استانهای نینوا و کرکوک.

به گفته یکی از مسئولان عالی رتبه اطلاعاتی در عراق، پیش از شیوع ویروس و عقب نشینی نیروهای آمریکایی، عملیات داعش تقریبا متوقف شده بود و از یک عملیات در طول هفته تجاوز نمی کرد، اما پس از شیوع ویروس، حدود 20 عملیات به طور متوسط در هر ماه انجام می شود.

رهبر جدید داعش از حملات برای افزایش نفوذ خود استفاده می کند

به عقیده مسئولان نظامی عراق، ماهیت درست و منسجم حملات، باعث تقویت نفوذ ابو ابراهیم الهاشمی القرشی رهبر جدید داعش می شود، که به دنبال کشته شدن ابوبکر البغدادی، به عنوان رهبری داعش منسوب شده است. گذشته از این، به احتمال زیاد در طول ماه رمضان، رهبر جدید برای اثبات قدرت خود، عملیات بیشتری را ترتیب خواهد داد.

در سوریه، نیز بیشترین حملات در ماه اپریل انجام شد، زمانی که داعش به پایگاههای دولتی حمله کردند و دولت سوریه خواستار انجام عملیاتی علیه این نیروها، با حمایت هوایی روسیه شد. این درگیریها که به مدت دو روز به طول انجامید، موجب کشته شدن 32 سرباز سوریه ای و 26 نفر از نیروهای داعش شد.

چند روز بعد، دولت سوریه اعلام کرد که شرایط امنیتی مربوط به درگیری با داعش، باعث آسیب رسیدن به تعدادی از چاههای گاز و همچنین کاهش تولید برق تا 30 درصد شده است.

در این میان، به گفته یکی از مسئولان کرد، به نام کمال محمود در عراق، برخی ساکنان محلی به داعش کمک کرده و به انها پناهگاه و غذا و وسایل حمل و نقل می دهند!

نام:
ایمیل:
* نظر:
ویژه های استان بوشهر

تکمیل دومین خط لوله صادرات میعانات گازی

رضایی نماینده ایران در اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی شد

جان باختگان کرونا در بوشهر طبق پروتکل‌های بهداشتی دفن می‌شوند

آغاز پاک‌سازی دره لیر سیراف

ثبت نام 13هزار بوشهری برای مقرری بیکاری کرونا

انتصاب مشاور مدیر آموزش و پرورش بوشهر

ایجاد ۱۰ مجتمع آبرسانی روستایی در استان بوشهر

کارت هدیه های ۲۰۰ هزارتومانی بین مددجویان بهزیستی بوشهر توزیع شد

مقدمات بازگشایی کمپ ترک اعتیاد بانوان فراهم شود

اثرات کرونا بر بخش کشاورزی گناوه بررسی می‌شود

استقرار هیأت بازرسی در اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان بوشهر

فرماندار گناوه :ممنوعیت برپایی چادر در سواحل این شهرستان همچنان پابرجاست

سند تحول، زبان مشترک مدیران در آموزش و پرورش است

راه اندازی خدمات الکترونیکی در دادگستری استان بوشهر

نبود پزشک متخصص علت تعطیلی سونوگرافی بیمارستان دیر اعلام شد

بازدید از پیش اعلام نشده رییس کل دادگستری استان بوشهر از دادگستری بخش‌ بندر ریگ

افزایش صد درصدی مبتلایان به کرونا در بندر دیلم

آزادراه شیراز - بوشهر نیازمند ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار

راه‌اندازی نخستین اورژانس دریایی در منطقه پارس جنوبی

لزوم ثبت مواد معدنی بوشهر در سامانه کاداستر

اختصاص ۱۲ میلیارد ریال به دفع آب‌های سطحی مال قاید گناوه

۲۸۰ میلیاردریال برای اجرای طرح فاضلاب دیلم هزینه شد

جابه جایی کالا و بار براساس رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی انجام میشود

بیش از نوزده هزار ماسک در کانون‌های فرهنگی تربیتی استان بوشهر تولید شد

اجازه ی بازگشایی صنوف غذایی مجتمع تجاری گناوه داده شد

برگزاری 51 نمایشگاه و بازارچه صنایع‌دستی در بوشهربرگزار شد

توزیع بسته‌های بهداشتی و غذایی بین معلولان گناوه

خرید و فروش اینترنتی در بوشهر کمرنگ است

فعالیت واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر به طور موقت متوقف می‌شود

درخواست بیش از 100 فعال اجتماعی به استاندار بوشهر

محموله بزرگ سوخت قاچاق در آب‌های بوشهر کشف شد

بازار تجاری گناوه تا ۳۰ فروردین ماه تعطیل است

ناوگان حمل ونقل عمومی بوشهر همچنان بدون فعالیت است

هدایای متبرک آستان قدس رضوی در بیمارستان‌های استان بوشهر توزیع شد

کنترل شیوع ویروس کرونا اولویت مردم بوشهر است

آغاز برداشت گندم در استان بوشهر

عدم فعالیت بازار تجاری گناوه ادامه دارد

چهارشنبه‌ سوری در بوشهر5 نفر مصدوم بر جای گذاشت

آغازعملیات ضدعفونی شهر بوشهر

مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر به ۹۰۰ هکتار رسید